Dagens Dubbel körs den här onsdagen på Bodentravet och huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med min A-Grupp i den första avdelningen för att sedan spika i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Boden/Solvalla 22/10
DD-1 1640m Auto
11 Hercules Godiva är en rätt så jämn och säker tävlingshäst som har matchats i tuffa sällskap under större delen av året och har på sina tolv starter tagit fem pallplaceringar varav två har slutat med seger. Senaste segern tog femåringen i hans senaste start då han i början av oktober hemma på Bergsåker i Sundsvall kördes till ledningen efter ett par hundra meter och efter att han sedan valt ett eget tempo där så gick han till slut undan till en säker seger och det var ett fint intryck den dagen. Någon ledning blir det inte den här gången då han har lottats till ett jobbigt startspår över kort distans vilket gör att det förstås kommer att krävas lite tur här under loppets gång, men jag tycker samtidigt att han möter ett lite enklare motstånd nu än vad han är van vid och ska då kunna tåla att göra en hel del jobb ute i spåren om så krävs och Hercules Godiva får ett givet tips denna gång.
4 Flory Lane är en kvickfotad herre som har haft ett bra år på tävlingsbanan då han på sina fjorton starter har tagit nio pallplaceringar varav fem har slutat med seger. Han tog under september månad två raka segrar innan han gick ut på V75 i sin senaste start just på Bodentravet i början av den här månaden och där så hamnade han i tredje par invändigt efter en bit och efter att han sedan hade en trött rygg framför sig så blev han fast där och kom i mål med sparade krafter. Här så har han lottats till ett klart fint startspår och över kort distans nu så lär kusken Ove A Lindqvist vara sugen på att köra sig till ledningen här tillsammans med Flory Lane för att sedan köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser och det gör den länge här.
Min Vinnare: 11 Hercules Godiva
Spets efter 500m: 4 Flory Lane
Skrällen: 9 Kiwi Sisu
Rankingen: A: 11,4 B: 1,9,3,5,7,10,6 C: 2,8,12
DD-2 2140m Auto
1 Night Hawk är en högkapabel herre som efter att han missade hela förra året kommit tillbaka riktigt fint i år då han på fem starter har tagit fyra segrar och en tredjeplats. Just segrarna tog han på rad innan han åkte på årets första förlust i hans senaste start som var på Solvalla för en månad sedan då han från ett jobbigt startspår fick en dryg inledning ute i spåren första halvvarvet innan han landade utvändigt ledaren och han höll därefter farten riktigt bra tycker jag som trea. Här så har han istället lottats till ett klart bättre utgångsläge samtidigt som hans värsta konkurrent som han förlorade mot senast har fått ett bakspår, och därför så lär det kunna bli så att kusken och tränaren Andreas Lövdal kan placera Night Hawk tidigt i ledningen och väl därifrån sedan så ska segerchansen vara på topp. Spik på DD!9 Ike Zet var den som besegrade min vinnare av det här loppet senast och han har utvecklats fint i år då han på nio starter har slutat bland de tre främsta vid sju tillfällen varav fem har slutat med seger. Senaste segern kom just alltså i hans senaste start då han på Solvalla för en månad sedan kördes till ledningen kort efter start för att sedan få dämpa tempot en bit under loppets gång och även om han blev utsatt för lite press under slutvarvet så kunde han sedan gå undan till en enkel seger. Något som verkligen har lyft honom är att han på slutet har fått springa barfota runt om två lopp i rad och så blir fallet även den här gången, men någon ledning kommer det att inte bli nu och han kommer att få göra en hel del jobb själv om det ska komma en ny seger här för Ike Zet vilket han ska kunna klara av och han ska räknas tidigt även denna gång.
Min Vinnare: 1 Night Hawk
Spets efter 500m: 1 Night Hawk
Skrällen: 10 Basic Structure
Rankingen: A: 1 B: 9,11,10 C: 3,6,4,5,7,8,12,2
Lycka till!
Christoffer