Dagens Dubbel körs denna onsdag på Jägersro i Malmö och huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med båda mina A-grupper i respektive avdelning vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Jägersro/Solvalla 1/10
DD-1 2140m Volt
6 Henessi Joy har tagit rätt så fina kliv i år som fyraåring då han på elva starter har tagit fem pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Han har på slutet varit ute i tuffa lopp mot kullkamrater då han i sin näst senaste start sköt till väldigt fort när han väl fick luckan mellan hästar fram till en tredjeplats i ett kval till Svenskt Travderby och därefter så valde man att gå ut på V75 där han var en hel del betrodd, men från 20 meters tillägg då så hamnade han långt bak i fältet och bjöd på en vass avlutning genom 1.10.7 sista 700 meterna men det var trots det svårt att ta något till slut. Formen är fin för dagen och här så går han även ner i klass om man ser till motståndet. Han startar visserligen med 20 meters tillägg, men från ett bra startspår så bör det denna gången lösa sig bättre för honom och om sedan Henessi Joy avslutar lika fort denna gång som på slutet samtidigt som han sitter något längre fram när det ska avgöras så blir han svår att stå emot här till slut för de andra konkurrenterna.2 Blixt Lane finns det mycket fart i men har haft det väldigt svårt för sig tidigare då han har galopperat en hel del. Han gjorde tre starter under vårkanten vilket slutade med en seger och nu så är det dags för en minicomeback här efter ett tävlingsuppehåll på närmare fem månader. Han har inför den här starten blivit kastrerad vilket stallet hoppas på ska hjälpa honom till att fokusera mer på tävlandet nu och han lär trots tävlingsuppehållet komma rätt så väl förberedd inför den här starten, och om han skulle kunna komma till ledningen här så är det en klar fördel för Blixt Lane som isåfall leder det här loppet länge.
Min Vinnare: 6 Henessi Joy
Spets efter 500m: 2 Blixt Lane
Skrällen: 5 Peak Of Glory
Rankingen: A: 6,2 B: 5,10,9,3,1 C: 11,4,7,8
DD-2 2140m Auto
4 Flying Finn kom igång sent förra året som treåring och har gjort merparten av sina starter i år och på hans nio starter hittills så har det blivit fyra segrar och en tredjeplats. Förhoppningarna fanns på honom tidigt att han skulle kunna kvala in till Svenskt Travderby vilket han i sin näst senaste start misslyckades med då han från ett tufft startspår galopperade kort efter start, men han studsade tillbaka fint tycker jag då han så sent som förra onsdagen avslutade bra som fyra nerifrån kön på Solvalla. Motståndet den här gången tycker jag är klart enklare och med tätare starter så bör dessutom formen peka uppåt för Flying Finn som från ett fint startspår här kommer att sitta vettigt på det och om han sedan är så fin som han kan vara så ska det här vara en bra segermöjlighet.2 Eldorado Spritz är en spännande italienare som här gör sin första start på svensk mark sedan han en tid tillbaka bytt regi till sin nuvarande tränare Alessandro Gocciadoro som han debutvann för hemma i Italien i början av september. Det loppet var hans första på lite mer än tre månader och bör ha fört fram honom rätt så rejält inför den här starten som jag tycker ser intressant ut på förhand då han från ett bra utgångsläge här kommer att sitta fint på det i den främre träffen och som det verkar så rör det sig om en allround herre som kan vinna ett travlopp på flera olika sätt och om Eldorado Spritz är så fin som han tidigare har varit så ska han räknas med segerchans här.
Min Vinnare: 4 Flying Finn
Spets efter 500m: 6 Naledi B.
Skrällen: 6 Naledi B.
Rankingen: A: 4,2 B: 7,6,12,1,9,5 C: 3,10,8,11
Lycka till!
Christoffer