Dagens Dubbel körs denna tisdag på Rommetravet i Borlänge. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Romme 9/9
DD-1 2140m Auto
3 Jeremy Zet är en rätt så rejäl herre som har tagit fina kliv på slutet då han till den här starten kommer med tre raka segrar bakom sig. Den senaste togs just på Rommetravet i slutet av augusti då han från ledningen hade full kontroll hela vägen sedan han fått bestämma tempot efter eget behag och han kunde då gå undan till en säker seger till slut. Här så har han fått ett fint startspår återigen och även om motståndet kanske hårdnar lite så tycker jag att även denna uppgiften ser spännande ut för Jeremy Zet som återigen lär vara den som tar hand om ledningen här och därefter ska han återigen ses med toppchans. Jag spikar!
8 Jonte Godiva är en herre som stallet har haft rätt så höga tankar om och som även inledde sin karriär under våren på ett bra sätt och på sina nio starter fram tills nu så har det blivit två segrar och två andraplatser. På slutet så har han varit ute i två raka Breeders Crown-försök där det dessvärre har blivit galopp i båda dessa starterna vilket givetvis är lite oroande och sätter ett frågetecken kring hans form för dagen. Här så har han dessutom fått ett tråkigt utgångsläge, men det bör hjälpa honom till att genom en lugn start kliva iväg felfritt och i ett litet fält så bör det inte heller bli en allt för dålig position här för Jonte Godiva som är bra nog för att kunna blanda sig in i striden om en pallplacering här.
Min Vinnare: 3 Jeremy Zet
Spets efter 500m: 3 Jeremy Zet
Skrällen: 8 Jonte Godiva
Rankingen: A: 3 B: 8,6,1,2,7,5 C: 4,9
DD-2 2140m Auto
6 Galadriel är en trevlig tjej som oftast gör sitt i loppen och som på karriärens åtta starter fram tills nu har tagit sju pallplaceringar varav två har slutat med seger. Efter ett par starter tidigt på året så var hon i mitten av augusti tillbaka på tävlingsbanan igen efter ett tävlingsuppehåll på sju månader och det blev då seger direkt på Bollnästravet efter en vass avslutning nerifrån kön. Med det loppet i kroppen så lär hon nu ha gått framåt en hel del till den här starten och från ett dessutom bättre utgångsläge här så bör det lösa sig rätt så fint för Galadriel som jag tycker är den som ser hetast ut här och får tipset.7 Youcan’taffordme finns det en hel del fart i och det är en tjej som stallet kanske inte riktigt har fått ur all kapacitet än. På årets åtta starter så har det som bäst blivit två andraplatser och en tredjeplats och i hennes senaste start så provade man att kvala in till Derbystoet där det blev en sjätteplats sedan hon hamnat långt bak i fältet till en början innan hon gick med ute i spåren under slutvarvet och hon höll sedan farten klart godkänt till slut. Här så möter hon kanske ett lite enklare sällskap även om det fortfarande är tufft, men den här gången så tror jag på ett lite mer offensivt upplägg för fyraåringen som är kvick ut den första biten vid laddning och kusken Rikard Skoglund vill nog försöka hitta en så vettig position som möjligt här åt Youcan`taffordme som står sig bra i den här typen av lopp och ska räknas tidigt.
Min Vinnare: 6 Galadriel
Spets efter 500m: 3 Myspirit
Skrällen: 3 Myspirit
Rankingen: A: 6,7 B: 4,3,1,2,10,11,8 C: 9,5
Lycka till!
Christoffer