Dagens Dubbel körs den här onsdagen på Bergsåker i Sundsvall och huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med min A-Grupp i den första avdelningen för att sedan spika i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Bergsåker/Solvalla 30/4
DD-1 1640m Auto
2 Onana Boko är en trevlig sort som tidigare tränades i Holland av Dion Tesselar där han var igång och gjorde ett par starter redan som tvååring och under fjolåret så mötte han oftast tufft motstånd då det på nio starter blev två segrar och två andraplatser. Efter fjolåret så valde ägarna att flytta honom till Sverige och sin nya tränare Daniel Wäjersten som han debuterade för på V75 i början av den här månaden där han var en hel del betrodd men galopperade då dessvärre bort sina chanser direkt från start. Nu är det autostart den här gången istället för voltstart vilket man tror ska fungera bättre och från ett vettigt startspår så bör fyraåringen kunna få en rätt så fin resa här en bit fram i fältet och om han sedan tävlar på den nivån han har visat i sitt tidigare hemland så ska Onana Boko vara den med bäst segerchans här tycker jag.7 Global Dependable är en fin tävlingshäst som oftast gör sitt i loppen och har varit igång med sitt startande under vintern med rätt så bra resultat och på årets åtta starter så har det blivit tre pallplaceringar varav en seger. Han har på slutet varit ute i rätt så tuffa lopp där han näst senast på Solvalla i början av april gjorde det bra som tvåa över just kort distans och i senaste starten som var under skärtorsdagen på Gävletravet så fick han ett snällt lopp en bit bak invändigt och satt där fast med krafter kvar över mållinjen. Enligt stallet så håller han en fin form för dagen och nu blir det barfota runt om igen vilket är ett plus för sexåringen som startar från ett lite halvjobbigt startspår här, men om kusken Mats Djuse kan droppa ner i en vettig position tillsammans med Global Dependable så tycker jag att han är tidig i ett annars öppet lopp.
Min Vinnare: 2 Onana Boko
Spets efter 500m: 3 Solöns Skrammel
Skrällen: 3 Solöns Skrammel
Rankingen: A: 2,7 B: 3,10,4,5,1,12,8 C: 11,9,6
DD-2 2140m Auto
8 Enea Font är en läcker italienare som tränas av holländaren Paul Hagoort som han utvecklades riktigt fint för under fjolåret då han på tretton starter slutade bland de tre främsta tio gånger varav sex slutade med seger. Nu är det dags för årsdebut här efter en vinterträning som han har skött bra och kommer även väl förberedd till den här starten då han i Holland har gått ett snabbt kvallopp för bara 1.5 vecka sedan som man var nöjda med. Någon toppform lär det inte vara direkt däremot, men han är van vid att möta tuffa hästar och visade upp sitt fina kunnande på svensk mark redan under fjolåret och här från ett tufft startspår så kommer kusken Robin Bakker att söka sig framåt direkt tillsammans med Enea Font som jag tror kan bli släppt till ledningen här efter en bit. Om så blir fallet så är mycket vunnet för Enea Font som även tål att springa utvändigt här om så krävs och oavsett position så måste det här vara en toppchans. Jag spikar!11 Cocktail Bar är en till italienare som vi i år har fått se på svensk mark i dennes två starter som gett två andraplatser. Senaste starten var på Gävletravet för knappa två veckor sedan då han fick gå ute i tredjespår sista 800 meterna och höll med tanke på det farten riktigt bra hela vägen in i mål. Känslan är nu att formen kommer allt mer för sjuåringen som här får en amerikansk sulky på sig vilket är intressant och det låter även positivt från stallet som tror på en ny fin insats här. Startspåret är däremot inte det roligaste och det gäller givetvis att det klaffar lite från start här för Cocktail Bar så man kan finna en vettig position och om det löser sig bra under loppets gång så får han ses som det hetaste motbudet.
Min Vinnare: 8 Enea Font
Spets efter 500m: 8 Enea Font
Skrällen: 2 Kapten Nemo
Rankingen: A: 8 B: 11,10,2,4,3 C: 9,7,1,12,5,6
Lycka till!
Christoffer