Dagens Dubbel körs den här torsdagen på Åbytravet i Mölndal. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Åby 11/12

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2140m Auto

2 Limoncello Boko var igång redan som tvååring då han visade tidig talang och följde sedan upp det med en fin säsong under fjolåret som treåring medans han har fortsatt tävlat på en hög nivå i år och på årets fjorton starter så har det blivit tre segrar och en andraplats. Han har främst under hösten presterat på en bra nivå tycker jag men har också matchats i tuffa sällskap då han närmast kommer från en start i finalen av Breeders Crown näst senast som var i mitten av november där han från ett tufft utgångsläge inte fick med sig någonting nerifrån kön, och i hans senaste start så var han ute över kort distans där han startade med 20 meters tillägg vilket alltid är tufft och han fick nöja sig med sistapengen då. Här så tycker jag att uppgiften ser klart mer tilltalande ut och från ett fint utgångsläge dessutom så kommer kusken och tränaren Andrè Eklundh kunna lägga upp taktiken lite hur han vill här tillsammans med sin adept och då det finns dubbla Open Stretch att tillgå på Åbytravet så hade nog en resa i rygg på ledaren för Limoncello Boko varit att föredra för då är han vass på speed till slut.

3 Swish the Cash är en rejäl herre som alltid har haft ett fint kunnande men som inte alltid har fått ut det på tävlingsbanan till fullo. Sedan en tid tillbaka däremot så har han bytt regi till sin nuvarande tränare Robert Bergh där han ser ut att ha fått det att lossna då han på två starter för denne har kommit runt felfritt vilket har slutat med två raka segrar. Senaste segern kom i slutet av november då han från ett utgångsläge en bit ut bakom startbilen kördes offensivt och kördes då till ledningen efter ett halvvarv, och därifrån sedan så hade han full kontroll över loppet och det blev till slut en mycket enkel seger för sjuåringen. Nu så väntar ett lite tuffare motstånd den här gången, men från ett fint startspår så lär det återigen bli ett offensivt upplägg här för att kunna köra sig till ledningen igen och sedan så leder Swish the Cash det här loppet länge.

Min Vinnare: 2 Limoncello Boko

Spets efter 500m: 3 Swish the Cash

Skrällen: 1 Kash Keeper

Rankingen: A: 2,3 B: 9,5,1.8,4,6 C: 7


DD-2 2140m Auto

2 Star Håleryd har inte fått vinna än på karriärens fem inledande starter men har ändå stått för ett par fina insatser då han som bäst har tagit tre andraplatser och en tredjeplats. Han har efter en liten paus fått två lopp i kroppen och den senaste var på Halmstadtravet för knappa tre veckor sedan där han mötte ett rätt så bra sällskap och höll då farten klart bra som trea efter att han fått göra jobbet utvändigt ledaren sista 800 meterna. Känslan är att formen blir allt bättre på honom och stallet tycker att det är mer en tidsfråga innan karriärens första seger kommer vilket den mycket väl kan göra här då han från ett fint startspår kommer att få ett fint lopp här i den främre träffen och uppgiften tycker jag dessutom ser väldigt passande ut här för Star Håleryd som får tipset.

6 Bourbon Crown fanns det höga tankar om när han inledde sin karriär under våren och visst har han gjort det helt okej då han på åtta starter har slutat på prispallen sex gånger varav en har slutat med seger, men man är nog inte helt nöjda med honom ändå kring vad han har presterat fram tills nu. Senaste starten för treåringen var på Kalmartravet i mitten av november då han kördes till ledningen efter ett halvvarv och efter att han sedan blivit utsatt för en hel del press under slutvarvet så tycker jag att han höll klart bra till slut som trea. Nu har han fått träna på igen under ett par veckor vilket stallet hoppas ska ge en effekt och från ett vettigt startspår så kommer han att öppna bra från start här och är nog den troliga ledaren av det här loppet och om sedan Bourbon Crown kommer upp ytterligare i nivå den här gången så är han ett tidigt segerbud här.

Min Vinnare: 2 Star Håleryd

Spets efter 500m: 6 Bourbon Crown

Skrällen: 7 Kelly Jaam

Rankingen: A: 2,6 B: 7,3,4,12,9,5 C: 11,10,1,14,15,13



Lycka till!

Christoffer