Dagens Dubbel körs denna söndag på Jägersro i Malmö. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Jägersro 7/9

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2640m Auto

3 La Yuca vet vi är den stora drottningen i kullen bland stona som nu har spänt bågen och tar sig an killarna i Svenskt Travderby. Kvalet till den här finalen gick som man hade hoppats på och det blev en väldigt enkel seger sedan hon gått på i tredjespår mitt på den sista bortre långsidan och efter att hon kom fram utvändigt ledaren in i sista sväng så blev det en väldigt enkel seger till slut med vad det såg ut som krafter kvar över mål. Stallet är fortsatt väldigt nöjda med henne inför den här starten och från ett fint utgångsläge så kan kusken Örjan Kihlström lägga upp det lite hur han vill här kring taktiken, men det troliga är att han söker en rygg tillsammans med La Yuca och om det bara sedan klaffar en aning så tror jag att hon fäller grabbarna till slut här och blir det femte stoet genom tiderna att vinna Svenskt Travderby.

4 Bullet the BlueSky var kullens stora kung under fjolåret då han vann både Kriteriet och Breeders Crown. I år har det stora målet alltid varit just Svenskt Travderby och känslan är att matchningen inför den här finalen har gått som man velat då han på årets fem starter har tagit tre segrar och en andraplats. Just segrarna har kommit tre på rad inför den här starten och i kvalet till den här finalen så blev det en väldigt komfortabel seger sedan han tidigt kunde köras till ledningen och efter att han fått bestämma tempot efter eget behag så gick han undan till slut. Här så har han fått ett fint startspår som bör innebära att kusken och tränaren Daniel Wäjersten tidigt kan köra sig till ledningen återigen här med sin adept och om sedan formen sitter där den ska för Bullet the BlueSky så är han given i segerstriden här.

Min Vinnare: 3 La Yuca

Spets efter 500m: 4 Bullet the BlueSky

Skrällen: 7 Omerta Boko

Rankingen: A: 3,4 B: 5,9,7,10,2,1 C: 6,8,11,12



DD-2 2140m Auto

4 Falstaff Font är en fin italienare som tränas i Holland av Michel F Rothengatter som har utvecklat sin adept fint i år då han på elva starter har tagit sex segrar och en tredjeplats. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var i slutet av juni då man gjorde resan till Vincennes i Paris där han var riktigt bra och visade då sin klass för att i senaste starten i Berlin galoppera bort sina chanser då han inte trivdes på banan den dagen. Nu gör man resan till Sverige den här gången vilket jag tycker ska bli väldigt intressant, och från ett fint startspår här så bör det lösa sig fint här för Falstaff Font som är riktigt bra när han väl får det att fungera fullt ut och får tipset här i ett på förhand jämnt lopp.

11 Mister Lion har visat väldigt höga toppar under året och på nio starter så har det blivit fem pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Han var i sin senaste start ute i Derbykval i slutet av augusti där han fick en fin resa och såg väldigt bra ut innan han galopperade bort sina chanser ut på den sista bortre långsidan och det var förmodligen en finalplats som rök där. Formen är som det ser ut alltså riktigt bra för dagen och till den här starten så blir det barfota runt om för första gången vilket blir spännande att se hur han fungerar på det, och om det bara skulle klaffa en aning här för Mister Lion så bör han vara en av de som gör upp om det här.

Min Vinnare: 4 Falstaff Font

Spets efter 500m: 3 Jeriko Brick

Skrällen: 5 Leaderboard

Rankingen: A: 4,11 B: 8,10,5,7,6,2,3 C: 9,1,12



Lycka till!

Christoffer