Rögle gjorde det omöjliga och vände 0-3 till seger 4-3 över Färjestad efter en imponerande laginsats. Växjö hade en enklare väg till semifinal via 4-1 mot Brynäs. Kan det spela in i första mötet mellan de här lagen?
Som vanligt ligger Växjö i topp över effektivitet även i slutspelet. Det var så man manövrerade ut ett frustrerat Brynäs som skapade chans på chans men inte kom in på målet och upp i ansiktet på Adam Åhman. Offensivt var man kliniskt och tog tillvara på de lägen som uppkom. Dessutom hade Växjö ett vasst powerplay som vi vet är än mer viktigt i ett slutspel.
Rögle hade en lång utdragen batalj mot Färjestad och var uträknat efter tre matcher. Men det lugn som Dan Tangnes fått in i truppen smittade av sig och metodiskt tog Rögle bit för bit av den kaka som Färjestad nästan ätit upp. Ett Rögle som spelar så här blir en mycket svår motståndare för vilket lag i ligan som helst, men såklart återstår endast bra kompetenta och skickliga lag i det här stadiet.
Målvaktssidan: Växjös Adam Åhman är inte flashig men stabil, lugn och trygg i sitt spel. Rögles Arvid Holm som började som backup i kvarten har mer rutin än Åhman och kanske spelar mer aggressivt och aktivt och jag sätter knapp knapp fördel för Holm.
Backsidan: I dagsläget lite fördel för Växjö, men det hänger på hur skadeläget är i Rögle, Ekeståhl Jonsson har inte spelat ännu och Friedman såg lite plågad ut i match sju efter att han missat en match i kvarten. Calle Själin och Calvin de Haan har dock varit bjässar och dominerat stort både offensivt och defensivt. Växjö har i Brian Cooper, Keegan Lowe och Petter Granberg spelare som inte lägger något emellan och vi har fått se genombrottet för Leo Sahlin Wallenius under säsongen. Lite jämnare och mer fördelat på fler spelare i Växjö än hos Rögle som är beroende av de Haan/Själin.
Offensivt: Går inte att särskilja lagen här. Växjö har som vi nämnt haft en oerhörd utdelning men gör det också bra då man spelar till sig de farligheterna. Rögle har tyngd och fart och tog nästan 300 mer avslut på mål än Växjö i grundserien. I slutspelet har Rögle redan 100 skott fler på mål än Lakers med två matcher mer spelade. Powerplay ger fördel Lakers men överlag fyra kedjor som det knappt skiljer något mellan.
Hur ska man särskilja lagen?
Statistik slutspel:
Växjö
Räddningsprocent: 91,67%
Powerplay: 33,33%
Boxplay: 71,43%
Effektivitet: 21,84%
Rögle
Räddningsprocent: 90,80%
Powerplay: 25,00%
Boxplay: 84,62%
Effektivitet: 11,83%
I en matchserie som på förhand är helt jämn och med två lag som kan ta ut varandra helt och hållet finns inget annat än att ta ett spel på över 6,5 matcher, det vill säga, tipset att det här går över sju matchers kamp.
Över 6,5 matcher i matchserien, 3,00 hos Quick Sport , insats 1/5 units.
Två matcher har gått till förlängning eller straffar med Växjö som vinnare och sen har lagen en varsin seger på hemmaplan under ordinarie tid.
Rögle är skarpare och vassare offensivt än Brynäs och dessutom starka framför båda målen. Växjö är mer disciplinerat och konsekvent än Färjestad. Rögle kommer från en rejäl maxprestation som krävts för att vända det underläge laget hade, det skulle kunna kosta lite mentalt och framför allt med mindre vila mellan matcherna. Underspel är en bra tes att börja med i den här matchserien ändå utefter de förutsättningar vi vet.
Under 4,5 mål ordinarie tid ger 2,00 hos Coolbet och spelas med 1.5/5 units.