GS75 körs den här söndagen på Bollnästravet i Hälsingland. Jag spelar med tre stycken spikar och det är i GS75-1 där 1 Sweet Dreamboy leder från start till mål, i GS75-2 så tycker jag att 6 Perto har en mycket lämplig uppgift framför sig och i GS75-6 så står 6 Lindymusclemania för klassen i gänget.
GS75-Förslag Bollnäs 9/2
GS75-1 1640m Auto
1 Sweet Dreamboy är en fin tävlingshäst som kommer med fin form till den här starten och har på sina fem senaste starter tagit tre segrar och en andraplats. Han kommer närmast från två raka segrar där han i sin årsdebut senast vann ett enklare lopp på Gävletravet då han från vann väldigt enkelt. Återigen är förutsättningarna mycket passande här och från ett perfekt innerspår bakom startbilen så bör kusken Mats Djuse kunna sända iväg femåringen till ledningen även denna gång och över den korta distansen sedan så blir Sweet Dreamboy svår att nå för övriga konkurrenter och jag inleder omgången med spik.
9 Envies Goldneck har inlett det här året på ett fint sätt då han på tre starter tagit en seger och en andraplats. Segern kom i hans senaste start som togs just på Bollnästravet för knappa två veckor sedan från ledningen vann i smått överlägsen stil och det var en fin insats. Nu är det helt andra förutsättningar här då han har lottats till ett bakspår, men med rygg på en startsnabb konkurrent så bör kusken och tränaren Oskar Kylin Blom kunna bjuda sin adept på en fin resa här och Envies Goldneck ska kunna dyka upp en bit fram även den här gången.
Min Vinnare: 1 Sweet Dreamboy
Spets efter 500m: 1 Sweet Dreamboy
Skrällen: 3 Sighni Burge
Rankingen: A: 1 B: 9,3,7,5,2,6,4 C: 8,10
GS75-2 2140m Volt
6 Perto är ett trevligt kallblod som inledde sin karriär under hösten och har på sina fyra starter fram tills nu tagit tre segrar och en andraplats. Segrarna har kommit tre på rad och han årsdebuterade för knappa två veckor sedan just på Bollnästravet då han precis som nu startade med 20 meters tillägg och efter en bra start då så kördes han till ledningen efter ett halvvarv och drog där sedan på i ett eget tempo och även om det blev lite dramatik med en kortare galopp 800 meter före mål så blev segern säker till slut. Tätare starter nu är positivt för formen och visst ser det på förhand väldigt bra ut även den här gången och kusken Jorma Kontio som kör honom för tredje starten i rad lär vara offensiv på nytt här och om sedan Perto är lika fin som tidigare så ska han ha en mycket bra segerchans även denna gång och han är min andra spik i omgången.
4 Sol Flamma har precis som min vinnare av loppet inlett sin karriär under hösten och har på sina fem starter fram tills nu tagit tre pallplaceringar varav en seger där alla starter gjordes under förra året. Nu är det dags för årsdebut här efter att hon fått en träningsperiod och enligt stallet så har hon skött sin träning på ett bra sätt inför det här och förväntas vara i samma form som tidigare. Hon har tidigare varit travsäker och därför bör inte det snäva startspåret här vara till något problem för Sol Flamma som kommer att få en fin resa i den främre träffen här och ska räknas tidigt bakom min vinnare.
Min Vinnare: 6 Perto
Spets efter 500m: 5 Tangen Julius
Skrällen: 7 Stjärnoden
Rankingen: A: 6 B: 4,5,7,12,8,1,2,10,3 C: 11,9
GS75-3 2140m Auto
2 På Toppen har inlett sin karriär under januari då han på två starter tagit en seger och en andraplats. Redan på nyårsdagen så var han ute och inledde sin karriär på absolut bästa sätt då han på Bergsåker vann från ledningen på ett mycket fint sätt och i starten efter det så fick han luckan sent efter en resa i mestadels rygg på ledaren och han hade då krafter kvar över mål. Det är en herre som stallet verkar ha en hel del tro på framöver och från ett fint startspår här så kommer det att bli en fin resa långt fram för På Toppen som om han är lika fin som i sina två inledande starter ska räknas med rätt så fin segerchans här.
6 Direction Face inledde sin karriär under sommaren förra året med två starter och tog då en andraplats som bäst innan hon var ifrån tävlandet i lite mer än ett halvår fram till sin årsdebut för knappa tre veckor sedan då hon var fin vid seger direkt efter en fin insats då hon fick en tuff resa utvändigt ledaren. Med det loppet i kroppen så bör nu formen vara ytterligare förbättrad och från ett vettigt startspår här så tror jag på en snabbstart där kusken och tränaren Claes Sjöström kan söka sig framåt tillsammans med Direction Face som nog kan sno åt sig ledningen här och med en lika fin prestation som senast så är hon ett tidigt segerbud här.
Min Vinnare: 2 På Toppen
Spets efter 500m: 6 Direction Face
Skrällen: 1 Bima
Rankingen: A: 2,6 B: 7,11,1,4 C: 9,3,5,10,8
GS75-4 2640m Volt
6 Sarek Gull har under vintern hittat en kalasform och har på sina tre inledande starter i år tagit två segrar. Senaste segern tog sexåringen för 1.5 vecka sedan på Bergsåker då han startade med 20 meters tillägg och klev iväg bra därifrån och hamnade till slut i andra par utvändigt och när hon lämnade den positionen 900 meter före mål så kom han fram utvändigt ledaren in mot sista sväng och efter att han sedan enkelt kopplat greppet om ledaren så blev segern säker till slut efter en rejäl insats. Den här gången så slipper han tillägg och från ett fint startspår så bör kusken Viktor Jonsson dessutom kunna köra Sarek Gull till ledningen här efter en bit vilket det ska vara bra chans till och om sedan Sarek Gull fortsatt håller sin fina form så ska han räknas med en mycket bra segerchans här.9 Älvsnabben M.R. är en fartfylld herre som hade ett fint fjolår då han på femton starter tog elva pallplaceringar varav sju stycken segrar. Han har inlett det nya året lite trevande däremot med två raka galopper där han i sin senaste start var med i segerstriden men tog då ett felsted mitt på upploppet vilket var snöpligt, så formen bör ändå vara fin för dagen. Han startar även denna gång med 20 meters tillägg, men i ett litet fält så bör det trots det ändå bli en fin position här för Älvsnabben M.R. som om han håller sig i trav hela vägen denna gång ska kunna runda de flesta här och räknas också tidigt.
Min Vinnare: 6 Sarek Gull
Spets efter 500m: 6 Sarek Gull
Skrällen: 1 Tern Odin
Rankingen: A: 6 B: 9,4,10,1,5,2,7 C: 8,3
GS75-5 2140m Auto
3 Infinity Of Joy kom igång lite mer kontinuerligt med sitt startande under fjolåret som fyraåring då han på sex starter tog två segrar och två tredjeplatser. Han årsdebuterade för en månad sedan på V75 på Bergsåker i Sundsvall där han var rätt så betrodd, men hade då inte sin bästa dag och hade inget att ge till slut. Nu har han fått träna på ett litet tag och det låter från stallet som att han kommer rätt så väl förberedd och ska vara redo för en fin prestation här direkt, så om kusken Oskar Florhed kan vara aktiv här bakom Infinity Of Joy så ser uppgiften intressant ut på förhand och segerchansen ska vara bra.
5 Global Flagship har det funnits en hel del förhoppningar på men har blandat och gett lite i sina prestationer tidigare. Han har i år hunnit med att göra två starter som gett en andra och en tredjeplats där han senast var en liten besvikelse som favorit på just Bollnästravet, men det blev då inte mer än en tredjeplats där. Stallet tror att med ett par lopp i kroppen nu så bör formen komma allt mer och från ett fint startspår här så hade det varit intressant om kusken Linus Lönn kan hitta till ledningen tillsammans med Global Flagship som från just tätpositionen om man når dit leder det här loppet länge.
Min Vinnare: 3 Infinity Of Joy
Spets efter 500m: 5 Global Flagship
Skrällen: 7 Gaetan Godiva
Rankingen: A: 3,5 B: 1,2,7,4,8 C: 10,9,6
GS75-6 2140m Auto
6 Lindymusclemania är en fartfylld amerikanare som gjorde comeback under hösten efter ett årslångt tävlingsuppehåll och har kommit tillbaka klart bra då han på fem starter tagit två segrar. Senaste segern tog han i sin senaste start som var på Bergåker i Sundsvall för 1.5 vecka sedan då han från ett bakspår över kort distans kom igenom perfekt från start och hamnade i andra par utvändigt efter ett halvvarv och där kunde han sitta fram tills upploppet då han satte in slutstöten och avslutade sedan bra fram till en enkel seger. Han har skött sin träning fint efteråt enligt stallet så formen för dagen ska vara bra och här så har man på nytt hittat en lämplig uppgift åt sjuåringen som från ett bra startspår bör vara den som sitter i ledningen här efter en bit och normalt sett så ska Lindymusclemania ha en mycket bra segerchans mot det här motståndet och är en bra spik.
1 Red Hot Roadster gör alltid sitt i loppen och hade ett klart bra fjolår då han på sexton starter tog nio pallplaceringar varav fyra stycken segrar. I år har åttaåringen startat tre gånger med en tredjeplats som bäst och samtliga tre starter har varit på huvudstadsbanan Solvalla där han senast för 2.5 vecka sedan hakade på bra som femma. Startspåret är även den här gången bra och en fin resa i den främre träffen kommer det att bli för Red Hot Roadster som här möter ett enklare motstånd bortsett från min vinnare och en placering bland de tre främsta bör det vara bra chans till här.
Min Vinnare: 6 Lindymusclemania
Spets efter 500m: 6 Lindymusclemania
Skrällen: 8 Grappa Boy
Rankingen: A: 6 B: 1,2,8,12,7 C: 9,11,3,5,4
GS75-7 2640m Auto
9 Everon är i grunden en riktigt fin tävlingshäst och har på sina tjugo starter i karriären slutat bland de tre främsta femton gånger varav sex har slutat med seger. Under fjolåret så blev det endast fem starter men han har nu kommit igång mer kontinuerligt med sitt startande igen och på sina två starter i år så har det blivit en andra och en tredjeplats. Senaste starten gjorde han för knappa närmare tre veckor sedan på Gävletravet då han som hårt betrodd kördes till ledningen där han under slutvarvet fick utstå en hel del press, och han fick då se sig besegrad in mot upploppet och nöja sig med en tredjeplats. Ett bakspår den här gången innebär ett lopp bakifrån vilket kan vara nyttigt för sexåringen som bör komma igenom rätt så hyggligt här den första biten och en fin prestation här är att vänta från Everon som jag tycker är den som sticker lite ut i det här sällskapet och med hans normalt sett starka avslutning så bör det bära hela vägen till seger här.
7 Lexington Yoda är en kvickfotad herre som håller rätt så fin form för dagen och som närmast kommer från två raka andraplatser. Senaste starten var hans årsdebut som skedde för närmare 2 veckor sedan på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där han var duktig från ledningen efter en snabb öppning och han stred tappert fram tills 50 meter före mål. Distansen den här gången är ett varv längre och det kan då vara vettigt den här gången för sjuåringen att få ett lopp i ryggar den här gången och från ett framspår så bör han också kunna hamna en bit fram här tillsammans med kusken Mats Djuse och om Lexington Yoda kan få spara på sin speed så är han med långt fram här.
Min Vinnare: 9 Everon
Spets efter 500m: 5 Global Easy Rider
Skrällen: 2 Ajlexes Abraxas
Rankingen: A: 9,7 B: 5,2,1,6,8 C: 4,3
Lycka till!
Christoffer