Dagens Dubbel körs den här lördagen på Åbytravet. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Åby 15/8
DD-1 2140m Auto
7 Panthere d’Inverne visade under fjolåret att hon tillhör en av de bättre i sin kull då hon bland annat segrade i Drottning Silvias Pokal och sprang in över 1.8 miljoner kronor. I år så gör hon sitt första år som äldre och har fått tre lopp i kroppen vilket har slutat med en andraplats som bäst vilken kom i hennes senaste start på Axevallatravet för en månad sedan då hon höll farten fint hela vägen in i mål efter att hon fått göra jobbet utvändigt ledaren. Motståndet den här gången är endast mot jämnåriga och även om startspåret är en bit ut bakom startbilsvingen den här gången så tycker jag att det på förhand ser spännande ut här, och som jag ser det så är det heller ingen omöjlighet att kusken Stefan Persson om han är aktiv från början kan köra sig till ledningen här för då hade mycket varit vunnet. Hon är dock inte beroende av någon position vilket hon har visat och om hon bara tävlar som hon har gjort det senaste så tycker jag att segerchansen för Panthere d`Inverne ska vara bra här ifall hon fungerar som hon ska. Spik på DD!9 Rya Håleryd gör aldrig ett dåligt lopp och har på sina tolv starter i år tagit stora kliv framåt i sin utveckling då hon på tolv starter har slutat på prispallen vid nio tillfällen varav tre har slutat med seger. Senaste starten var även den på V85 då hon för två veckor sedan på Rättvikstravet fick ett fint lopp i rygg på ledaren och hängde därifrån med fint hela vägen in i mål till en andraplats. Motståndet den här gången tycker jag ser en aning lämpligare ut då hon enbart möter kullsystrar och från ett fint smygläge så bör kusken Magnus Djuse kunna placera Rya Håleryd i en rätt så vettig position här någonstans mitt i fältet och med minsta klaff så fäller hon de flesta till slut via sin vassa avslutning.
Min Vinnare: 7 Panthere d’Inverne
Spets efter 500m: 7 Panthere d’Inverne
Skrällen: 10 Fantastic Gio
Rankingen: A: 7 B: 9,5,4,10,3,8 C: 6,1,2
DD-2 3140m Auto
7 Epic Kronos är en av Sveriges absolut bästa hästar när han väl tävlar på topp och hade en fin vinter i Frankrike då han startade i flera av de största loppen där och slutade bland annat trea i Prix d`Amerique. Under våren och sommaren så har han fått tre lopp i kroppen vilket har slutat med idel andraplatser och näst senast så gjorde han ett topplopp i Oslo Grand Prix efter att han fått göra jobbet utvändigt ledaren och senast på Dannerotravet i genrepet inför den här starten så stod han återigen för en fin insats utan att få vinna. Siktet har varit inställt mot det här loppet nu under en tid och tanken är att han ska få springa barfota runt om denna gång vilket han inte har gjort än i år och dessutom så åker en amerikansk sulky på. Stallet låter väldigt nöjda med sexåringen för dagen och känslan är att vi kommer att få se en riktigt fin insats här ifrån Epic Kronos och tillsammans med kusken Björn Goop så blir man oerhört svårslagna här.9 Francesco Zet är en stallkamrat till min vinnare av loppet som inte behöver någon närmare presentation då han har tillhört den absoluta eliten bland svenska travhästar under flera år och hade precis som min vinnare av det här loppet en fin vinnare i Frankrike. Han har nu fått tre lopp i kroppen hemma i Sverige där det först blev seger i Paralympiatravet i början av maj och därefter så har han tagit två raka tredjeplatser först i Norrbottens Stora Pris och senast i Årjängs Stora Sprinterlopp där han kom i mål med krafter kvar efter att han fått ett lopp i rygg på ledaren. Han har fått ett fint smygläge här som kusken Örjan Kihlström bör kunna omvandla till att man hamnar rätt så fint på det här efter en bit och om det bara klaffar en aning här under slutvarvet för Francesco Zet så tror jag på att vi får se en vass avslutning till slut som ska kunna räcka långt här.
Min Vinnare: 7 Epic Kronos
Spets efter 500m: 6 Get A Wish
Skrällen: 4 High on Pepper
Rankingen: A: 7,9 B: 5,4,6,8,1,3,11 C: 10,2,12
Lycka till!
Christoffer