Sviten på tre raka sprack när BIK Karlskoga misslyckades med att få hål på en omutlig Hellsten. Nya tag när det vankas långfredag, då Färjestad prisas i högsta laget efter två raka förluster. Jag tar parti för FBK, men vågar inte göra detsamma för de hockeyallsvenska landslagskollegorna. Istället riktas blicken mot undern i Nobelhallen. Häng med!
Färjestad - Rögle: Färjestad FT @ 2,30
Tävling: SHLPlats: Löfbergs Arena
Tid: 15:00
Det spelmässiga har varit sekundärt i eftersnacket genom hela kvartsfinalserien. Så även i akt fem, där Cam Abbott rev av en evighetsrant mot domarnivån efter att tidigare ha sagt att han inte skulle klaga. De randiga kommer att vara i skottgluggen genom hela slutspelet, vilken tränare som än förlorar har visat sig ha salvor att bränna av. Utan att lägga värdering i om reaktionerna har varit befogade eller inte konstaterar jag att det kräver extra energi av förloraren.
I onsdagens fall var det Färjestad, som inte bara klappade ihop i slutperioden efter att ha åkt på en uppsjö av utvisningar. De torskade också Marian Studenic, som klev av i stora smärtor och lär ha en längre konvalescens att vänta. Att han saknades på torsdagspasset var väntat. Tomáseks frånvaro var desto mer oroande, men tjecken lär lira. Därtill är en spelsugen Lodin tillbaka från avstängning.
För Rögle har skadesituationen blivit bättre med seriens gång och medvinden i ryggen är icke att förringa. Jag anser dock att cirkus 20 punkter upp på den raka ettan jämfört med tidigare hemmamöten är i överkant, sett till vad FBK har visat upp under våren. 2,30 på värmländsk vinst efter full tid är taget.
BIK Karlskoga - MoDo: Under 4,5 mål (ordinarie tid) @ 2,12
Tävling: HockeyAllsvenskanPlats: Nobelhallen
Tid: 18:00
MoDo såg mer ut som den bleka grundserieupplagan i den första semifinalen mot BIK Karlskoga än vad de gjorde under lejonparten av kvartsfinalserien mot AIK. Lyckligtvis för ångermanlänningarnas del har Jakob Hellsten prickat formen. Hållen nolla och 5-0 mot svartgult följdes av den ena paraden viktigare än den andra när rödgrönt rånade sig till en 2-1-vinst i den första akten.
Jag säger inte att Hellsten kommer att hålla samma skyhöga nivå i match efter match, men i topptrim är han. Till råga på det har BIK Karlskoga samma bekymmer som tidvis var påtagligt även under grundserien. Spetsen är inte i paritet med konkurrenternas. Defensiven är dock ruskigt bra, i synnerhet i fem mot fem.
Jag räknar med att Fredrik Anderssons manskap tvingas till en ganska bakåtlutad approach på nytt, i en kamp som bikarna kontrollerar utan att skapa chanser i stora lass. Under 4,5 mål inom ramen för ordinarie tid spelas till 2,12.
Dubbeln
Färjestad - Rögle: Färjestad FT @ 2,30
BIK Karlskoga - MoDo: Under 4,5 mål (ordinarie tid) @ 2,12
Totalt odds: 4,88
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.