Toronto gjorde jobbet precis innan ledigheten genom att besegra Pittsburgh med enkla 6-3. Nu tar man emot Ottawa i ett riktigt rivalmöte direkt efter julledigheten och jag tycker att oddset är tacksamt på ett lag som måste börja vinna ifall slutspelet ska kunna nås senare i vår. Och, återigen har vi en stor rullpott imorgon kväll där andelar finns uppe på andelssidan.
Toronto gjorde som sagt jobbet senast mot Pittsburgh och motiveringen då var mycket att Pittsburgh överpresterat samt att Toronto ändå presterat helt okej sista tiden, men inte fått med sig resultaten som man velat. William Nylander och grabbarna har inte haft en lätt höst hittills och trots att det är många leénden på många av dem på sociala medier så är det nog inga glada miner innanför stängda dörrar. De är klart medvetna om pressen utifrån och faktum att detta kan bli Torontos sämsta säsong på många år är såklart något som finns i bakhuvudet.
Man avslutade som sagt med en seger mot Pittsburgh efter att haft egentligen full kontroll hela matchen, även om avgörandet kom sent. Innan det hade man tre raka förluster, men med ett ganska bra spel och alla resultat kanske inte helt speglade matchbilden. Jag tyckte det syntes att vi fick ett Toronto med klart bättre inställning mot Pittsburgh och man jobbade verkligen till sig segern. Nylander gjorde fyra poäng, varav två mål, som också var hans första mål på elva matcher. Förhoppningsvis fortsätter det för vår svenska stjärna nu.
Högt odds på ett uppåtgående Leafs
Ottawa ligger före Toronto i tabellen och har gjort det ganska bra de senaste veckorna. Kanske var det negativt att uppehållet kom nu då man ändå hade ett ganska bra flow, men det är såklart bara en hypotes. Om man ska jämföra detta lag mot Torontos så kanske jag tycker att hel- och jämnheten kanske är något bättre i Ottawa, men spetsmässigt så gillar jag Toronto mer. Det är klart att superstjärnor som Matthews och Nylander kan avgöra matcher på egen hand om man vill.
Om vi nu ska titta lite på oddsättningen här så köper jag att gästande Ottawa är favoriter inför matchen, men jag tycker inte att det ska vara så stor skillnad. Toronto är ett lag som har spelat under sin förmåga och absolut kan ligga högre, men som det alltid varit så känns det som en inställningsfråga på något sätt i Toronto. Nylander blir ofta ifrågasatt för hans arbetskapacitet, men nu har dem verkligen allt att jobba för och har ingen tid och poäng att spilla om man ska ta sig till slutspel. Toronto har gjort det okej ett par matcher nu och att man ligger en bit över dubbla degen tycker jag känns väldigt spelvärt denna natt mot söndag.
Toronto ML testas till 2.10 hos LeoVegas med en medelinsats.
Insats: 2.5/5 units