V75 körs den här lördagen för första gången någonsin på Tingsrydstravet och jag har hittat dagens bästa spel i V75-1 som körs som lopp 5 där jag spelar plats på 2 Ytowns Magnifik. Det här är en flyfotad herre som man ser ut att ha kommit rätt på nu och det här året har inletts riktigt bra då han på två starter har tagit en seger och en andraplats. Segern tog han i samband med sin årsdebut i mitten av april då han var riktigt fin från ledningen där han höll ett högt tempo och vann trots det enkelt till slut och därefter så gjorde han det bra som tvåa efter en startgalopp. Nu är det visserligen V75 som väntar här och då är motståndet något tuffare än tidigare, men från ett fint utgångsläge så kommer kusken och tränaren Joakim Lövgren att placera sin adept i den främre träffen här och jag tycker segerchansen ska vara bra men främst att han ska sluta bland de tre främsta som blir mitt spel ska det vara en mycket bra chans till och detta till ett mycket bra odds i min bok.
Om man ser till motståndet så är det främst Exuma Bi som ser ut att vara hetast emot. Den här Italienaren är segervan och har i år på fyra starter tagit tre segrar och en tredjeplats och här så gör hon en spännande första start i Sverige. Det låter uppåt från stallet som även rapporterar att hon kan öppna fort om kusken vill och här lär säkert Mats Djuse prova en bit från start för att finna en så bra position som möjligt åt Exuma Bi som nog ska räcka rätt så långt även i den här typen av konkurrens.
Ytterligare en häst värd att nämna är 10 Ironic Man som visade höga toppar ifjol under hans debutsäsong då han bland annat tog sig till finalen av Kriteriet där han inte riktigt räckte till. Han har i år hunnit med att göra två starter och man valde att gå direkt ut på V75 i slutet av april efter mer än ett halvårs tävlingsfrånvaro och efter ett vasst upplopp då så hann han fram till en rätt så säker seger till slut, och därefter i STL-Finalen under Elitloppshelgen så fick han en tuff resa utvändigt ledaren vilket blev helt fel den dagen. Han tränar annars fint inför den här starten och att han nu ska få springa bakifrån igen kan vara nyttigt för fyraåringen som med ett vilsamt lopp här kommer att ha krafter till slut och Ironic Man är helt klart en herre med segerchans här.
2 Ytowns Magnifik
Spel: Plats (1-3)
Odds: 3.25
Bolag: bet365
Lycka till!
Christoffer