OS Alpint onsdag 11/2
Liten utdelning på Tyskland igår i lagtävlingen även om det var surt med bara några hundradelar till guldet. Nu individuella tävlingar resten av OS.

Super-G herrar kl.11:30
Dags för herrarna att avsluta farttävlingarna med en Super-G. De som körde lagtävlingen har några åk i kroppen nu men det ska inte vara några problem fysiskt även om det nog känns lite i kropparna efter två fulla störtlopp.

Von Allmen har kört hem dubbla guld hittills vilket vi profiterat på men idag är det dags för Odermatt att studsa tillbaks och vinna guldet. Odermatt var riktigt besviken i störtloppet där han slutade utanför pallen och jag är övertygad om att vi får en riktigt revanschsugen Odermatt här.

Odermatt leder totalcupen i både störtlopp och Super-G men han är ännu mer överlägsen i Super-G så jag gillar verkligen oddset här. Det har körts 6 tävlingar i år i världscupen & Odermatt står på 425 poäng, tvåan Kriechmayr har 267 poäng så det skiljer en del. Odermatt har raden 1-5-2-4-4-1 så det är en otrolig jämnhet och i Super-G finns det ingen som slår honom när han har dagen. I Super-G kan han dra nytta både av att han är duktig på att hålla farten i glidpartier men också att han kan använda sina styrkor från storslalom och attackera när det blir lite mer sväng, just i dom partierna ska han slå störtloppsspecialister som tex von Allmen. Jag tror Odermatt vinner denna iaf varannan gång & då är oddset väldigt bra.

Bakom håller jag Franzoni klart högst. Han har under säsongen vuxit fram som en åkare som kommer vara i världstoppen i många år. Hemmaplan verkar inte pressa honom utan han har sett väldigt lugn & avslappnad. Tog medalj i störtloppet & jag tror han tar medalj igen.

Odermatt vinna @ 3.50(4/5U) hos quick
Franzoni topp-3 @ 1.80(3/5U) hos quick


Lycka till om rygg!

This is the stats tab
This is the post tip