Dagens Dubbel körs den här måndagen på Bollnästravet. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Bollnäs 10/11
DD-1 2140m Auto
7 Real News är en högkapabel men lite skör herre som i år endast har gjort fyra starter vilket har resulterat i en seger och en andraplats. Just segern kom i fyraåringens senaste start som var på Bergsåker i Sundsvall i slutet av oktober där han kördes offensivt och landade då utvändigt ledaren efter 800 meter och därifrån så hade han sedan full kontroll och efter att han satte rejäl press på ledaren av loppet runt slutsvängen så kunde han sedan över upploppet koppla greppet och vinna enkelt till slut. Han har nu fått två lopp i kroppen så formen bör bli allt bättre för dagen och då han fortsatt står väldigt fint till i den klassen som han befinner sig i så tycker jag att stallet även denna gång har hittat en intressant uppgift på förhand, och om Real News levererar en liknande insats som senast här så ska han ses med en bra segerchans även denna gång.
5 Molte Wibb kan även han mycket i grunden och tävlade bland annat framgångsrikt på V75 i början av det här året innan han tvingades till en paus från tävlandet under lite mer än fem månader från mitten av maj fram tills han senaste start i slutet av oktober. Han fick då ett snällt lopp i sin comeback på Umåker över kort distans och efter en invändig resa så kom han ut i ett andraspår i sista sväng och han fick sedan fritt spurtutrymme väldigt sent vilket bäddade för en fjärdeplats till slut med krafter kvar. Med det loppet i kroppen så lär nu formen ha fått sig ett uppsving och från ett fint utgångsläge här så lär det kunna lösa sig fint nu för Molte Wibb och sett till hans kunnande så ska man i ett sådant här sällskap räkna med honom tidigt.
Min Vinnare: 7 Real News
Spets efter 500m: 6 I.D.Hawkspeed
Skrällen: 4 Mastroianni
Rankingen: A: 7,5 B: 6,4,12,3,9,8,2,1 C: 10,11
DD-2 1640m Auto
6 Go For Manny är en kvickfotad herre som oftast gör sitt i loppen och har på hans fjorton starter i år som ofta har varit i tuffa sällskap slutat på prispallen vid sex tillfällen varav en har slutat med seger. Senaste pallplaceringen kom i sjuåringens näst senaste start som var på Hagmyren i Hudiksvall för en månad sedan då han till en början tog hand om ledningen innan han släppte över den in på slutvarvet och sedan så hakade han på klart bra hela vägen in i mål som tvåa, medans han i senaste starten i slutet av oktober inte var som bäst den dagen efter en tuff öppning. Här så startar han med exakt samma förutsättningar sett till startspår och distans för tredje starten i rad och då han är kvick ut så är den givna taktiken för kusken och tränaren Oskar Kylin-Blom att komma till ledningen tillsammans med Go For Manny och om formen sitter där för honom så leder han normalt sett det här loppet hela vägen.12 Västerbo Ajax är en annan högkapabel herre som stundtals har matchats i tuffa sammanhang och på hans tolv starter i år så har det blivit fem pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste pallplaceringen för sexåringen kom i hans näst senaste start som var på Bergsåker i Sundsvall för två månader sedan där han från ledningen över lång distans höll klart bra som trea i mål medans han i senaste starten i slutet av september hade svårt att ta någonting nerifrån kön. Här så har han tack vare att han har tjänat mest pengar i fältet fått ett tufft utgångsläge över kort distans då det är en spårtrappa, men han möter samtidigt ett motstånd som inte är lika hårt som det han är van vid att möta och om kusken Henrik Svensson kan finna de rätta vägarna framåt här för Västerbo Ajax så kommer han att fälla de flesta här till slut i spurten.
Min Vinnare: 6 Go For Manny
Spets efter 500m: 6 Go For Manny
Skrällen: 11 Exklusiva Liss
Rankingen: A: 6,12 B: 9,11,8,4,7,3 C: 1,10,5,2
Lycka till!
Christoffer