Dagens Dubbel körs denna måndag på Färjestadstravet i Karlstad. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra avdelningen vilket blir totalt två kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Färjestad 30/6

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2140m Auto

6 Falco Dell’Est är en mycket spännande italienare som sedan en tid tillbaka finns på svensk mark och här så har det blivit tre starter för fyraåringen vilket har resulterat i två segrar som bäst. Just segrarna har kommit två på rad på slutet och den senaste var extra imponerande då han från ledningen vann på en riktigt fin segertid. Nu ser det kanske inte ut som att det blir någon ledning den här gången, men från ett vettigt startspår så bör han sitta bra på det efter en bit och dessutom så är det anmält att han ska få springa barfota runt om nu och då även Falco Dell’Est har visat att han kan göra en hel del jobb själv då tycker jag att segerchansen här totalt sett ska vara väldigt bra. Spik på DD!

2 Venture Capital är en tyskfödd herre med en väldigt fin grundkapacitet som dock inte har startat allt för mycket senaste åren. Han har i år fått ett lopp i kroppen vilket var just på Färjestadstravet för tre veckor sedan då han från ett tufft utgångsläge över kort distans avslutade väldigt bra till slut som trea. Med det loppet i kroppen så lär formen ha fått sig ett rejält uppsving, och från ett klart bättre utgångsläge den här gången så kommer Venture Capital att få ett fint lopp i den främre träffen här och han är den som får ses som det främsta motbudet här. 

Min Vinnare: 6 Falco Dell’Est
Spets efter 500m: 5 Bradbee
Skrällen: 1 Explode
Rankingen: A: 6 B: 2,1,5,3,4,9,10 C: 8,7 


DD-2 2140m Auto

12 Syrah är en klart vettig tjej som har varit ute i tuffa gäng under året fram tills nu och på sex starter så har det blivit två starter. Hon kommer närmast från två raka fjärdeplatser där den senaste kom på Åmålstravet i början av juni då hon övertygad åer lång distans fick ett snällt lopp och efter att hon fått luckan 300 meter före mål så avslutade hon bra till slut. Utgångsläget är tufft den här gången, men hon möter samtidigt ett på förhand rätt så ojämnt sällskap som hon står sig bra emot och om kusken och tränaren Björn Goop kan finna de rätta vägarna fram här för Syrah så tror jag att hon spurtar ner det här motståndet till slut. 

7 Brilliant Tilly är en rejäl dam som är bra när hon får det att fungera fullt ut men som ofta har haft det svårt att hålla ihop travet hela vägen. I år på åtta starter så har hon tagit en seger och fem tredjeplatser och hon kommer just närmast från två raka tredjeplatser där den senaste togs i början av maj på Vaggerydstravet trots att hon galopperade 700 meter före mål. Här ställs hon inför ett motstånd som inte är det allra tuffaste, men hon tävlar mest mot sig själv och om Brilliant Tilly kan hålla sig i trav hela vägen denna gång så är hon ett tidigt segerbud. 

Min Vinnare: 12 Syrah
Spets efter 500m: 2 Hydra
Skrällen: 5 Pure Desire
Rankingen: A: 12,7 B: 3,5,6,2,4,10,1,9 C: 11,8 


Lycka till!
Christoffer