Dagens Dubbel körs den här söndagen på huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Solvalla 2/11
DD-1 2140m Auto
10 Bullet the BlueSky var kullens stora kung under fjolåret då han segrade i både Kriteriet och Breeders Crown samt sprang in över 6.8 miljoner kronor. I år så har den kronan hamnat lite på sned sedan han galopperade i finalen av Svenskt Travderby, men var i sin senaste start duktig som tvåa i Europaderbyt som gick av stapeln på Solvalla där han höll bra efter ett tufft lopp utvändigt ledaren. Nu så tar man sikte mot Breeders Crown och i den här semifinalen så har han dessvärre för hans del lottats till ett bakspår, men med rygg på en startsnabb konkurrent så bör det ändå lösa sig vettigt här för Bullet the BlueSky som tävlar bra även bakifrån och ska normalt sett ha en bra segerchans här. Spik på DD!8 Nadal B.R. är en av Norges bästa fyraåringar som på nio starter i år har slutat på prispallen åtta gånger varav fyra har slutat med seger. Enda gången han har missat topp tre detta år var i finalen av Norskt Travderby i mitten av september där han var favorit och sedan så tvingades han att avstå försöket till Europaderbyt knappa två veckor senare. Han har däremot nu fått ett lopp i kroppen inför den här starten och det var i ett tufft sällskap på Bjerkebanan i Oslo där han spurtade väldigt bra som trea bakom en sådan fin häst som Keep Asking. Med tätare starter nu så lär formen vara bra inför den här uppgiften som däremot ser en aning lurig ut då han har lottats till ett tufft utgångsläge som det kommer att krävas lite tur ifrån, men om kusken Magnus Teien Gundersen kan lösa de rätta vägarna framåt här för Nadal B.R. så ska han räknas tidigt ändå.
Min Vinnare: 10 Bullet the BlueSky
Spets efter 500m: 3 Jeriko Brick
Skrällen: 3 Jeriko Brick
Rankingen: A: 10 B: 8,2,3,7,4,9,1 C: 12,5
DD-2 2140m Auto
4 Barn Bank fanns det höga tankar om inför årets säsong men har kanske inte levt upp till dessa helt ännu även om han på sina fem inledande starter har tagit två segrar och en tredjeplats. Han var en av favoriterna till slutsegern i Kriteriet inför försöken i slutet av september där han i sin näst senaste start laddades iväg från start och kom då också till ledningen, men efter att han sedan blev lite väl pigg under loppets gång så blev det stumma ben till slut och han fick då nöja sig med en fjärdeplats. Samma placering blev det i hans senaste start som var på Bergsåker i Sundsvall för 2.5 vecka sedan då han i ett försök till den här semifinalen fick ett lopp nere i kön och avslutade då klart bra till slut och visade uppåtform. Stallet är nöjda med honom här och det kan nog vara så att han trivs som allra bäst när han kan få ett lopp i ryggar vilket han bör kunna få här i den främre delen av fältet och känslan jag har är nu att Barn Bank ska vara redo för en riktigt fin insats här och ska då ses med en bra segerchans.9 Recycle Cash har även han visat upp en hög nivå på tävlingsbanan under sin debutsäsong och på hans elva starter hittills så har det blivit åtta pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Han provade att kvala in till Kriteriet i hans näst senaste start där han från ett jobbigt startspår hamnade en bit bak i kön och efter att det sedan blev lite trafikproblem under slutvarvet så hade han långt fram till slut, men avslutade ändå vasst den sista biten fram till en fjärdeplats. Därefter så var han hårt betrodd i ett lopp på Solvalla för knappa tre veckor sedan och allting såg då även bra ut när han väl kom till ledningen, men han blev lite väl pigg och höll med tanke på det ändå klart bra till en fjärdeplats. Ett bakspår den här gången behöver inte vara helt fel då han har lottats till ett passande smygläge och med rygg på en startsnabb konkurrent från start så bör det kunna lösa sig vettigt här för Recycle Cash och med lite mer klaff den här gången så ska hans normalt sett starka avslutning kunna bita bra här.
Min Vinnare: 4 Barn Bank
Spets efter 500m: 1 Eol
Skrällen: 10 GooGoo Fairytale
Rankingen: A: 4,9 B: 1,3,10,8,2 C: 6,5,12,7,11
Lycka till!
Christoffer