Dagens Dubbel 23/3

DD-1 4.7
DD-2 10 Mizai

2 rader x 100kr = 200kr

Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet

Dagens Dubbel 1 - 2640m Volt
7 Pyrotek kÀnns klart gynnad av den dryga distansen och med tvÄ lopp i kroppen borde han nÀrma sig den toppformen som han visade under fjolÄret. Jag tror att han kan vara först fram av hÀstarna pÄ tillÀgg och över den dryga distansen borde han fÄ överta ledningen.

4 TÄga Storm Àr ett kallblod jag verkligen gillar och han kan sÀkert klÀttra lite i klasserna nÀr han fÄr det att stÀmma fullt ut.. Senast blev det allt för tufft för honom nÀr han tvingades gÄ i tredjespÄr hela vÀgen men han skötte sig Ätminstone igen och förhoppningsvis fÄr han en bÀttre resa nu.

5 JÀrvsö Neo agerade trögt senast och var en besvikelse men han har sett pigg ut innan dess och normalt sÀtt har han fart för att kunna vinna loppet.

6 Zargo Ärsdebuterar och det kan saknas lite form men han kan mycket i grunden och ska rÀknas direkt om han kommer vÀl förberedd.

Min Vinnare: 7 Pyrotek
Spets efter 500m: 7 Pyrotek / 2 Önnes Saga
SkrÀllen:
Rankingen A:7.4 B:5.6.2.1.8.9 C:12.3.15.13.10


Dagens Dubbel 2 - 2140m Volt
10 Mizai ska ses med god chans oavsett vilket upplÀgg Jan Ove Olsen vÀljer. Det lÄter som att man helst vill köra honom i ryggar men han Àr ruskigt snabb frÄn start och jag blir inte förvÄnad om han kör sig hela vÀgen till ledningen trots allt. Han vann pÄ V75 under fjolÄret och det hÀr loppet Àr inte det tuffaste.

11 Maybach W.F missgynnas av utgÄngslÀget men kapacitetsmÀssigt Àr han kanske bÀst i fÀltet och och med lite tempo pÄ loppet kliver han runt de flesta till slut.

4 UnderbarosÄfin vann pÄ V75 tidigare i vinter och ska rÀknas direkt i Ärsdebuten. Han Àr lite knepig av sig och ledningen hade varit att föredra men han har gjort bra lopp bakifrÄn ocksÄ.

Jag nÀmner 3 Andtheraceisover som kommer ta hand om ledningen initialt och sedan kan kusken lÀgga upp taktiken som han vill dÀrifrÄn och fÄ en bra resa i den frÀmre trÀffen.

Min Vinnare: 10 Mizai
Spets efter 500m: 10 Mizai /3 Andtheraceisover
SkrÀllen: 3 Andtheraceisover
Rankingen A:10 B:11.4.3.7.8.6.2 C:5.1.9

Lycka till