Dagens Dubbel körs denna söndag på Hagmyren i Hudiksvall. Jag spelar med min A-Grupp i den första avdelningen för att sedan spika i den andra vilket blir totalt två kombinationer.


Dagens Dubbel-Förslag Hagmyren 17/8

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2140m Volt

10 Fia Med Knuff är en rätt så fin tjej med ett bra kunnande när hon väl sköter sig vilket hon har gjort det senaste och på årets elva starter så har hon tagit fyra pallplaceringar varav en har slutat med seger. Senaste starten var på Östersundstravet för knappt 1.5 vecka sedan då hon i ett rätt så tufft lopp höll farten fint som trea och känslan är att hon börjar få ett allt bättre självförtroende. Det låter fortsatt positivt från stallet och den här gången så tycker jag att hon går ner lite i klass sett till vilket motstånd som hon möter här men hon startar samtidigt med 40 meters tillägg, så det gäller att det klaffar en aning här för Fia Med Knuff och om det gör det så ska hon vara den med bäst segerchans i ett öppet lopp.

1 Söyset Norah är en norsk gäst som håller fin form för dagen och man kan inte tro att hon på 42 starter i karriären fortsatt väntar på årets första seger. I år så har hon hunnit med att göra åtta starter och som bäst så har det blivit fem andraplatser där tre av dessa har kommit på rad inför den här starten. Formen är således fin för dagen och från ett bra startspår här så kommer kusken och tränaren Lene Söyseth att göra ett allvarligt försök på att komma till ledningen, men om det inte lyckas så är hon garanterad ett fint lopp i den främre träffen och Söyset Norah är ett tidigt segerbud här.

Min Vinnare: 10 Fia Med Knuff

Spets efter 500m: 1 Söyset Norah

Skrällen: 2 Sjö Kosa

Rankingen: A: 10,1 B: 2,3,8,7,6,12,9,11,4


DD-2 2140m Auto

1 Ajlexes Gourmand har visat fin form under sommaren och på årets tio starter så har fyraåringen tagit två segrar och två andraplatser. Senaste starterna hon gjorde var under samma dag då hon var ute i ett försök och finallopp på Gävletravet i början av augusti och efter en seger i försöket där hon avslutade vasst efter att ha fått luckan sent efter en invändig resa så blev det en fjärdeplats i finalen då hon på nytt fick ett snällt lopp och kom i mål utan att få helt fritt till slut och det var med krafter kvar som hon kom i mål. Här så har hon fått ett fint utgångsläge med ett innerspår bakom startbilen som jag tror att hon tillsammans med kusken Ella Nyman kan utnyttja genom att lägga beslag på ledningen här och sedan så vill man nog köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser vilket den gör hela vägen här för Ajlexes Gourmand.

8 Infinity Of Joy har tagit hyfsade kliv i sin utveckling under året då han på tolv starter har tagit fem pallplaceringar varav en har slutat med seger. Just segern tog han i sin senaste start som var på Östersundstravet för knappt 1.5 vecka sedan då han i ett enklare sällskap kom till ledningen efter ett par hundra meter och väl där fick han sedan bestämma tempot efter eget behag och via en snabb avslutning så blev segern enkel. Formen är bra för dagen men här så har femåringen lottats till ett tufft utgångsläge som det kommer att behövas lite klaff ifrån och om det skulle bli så att kusken Lukas Svedin kan droppa ner i en vettig position här tillsammans med Infinity Of Joy så är man ett tidigt motbud.

Min Vinnare: 1 Ajlexes Gourmand

Spets efter 500m: 1 Ajlexes Gourmand

Skrällen: 5 S.Pura Vida

Rankingen: A: 1 B: 8,7,4,5,11,9 C: 2,3,6,10



Lycka till!
Christoffer