Hudiksvall gjorde jobbet igår och säkrade finalplatsen efter 6-3 segern. Idag är det dags för match fyra mellan Lindlöven och Boden där jag också tror att det blir den sista matchen mellan lagen innan det är dags för Boden att spela final. Jag kommer att plocka två spel i denna match. Dessutom kickar vi igång april månad med en rullpott på slutspelshockeyn imorgon där ni hittar andelar under länken här och även på sidan för andelsspel.

Lindlöven har gjort en bra säsong och är på gång mot sin bästa på många år. Man hade redan från start ganska höga mål uppsatta och jag tror det känns skönt för en förening att ändå kunna vara helt nöjda med sin prestation. Nu har man såklart sikte på att ta sig till final mot Hudiksvall, men då krävs det att man vinner ytterligare två matcher mot Boden, vilket jag tror blir tufft.

30x pengarna på Gyökeres målskytt!

Man har ett bra lag på pappret som egentligen är bra i alla lagdelar. De har egentligen alla nycklar till att gå hela vägen, men det stora problemet är att Hudiksvall står på andra sidan ifall de skulle ta sig till final. Jag tror ändå att man kommer att få tufft att vinna dagens match mot Boden, då Boden hade en lite svagare insats igår och jag förväntar mig mer där.

Boden tar revansch och avslutar matchserien

Boden är ett lag som har gått lite under radarn den här säsongen. Man har varit stegrande bra hela säsongen och som jag skrev för någon dag sedan så har de prickat slutspelsformen på ett perfekt sätt. De är ett lag som jobbar för varandra samtidigt som de har spetskompetensen för att avgöra matcherna. För mig känns Hudiksvall och Boden som två värdiga finallag i den norra serien.

De två första matcherna vanns på ett övertygande sätt av Boden med 5-1 respektive 2-1. Den sista matchen satt dock ganska hårt inne och Lindlöven tryckte förgäves på sista fem minuterna, men Boden höll undan. Tittar man på gårdagens match i Lindesberg som Lindlöven vann med klara 6-3 så speglar det inte riktigt matchbilden. Boden var klart spelförande i de två första perioderna, men lyckades inte förvalta sitt övertag och Lindlöven var effektiva åt andra hållet. Dessutom var Lindlöven väldigt bra i powerplay och Boden tog alldeles för många utvisningar och då är det inte lätt att vinna matcher.

Jag kommer att plocka två spel idag där det ena blir över 5.0 mål då jag tror det kan öppnas upp i slutändan, samtidigt som att det också plockas målvakter hit och dit vid eventuell ledning. Jag kommer också köra på att Boden stänger serien idag och vinner matchen.

Över 5.0 mål (1.74) - 2.5/5 units
Boden ML (1.92) - 2.5/5 units

This is the stats tab
This is the post tip