Global Series är över för denna gång och vi fick avsluta med en ganska klar Pittsburgh seger. Nu blickar vi fram mot veckan som kommer där vi till natten ska ta oss an mötet mellan Washington och Los Angeles. Missa inte heller powerplay-kupongen imorgon med bara matcher från NHL där vi kör några andelar för den som är sugen på lite nattmackor.

Washington Capitals har de senaste åren handlat mycket om Alexander Ovechkin och hans fantastiska näsa för att hitta målet. Nu är det snart dags för en era att ta sitt slut då 40-åringen börjar se lite trött ut. Den här säsongen har han gjort fem mål hittills, men inte är det samma power under rören fortfarande. På något sätt så har han inte lyckats anpassa sitt spel genom åren så mycket som till exempel Crosby och Malkin, utan han förlitar sig på ett vasst skott, vilket han fortfarande har. Tittar vi lite på Washington som lag så är det ett ganska svårbedömt lag enligt mig. Jag tycker inte att man har den mest sexiga truppen på pappret och med tanke på att man just förlitat sig mycket på Ovechkin så tror jag att laget kommer att få svårt att nå slutspel. De tog sig visserligen förbi en av rundorna förra säsongen, men ser man till de senaste sju-åtta säsongerna så har det tagit stopp i första rundan och det är väl ett tecken om nåt att laget kanske inte har samma stjärnglans som man hade i sina bästa dagar med Nicklas Bäckström och Alex Ovechkin. Formen den senaste tiden är den som är det största frågetecknet för stunden och kurvan har pekat nedåt en tid nu, till skillnad från i början av säsongen när man faktiskt var riktigt heta.

Kings har något bra på gång

För Los Angeles Kings så har det varit ett par bra veckor på slutet och det känns som att laget har någonting bra på gång. Kings är ett lag som kanske inte har den där ultimata superstjärnan, utan man är mer ett lag. Du har en gammal Kopitar och en Adrian Kempe som fortsätter att vara stabila och bra. Samt att du har både en andra-, tredje och fjärdelina som vet precis vad dem ska göra och bidrar såväl defensivt som offensivt. Formen är god hos Los Angeles som har spelat upp sig. Man fick kriga i början för sina poäng, men i jämförelse med just Washington så pekar kurvan uppåt åt andra hållet. Det är den största anledningen till detta spel. Form är en färskvara i ligan och som det ser ut för stunden så är det klar fördel Kings här. Washington har åtta förluster på de tio senaste och Los Angeles har i sin tur sju vinster på de tio senaste. Kings har varit solida defensivt senaste matcherna och jag tror att man borde kunna hantera ett sårbart Caps för stunden.

Formen är som sagt A och O här och för mig är spelet givet när vi ser att Caps trycks ner till ganska stora favoriter. Det är en jämn tillställning med knapp fördel Kings och därför lirar vi moneyline-tvåan med en medelinsats.

Insats: 2.5/5 units

This is the stats tab
This is the post tip