GS75 körs den här söndagen på Örebrotravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i GS75-2 där 11 Feel the Rhythm har en fin uppgift framför sig och i GS75-4 så sticker 7 Kalida ut.
GS75-Förslag Örebro 15/2
GS75-1 2140m Volt
12 Fulmine Degli Dei är en fin herre som tidigare tränades i Tyskland där han visade sig vara en riktigt fin tävlingshäst och efter en flytt till Sverige och sin nuvarande tränare Sybille Tinter så har det blivit en seger på en start. Just segern tog han just på Örebrotravet för 2.5 vecka sedan där han över kort distans vann väldigt enkelt och intrycket var fint. Med det loppet i kroppen så lär nu formen vara än bättre till den här starten och det låter även positivt från stallet som tycker att det här är en riktigt fin häst. Nu är det däremot voltstart vilket han inte är helt van med, men han har fått ett bra startspår och trots att man startar med 20 meters tillägg här så bör kusken Fredrik Plassen kunna finna en fin position här åt Fulmine Degli Dei som ska ses med en mycket bra segerchans här.
10 Hard Boiled Eggs har gjort det klart bra under inledningen av sin karriär då han på sex starter har tagit fyra pallplaceringar varav två har slutat med seger. Efter att han inlett sin karriär just i Sverige så gjorde han debut för sin nuvarande tränare Dimitri Hedman i sin senaste start då han i Finland vann efter ett fint lopp i rygg på ledaren. Med det loppet innanför västen så lär nu formen ha fått sig ett uppsving och man gör resan till Sverige nu med förhoppningar om en framskjuten placering här vilket det bör bli om det bara klaffar lite här för Hard Boiled Eggs som ska räknas tidigt.
Min Vinnare: 12 Fulmine Degli Dei
Spets efter 500m: 6 Kulusevski
Skrällen: 1 Grymling
Rankingen: A: 12 B: 10,1,3,6,8,9,4,11,2 C: 5,7
GS75-2 1609m Auto
11 Feel the Rhythm är en fartfylld dam som har visat sig gilla det här med Montè då hon på två starter under sadel har tagit två segrar. Senaste segern för henne kom i senaste starten som var på Halmstadtravet för knappa två veckor sedan där hon från 20 meters tillägg kom fram i rygg på ledaren kort efter start, och efter att hon sedan lyfts ut ett spår in i sista sväng så hade hon full kontroll och vann enkelt till slut. Här så har hon visserligen fått ett utgångsläge långt ut bakom startbilen men då hon är väldigt snabb ut vid laddning så lär ryttaren Jonathan Carre söka sig framåt direkt här från start för att finna en så fin position som möjligt tillsammans med Feel the Rhythm som om hon är lika fin som tidigare ska ses med en mycket bra segerchans här med.
5 I Love Esther M.L. är en trevlig tjej som har visat sig vara en bra Montèhäst och som har inlett det här året bra med en seger och en tredjeplats på två starter. Just segern tog hon på Bollnästravet i hennes näst senaste start som var i början av januari och därefter så blev det en tredjeplats på Gävletravet för en månad sedan vilket indikerar om att formen är fin för dagen. Här så har hon fått ett fint utgångsläge och över kort distans så kommer ryttarinnan Sofia Adolfsson att ladda från start här tillsammans med femåringen och om man kommer till ledningen så rider hon nog där och I Love Esther M.L. leder isåfall det här loppet länge över den korta distansen.
Min Vinnare: 11 Feel the Rhythm
Spets efter 500m: 5 I Love Esther M.L.
Skrällen: 2 Adam Palema
Rankingen: A: 11 B: 5,2,9,7,4,6,1,10 C: 3,8,12
GS75-3 2140m Volt
6 Cab Mystery har efter ett lite tuffare fjolår inlett det här året lovande då han på tre starter inte har slutat utanför prispallen än varav en seger har det blivit. Just segern tog sexåringen i sin näst senaste start som var på Sundbyholmstravet i slutet av januari då han vann enkelt från ledningen och senast på Gävletravet så sent som förra söndagen så blev det en tredjeplats efter att han fått ett lopp i rygg på ledaren. Här har han lottats till ett utgångsläge som bör innebära att kusken Claes Sjöström kan placera sexåringen tidigt i ledningen för att sedan köra i den positionen och det ska vara en bra chans till att Cab Mystery leder det här loppet hela vägen.
11 In Thelligens utvecklades fint under 2025 då hon på sexton starter slutade bland de tre främsta vid sex tillfällen varav tre slutade med seger. Det här året har även det börjat vettigt då hon på tre starter har tagit en tredjeplats som bäst och den kom i hennes näst senaste start som var på Solvalla i mitten av januari, medans hon senast på samma bana aldrig riktigt kom in i loppet men hon höll ändå farten klart bra i skymundan till en sjundeplats. Här så startar hon visserligen med 20 meters tillägg, men hon möter samtidigt ett lite enklare motstånd nu och om bara kusken och tränaren Stefan Svensson kan få iväg sin adept här vettigt från start så tål In Thelligens att göra lite jobb själv om så krävs under loppets gång och hon ska ses med chans här.
Min Vinnare: 6 Cab Mystery
Spets efter 500m: 6 Cab Mystery
Skrällen: 11 In Thelligens
Rankingen: A: 6 B: 11,5,8,1,10,9,12 C: 15,4,7,3,13,14,2
GS75-4 2140m Volt
7 Kalida är en norsk gäst med fin fart i sig som har börjat bra i år då hon på två starter har tagit en seger och en andraplats. Just segern tog hon i sin senaste start då man gjorde resan till Färjestadstravet för 3.5 vecka sedan då hon trots en kortare galopp från start ändå fann en fin position och efter att hon kommit fram utvändigt ledaren in i sista sväng så hade hon sedan full kontroll över det loppet och vann enkelt till slut efter en rejäl prestation. Dessa två starterna har varit i ny regi för sin nuvarande tränare Jens Kristian Brenne som fortsatt låter nöjd med henne inför den här starten och man förväntar sig en minst lika fin insats den här gången. Startspåret i volten är dessutom bättre och bör göra så att hon kliver iväg felfritt här och även om hon startar med hela 60 meters tillägg här så kommer det i ett litet fält att lösa sig bra för Kalida som tillsammans med kusken Jorma Kontio ska ses med toppchans. Jag spikar!
8 Full Fräs E.E. är en till gäst från Norge som har visat upp en rätt så fin form under vintern men som fortsatt väntar på karriärens första seger efter elva starter. I år så har det blivit en tredjeplats som bäst på två starter och den kom i hans senaste start då han var ute i samma lopp som min vinnare av det här loppet på Färjestadstravet där han gjorde det helt okej men utan att helt räcka till. Här så ser det intressant ut på nytt om man kikar på motståndet bakom min vinnare av loppet och det kommer att lösa sig bra här för Full Fräs E.E. tillsammans med hans kusk och tränare Odd Arne Sagholen som låter nöjd med honom och det ska vara en bra chans till att man slutar på prispallen även denna gång.
Min Vinnare: 7 Kalida
Spets efter 500m: 1 Eldfaksa E.B.
Skrällen: 6 Hubert
Rankingen: A: 7 B: 8,6,9,5,1,2 C: 3,4
GS75-5 2100m Auto
4 Lady Gaagaa Valley är en rätt så rejäl tjej som har gjort det bra hittills i karriären då hon på sju starter har tagit en seger och två andraplatser. Just under vintern så har hon visat en rätt så fin utveckling och hon har matchats i allt tuffare lopp med där hon senast gjorde resan till Solvalla för 1.5 vecka sedan där det blev en femteplats efter att hon fått ett snällt lopp och hon kom i mål med krafter kvar. Här så har stallet hittat en klart mer lämpligare uppgift för henne och från ett fint utgångsläge så bör kusken Stefan Persson kunna finna en fin position här åt Lady Gaagaa Valley och i ett halvöppet lopp så får hon tipset.
6 Jadwiga Zet är en vettig märr som har gjort sitt i hennes lopp fram tills nu då hon på sju starter har tagit en pallplacering vid fem tillfällen varav en har slutat med seger. Senaste starten för henne var på just Örebrotravet för en månad sedan där hon från ett bakspår hamnade en bit bak i kön och fick sedan gå på ute i tredjespår sista 700 meterna och höll farten klart bra hela vägen in i mål till en femteplats. Här så har hon fått ett klart bättre utgångsläge då hon startar från ett framspår den här gången och det är intressant med att kusken Claes Sjöström hoppar upp i sulkyn den här gången och han lär köra det som går från start här tillsammans med Jadwiga Zet som är kvick ut och bör vara den som tar hand om ledningen här och sedan så blir hon inte helt enkel att fånga in för de andra.
Min Vinnare: 4 Lady Gaagaa Valley
Spets efter 500m: 6 Jadwiga Zet
Skrällen: 14 Geisha Road Grif
Rankingen: A: 4,6 B: 12,14,5,8,1,13,7 C: 2,11,15,3,9,10
GS75-6 2100m Auto
12 Jeu Set Et Match är en riktigt fin tävlingshäst som under vintern har utvecklats strålande och han kommer till den här starten med tre raka segrar bakom sig. Senaste segern tog han på Axevallatravet för 3.5 vecka sedan där han från ledningen vann väldigt enkelt efter att han fått bestämma tempot efter eget behag. Från stallet låter det fortsatt uppåt kring formen inför den här starten och man tror på en ny fin insats här ifrån sjuåringen, men från ett tuffare utgångsläge den här gången så gäller det att det klaffar lite mer för honom tillsammans med kusken Magnus Jakobsson och om Jeu Set Et Match sedan samtidigt tävlar på samma nivå som tidigare så ska segerchansen vara bra även denna gång.
5 One Big Bang utvecklades fint under fjolåret då han gjorde hela arton starter och på dessa så blev det åtta pallplaceringar varav tre slutade med seger. Det här året inleddes på Sundbyholmstravet i Eskilstuna i slutet av januari där han galopperade bort sina chanser kort efter start, men han stod sedan ändå för en fin upphämtning. Med det loppet i kroppen så kommer nu formen ha fått sig ett uppsving och från stallet så låter det positivt kring femåringen som från ett bra utgångsläge här så hoppas man att det ska kunna lösa sig någorlunda vettigt för One Big Bang som ska räknas tidigt här.
Min Vinnare: 12 Jeu Set Et Match
Spets efter 500m: 2 Assar Rapid
Skrällen: 4 Porter
Rankingen: A: 12 B: 5,1,4,10,2,9,3,7,15 C: 14,8,13,11,6
GS75-7 1609m Auto
11 Eldorado Spritz är en bra italienare som kom till Sverige under hösten och har här stått för ett par fina insatser men utan att få vinna då han på sex starter sedan flytten tagit en andra och två tredjeplatser som bäst. Senaste framskjutna placeringen kom i samband med hans årsdebut som var på Sundbyholmstravet i Eskilstuna i slutet av januari där han provade på voltstart vilket fungerade fint och från 20 meters tillägg så hamnade han bra på det i andra par utvändigt kort efter start, och efter att han sedan gått på i tredjespår i mitten av sista sväng så spurtade han bra hela vägen in i mål till en andraplats. Här så har han visserligen fått ett jobbigt startspår över kort distans, men jag tycker att han här möter ett enklare motstånd än på slutet och om bara kusken Magnus Djuse kan finna de rätta vägarna fram här för Eldorado Spritz så fäller han samtliga den sista biten.4 Tui Southwind är en fin märr som oftast gör sitt i loppen och har matchats i rätt så tuffa lopp stundtals. I år så har det på två starter blivit en tredjeplats som bäst och den kom på Åbytravet i början av januari i hennes näst senaste start och senast så avslutade hon klart bra till en sjätteplats på V85 för knappa två veckor sedan på Färjestadstravet. Här så har hon fått ett bra startspår för hennes del och kusken Carl Johan Jepson kommer att kunna placera åttaåringen i en fin position här till en början och om sedan Tui Southwind får spara på sin fina speed så ska hon räknas tidigt.
Min Vinnare: 11 Eldorado Spritz
Spets efter 500m: 3 Who’s the Winner
Skrällen: 9 Max Orlando
Rankingen: A: 11,4 B: 3,9,10,8,12 C: 2,7,6,5,1
Lycka till!
Christoffer