Dagens Dubbel körs den här torsdagen på Bergsåker i Sundsvall. Jag spelar med min A-Grupp i den första och spikar sedan i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Bergsåker 30/10
DD-1 2140m Auto
2 Supersnorpan är en kvickfotad dam med ett helt okej kunnande för den klassen som hon befinner sig i när hon väl får det att fungera fullt ut och på hennes tolv starter i år så har det blivit en seger och en andraplats. Hon ser däremot inte riktigt ut att ta i när hon hamnar bakom hästar och i hennes senaste start som var i början av den här månaden så fick hon en invändig resa men galopperade då med ett halvvarv kvar till mål sedan hon börjat se allt segare ut. Här så har hon fått ett fint startspår på nytt och dessutom så hoppar kusken Ulf Ohlsson upp i sulkyn bakom sexåringen för första gången i hennes karriär vilket är ett stort plus och dessutom så blir det barfota bak nu vilket nog är optimalt för henne. Det kommer förstås att laddas från start här och om man lyckas med att komma till ledningen den här gången så provar man nog sedan att köra i den positionen och i ett på förhand rätt så ojämnt lopp så är Supersnorpan en rolig vinnare.9 Vete Tusan R.F. har blivit allt bättre under det här året och har utvecklats fint då han på åtta starter har tagit tre segrar och en tredjeplats. Två av segrarna har kommit på rad inför den här uppgiften där den senaste togs på Rommetravet i Borlänge för två veckor sedan då femåringen vann enkelt från ledningen efter att han fått bestämma tempot efter eget behag. Någon ledning kommer det inte att bli den här gången då han har lottats till ett bakspår, men med rygg på en startsnabb konkurrent så bör ändå kusken Rauno Pöllänen kunna slinka igenom fint här från start tillsammans med Vete Tusan R.F. och om sedan formen håller i sig här så ska man givetvis räknas tidigt även denna gång.
Min Vinnare: 2 Supersnorpan
Spets efter 500m: 2 Supersnorpan
Skrällen: 12 Selina
Rankingen: A: 2,9 B: 6,3,12,10,5,4,7 C: 8,11,1
DD-2 2140m Volt
7 Lizmark är en rätt så skaplig fyraåring som mest hela tiden fått vara ute i tuffa sällskap och har på hans fjorton starter i år slutat på prispallen vid sex tillfällen varav två har slutat med seger. Han har under hösten visat fin form då han närmast kommer från fyra raka pallplaceringar och hans senaste start var på Östersundstravet för två veckor sedan där han från ett bakspår kördes rätt så offensivt efter ett par hundra meter, och han landade då utvändigt ledaren efter 700 meter och höll därifrån sedan farten klart bra hela vägen in i mål till en tredjeplats. Här så tycker jag att stallet på förhand har hittat en väldigt lämplig uppgift åt honom då han går ner kraftigt i klass sett till motståndet och även om han startar med 20 meters tillägg så ska han kunna kliva iväg bra här till en början från ett fint startspår. Dessutom så ska han få ett par rycktussar på sig för första gången vilket stallet tror kommer att ge en bra effekt och om det är någon gång inom närmaste tiden som Lizmark ska vinna ett travlopp så är det här. Jag spikar!3 Salted Caramel är en märr som oftast gör sitt i loppen och har stått för ett par fina insatser under året då hon har kommit igång mer kontinuerligt med hennes startande i år som fyraåring och på hennes fjorton starter under året så har det blivit fyra pallplaceringar varav en har slutat med seger. Även om hon inte har placerat sig bland de tre nu på slutet så tycker jag att hon ändå kommer ifrån ett par hyggliga insatser och den senaste starten gjorde hon på Hagmyren i Hudiksvall för 1.5 vecka sedan där hon efter ett tufft slutvarv höll farten klart bra till en femteplats. Förutsättningarna den här gången är annorlunda då hon slipper att starta med tillägg den här gången och då hon är kvick ut från början så lär kusken och tränaren Henrik Svensson prova för att försöka komma till ledningen här tillsammans med Salted Caramel för att sedan köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser här vilket den gör tillräckligt länge för att sluta på prispallen här.
Min Vinnare: 7 Lizmark
Spets efter 500m: 3 Salted Caramel
Skrällen: 3 Salted Caramel
Rankingen: A: 7 B: 3,14,10,2,9,8,13,6 C: 1,4,11,12,5
Lycka till!
Christoffer