Först ut bland åttondelsfinalerna är två matcher på tisdagen och den ena är den mellan värdnationen Italien och Schweiz. De sistnämnda ska såklart agera stora favoriter och min känsla är att Italien tillslut inte orkar med och därav också borde ge sig vika i sista akten av matchen.
Schweiz har ett rutinerat landslag där många av dem också representerat landslaget under många turneringar. Det är ett lag med stort hjärta och en nation som gått framåt de senaste säsongerna. Man har stjärnor i truppen som är hästlängder bättre än Italiens spelare däribland backen Roman Josi och Janis Moser, men också forwards som Nico Hischier och Timo Meier. Den största stjärnan Kevin Fiala råkade tyvärr ut för en otäck skada i matchen mot Kanada och kommer inte spela mer den här säsongen. Schweizarna hanterade det dock på ett bra sätt och kom ut och knep platsen före Tjeckien i genom att vinna matchen mot just Tjeckien.
Italien har överraskat många såhär långt, men det har också varit höga toppar och djupa dalar. Det är ett frejdigt landslag som har spelat en ganska offensiv ishockey och bjudit hemmafansen på en del godbitar. De har dock brister och det syntes i matchen mot Sverige (2-5) och Finland (0-11), där det tydligt lös igenom att man är en bit efter de stora nationerna. Nu ska man spela sin största match hittills, men nog bör laget vara både ett och två nummer svagare än Schweiz.
Hur länge orkar Italien?
Tredje perioden: Schweiz -1.5 (2.05) - 2/5 units
Den här matchen blir väldigt speciell, skulle jag tro. Det är lite av ett derby när dessa drabbar samman och jag räknar med mycket känslor. Man vet inte riktigt var man har italienarna efter tre väldigt olika prestationer såhär långt. Man höll ändå jämna steg med Slovakien under vissa stunder, men när det väl kom till kritan så var man lite tunna. Schweiz är ett bra lag som ska kunna mala ner Italien på ett ganska bra sätt under de två första perioderna och jag tycker mig se två utfall här. Antingen det att Italien får utstå hård press, men lyckas försvara sig väl och hålla ner siffrorna. Det andra är att man tidigt blir ifrånsprungna och rent av är för dåliga för att hänga med. I tredje perioden mot både Sverige och Finland såg man helt färdiga ut och det gjorde också att både Sverige och Finland drog ifrån. Det känns som ett vettigt spel i båda fallen och även om det är jämnt i matchen och Italien måste chansa att gå framåt.
Sven Andrighetto att göra mål (2.60) - 2/5 units
Den schweiziska inhemska stjärnan Sven Andrighetto är en poängmakare av rang i landslaget och är ofta med i protokollet. Han är i grund och botten en ganska allround spelare och har också ett vasst skott, vilket han visat prov på flertalet gånger. Han har ännu inte gjort mål i OS-turneringen och då känns det som att det svagaste laget är en bra match för honom att spräcka nollan. I lagets andrakedja med Suter och Niederreiter så har han bra chans till offensiv zontid.