En måndag brukar inte betyda många matcher och det brukar vara en ganska tråkig dag spelmässigt. Ikväll klockan 20.00 är det dock match mellan Nashville och Detroit där matchen också visas på SVT. Vi är givetvis med på en liten tv-peng och nog kan jag tycka att oddsen borde skifta här när det gäller vem som är favorit eller inte.
Nashville ligger för stunden på plats tio i tabellen, vilket gör att man är högst inblandade i jakten på de åtta åtråvärda platserna till slutspelet. För deras del så startade inte säsongen väl, men man har med tiden också spelat upp sig till där man faktiskt ligger. Känslan från eget håll är att Nashville är i någon form av något mellanläge när det gäller kvalité och satsning. Man har ett helt gäng med rutinerade spelare som Filip Forsberg, Roman Josi, Jonathan Marchessault och Steven Stamkos, men man har också ett gäng yngre förmågor som har en spännande framtid. De äldre är inne på sina sista år och känslan är att deras prime är passerad för längesedan, vilket gör att någon säkert ligger heta inför tradedeadline. Däremot så tycker jag personligen inte att det finns något riktigt tänk i klubben och visionen tror jag inte är helt klar om jag ska vara helt ärlig.
Preds har som sagt en stigande kurva den sista halvan och har varit rätt bra om man tittar på de fem-sex senaste matcherna. Man har bra underliggande siffror och är rätt stabila hemma i Nashville. Det är självklart att de vill till slutspel, men jag tror inte heller att klubben är blyga för agera och skicka någon spelare till förmån för framtidsförmåner.
Fel favorit i matchen
Detroit har varit en positiv injektion den här säsongen och man har från start legat uppe i toppen av Eastern Conference, även om det poängmässigt hela tiden varit väldigt jämnt. Man har bibehållit ett ganska stabilt spel genom hela säsongen och man kan inte heller säga att laget haft varken någon topp eller svacka. Det enda lilla man kan anmärka på är väl att trenden sista åtta-tio matcherna har varit något sämre där man inte fått med sig resultaten på samma sätt.
Detroit har också varit att de har varit ett projekt som på sikt ska bli ett topplag igen, men frågan är om denna generation är den som kommer att göra det eller om man måste göra ytterligare en resa. Min tanke om laget är att de har en fin framtid, men att man inte riktigt är där ännu. De har en spännande backsida på sikt och det finns fortfarande mycket att hämta offensivt sett. Lucas Raymond är en stjärna och är grymt viktig för laget. Jag tror dock att laget överpresterat i början lite och jag tror att laget kommer att få svårt att behålla sin slutspelsplats hela vägen.
Oddsen är väldigt jämnt satta till kvällen och det är förståeligt. Däremot så tycker jag det är fel att Detroit är favoriter. Nashville kommer från en ganska bra tid och verkar vara i bra form. Hemma är man starka och tittar man på formkurvor så är det fördel Preds här. Oddsen borde kunna skifta enligt mig och favoriter borde vara Nashville. Två spel plockas där vi fokuserar på Nashville ML och Luke Evangelista att göra poäng då han efter en tyngre start på säsongen äntligen börjat få lite utdelning framåt.
Nashville ML (1.95) - 2/5 units
Evangelista att göra poäng (2.05) - 2/5 units