Ja vad ska man säga, Washingtons hemmafacit är imponerande ! 16 vinster, 3 lika och 3 förluster på 22 matcher (90-58 målskillnad). Och dom två senaste matcherna har dom krossat Philadelphia och Toronto med 5-2 samt 6-1. Detroit däremot har inte alls spelat lika övertygande i år, men har lyckats tagit poäng i dom tre senaste matcherna(två raka strafförluster dock).

Skador WSH : Brian Pothier, John Erskine
Skador DET : Tomas Holmström, Niklas Kronwall, Jason Williams, Johan Franzén

Sist lagen möttes var 11 oktober 2009, då vann Detroit med 3-2. Det mötet var då i Detrot och det var Tomas Holmström som avgjorde. Idag får Detroit klara sig utan både hemmaplan och Holmström.

Washingtons Alexander Ovechkin är stekhet och har hittat nätet 3 matcher i rad. Fortsätter han och hans lag som i dom senaste matcherna ska 3 poäng vara givet, men som så många gånger förut : Vad som helst kan hända i NHL! Men tror på Washington och det är inte ofta man får 2 gånger pengarna på dom på hemmaplan.
Lycka till !

EDITERAD 2010-01-19 20.24:37

EDITERAD 2010-01-19 20.25:38

This is the stats tab
This is the post tip