GS75 körs den hĂ€r söndagen pĂ„ Ărebrotravet. Jag spelar med en spik och det Ă€r i GS75-4 dĂ€r 11 Strawberry Googoo har en mycket fin uppgift framför sig.
GS75-Förslag Ărebro 19/10
GS75-1 2100m Auto
4 Kemper Boyd fick efter ett flertalet fina insatser under Ă„ret Ă€ntligen ta sin första Ă„rsseger i sin senaste start dĂ„ han pĂ„ V75 vann enkelt efter ett rejĂ€lt slutvarv pĂ„ Ă bytravet. HĂ€r sĂ„ fĂ„r man sĂ€ga att fyraĂ„ringen gĂ„r ner i klass om man ser till större delen av motstĂ„ndet och dessutom sĂ„ har han lottats till ett startspĂ„r som Ă€ven det Ă€r vĂ€ldigt passande för honom dĂ„ han Ă€r kvick ut frĂ„n start, sĂ„ hĂ€r kommer kusken och trĂ€naren Robert Bergh att ha siktet instĂ€llt pĂ„ att komma till ledningen tillsammans med Kemper Boyd vilket oftast Ă€r en bra position pĂ„ just Ărebrotravet med sitt korta upplopp och om formen fortsatt sitter dĂ€r sĂ„ ska det hĂ€r vara en toppchans.
10 David Bowie visade rÀtt sÄ höga toppar redan under sin debutsÀsong förra Äret och har Àven i Är imponerat sÄ smÄtt och pÄ hans nio starter i Är sÄ har det blivit tvÄ segrar och tvÄ tredjeplatser. Senaste framskjutna placeringen kom i hans senaste start som var pÄ à bytravet för 3.5 vecka sedan dÄ han över lÄng distans startade med 20 meters tillÀgg och efter att han fÄtt ett rÀtt sÄ tufft lopp mestadels utvÀndigt ledaren sÄ tycker jag att han höll klart bra som trea. Det lÄter fortsatt uppÄt frÄn stallet som den hÀr gÄngen sa utrusta fyraÄringen med rycktussar för första gÄngen vilket Àr en klart intressant Àndring och om det frÄn bakspÄret hÀr bara skulle klaffa det minsta för David Bowie sÄ Àr han bra nog för att segerstrida.
Min Vinnare: 4 Kemper Boyd
Spets efter 500m: 4 Kemper Boyd
SkrÀllen: 7 Quintus Tooma
Rankingen: A: 4 B: 10,5,7,1,6 C: 2,11,8,3,9
GS75-2 2100m Auto
12 Gemera Hall Àr i grunden en rÀtt sÄ vettig tjej som pÄ karriÀrens nio starter har tagit en seger och en tredjeplats som bÀst. HÀr sÄ Äterkommer hon visserligen efter 4.5 mÄnaders tÀvlingsfrÄnvaro vilket givetvis sÀtter ett litet frÄgetecken kring formen för dagen, men jag tycker att stallet har hittat en rÀtt sÄ vettig uppgift för henne hÀr sett till vilket motstÄnd hon möter dÄ det Àr vÀldigt svagt pÄ förhand. UtgÄngslÀget Àr samtidigt inte heller sÀrskilt roligt sÄ det kommer förstÄs att krÀvas lite tur hÀr under loppets gÄng och om kusken och trÀnaren Emilia Leo kan lösa de rÀtta ryggarna under loppets gÄng hÀr för Gemera Hall sÄ har jag pÄ kÀnn att hon kommer att avsluta fint hÀr och det ska kunna rÀcka till seger i ett öppet lopp.
6 Bearapril Ă€r en helt okej dam som jag tycker har visat uppĂ„tform under inledningen av hösten. Hon var duktig som tvĂ„a i sin nĂ€st senaste start dĂ„ hon pĂ„ Axevallatravet spurtade fint efter att hon fĂ„tt ett fint lopp och dĂ€refter pĂ„ Vaggerydstravet sĂ„ sent som förra söndagen sĂ„ var hon ute i ett tuffare sĂ€llskap och dĂ„ sĂ„ kom hon ner i rygg pĂ„ ledaren frĂ„n start och fick dĂ€rifrĂ„n sedan luckan först 150 meter före mĂ„l och hon sköt dĂ„ till klart godkĂ€nt. TĂ€tare starter nu bör göra gott för formen och frĂ„n ett vettigt utgĂ„ngslĂ€ge sĂ„ kommer hon att Ă„terigen öppna fort frĂ„n början och kusken Ole Johan Ăstre lĂ€r ha siktet instĂ€llt pĂ„ att komma till ledningen hĂ€r tillsammans med Bearapril för att sedan köra i den positionen sĂ„ lĂ€nge den berömda lampan lyser och den lyser lĂ€nge hĂ€r tror jag.
Min Vinnare: 12 Gemera Hall
Spets efter 500m: 6 Bearapril
SkrÀllen: 8 Woo Doo Doo Art
Rankingen: A: 12,6 B: 3,11,8,5,9,7,1 C: 4,10,2
GS75-3 2140m Volt
8 True Eagle har under sommaren och hösten inlett sin karriÀr rÀtt sÄ lovande dÄ han pÄ sina tre första starter har tagit en seger och en andraplats. Efter att ha gjort tvÄ starter i juni sÄ gjorde han sin tredje start för knappa tvÄ veckor sedan dÄ han pÄ Rommetravet var rejÀl efter att han fÄtt göra jobbet utvÀndigt ledaren under större delen av loppet och han kunde trots det till slut gÄ undan till en rÀtt sÄ sÀker seger. Med det loppet i kroppen sÄ fÄr man nu förmoda att han har gÄtt framÄt en hel del till den hÀr starten och Äterigen sÄ tycker jag att uppgiften hÀr ser vÀldigt tilltalande ut pÄ förhand, sÄ om bara kusken Carl Johan Jepson hittar ut i ett andraspÄr hÀr tillsammans med True Eagle sÄ bör det bli ett offensivt upplÀgg pÄ nytt och med senaste insatsen bakom sig sÄ ska han ses med en mycket bra segerchans Àven denna gÄng.
2 Hot Blaze har kommit igÄng med sitt startande i Är men vÀntar fortsatt pÄ sin första pallplacering efter sju starter. Det har dÀremot varit nÀra ett par gÄnger efter bland annat fyra stycken fjÀrdeplaceringar dÀr den senaste kom pÄ RÀttvikstravet i början av oktober dÄ han efter en invÀndig resa kom ut i ett andraspÄr in i sista svÀng men hamnade dÄ i en dÄlig rygg, och kom loss först 150 meter före mÄl och dÄ sÄ avslutade han klart vettigt hela vÀgen in i mÄl. FrÄn ett fint startspÄr hÀr sÄ tror jag nog att kusken Magnus Djuse kommer att försöka sig pÄ att köra sig till ledningen hÀr vilket Àr en position som Hot Blaze aldrig har fÄtt springa i och om den taktiken lyckas hÀr sÄ tror jag att man leder det hÀr loppet in i det lÀngsta tillsammans.
Min Vinnare: 8 True Eagle
Spets efter 500m: 2 Hot Blaze
SkrÀllen: 7 Suddenly Rich
Rankingen: A: 8 B: 2,6,7,1,9,13,12 C: 11,4,10,14
GS75-4 2100m Auto
11 Strawberry GooGoo Àr en rejÀl herre med ett gott kunnande nÀr han vÀl fÄr det att fungera fullt ut och pÄ hans nio starter i Är sÄ har det blivit fem pallplaceringar varav en har slutat med seger. Han har under hösten visat fin form och han sÀnkte sitt rekord i sin senaste start dÄ han pÄ Halmstadtravet för 1.5 vecka sedan kördes till ledningen efter 700 meter i ett rÀtt sÄ högt tempo och dÀrefter sÄ tycker jag att han höll farten klart bra hela vÀgen in i mÄl till en tredjeplats. Till den hÀr starten sÄ tycker jag att han gÄr ner i klass rÀtt sÄ rejÀlt sett till motstÄndet och nÀr det har gÄtt ett par hundra meter av loppet hÀr sÄ tror jag att kusken och trÀnaren Robert Bergh pÄ nytt kommer att vara rÀtt sÄ offensiv bakom Strawberry GooGoo som om formen fortsatt hÄller i sig ska ses med toppchans i det hÀr sÀllskapet. Jag spikar!
5 Whoâs Lonely Ă€r en rĂ€tt sĂ„ trevlig herre nĂ€r han vĂ€l fĂ„r det att fungera fullt ut och pĂ„ hans sex starter i Ă„r sĂ„ har det blivit tvĂ„ segrar. Just segrarna hade han tagit tvĂ„ pĂ„ rad inför sin senaste start dĂ„ han mötte ett lite tuffare sĂ€llskap och han hamnade samtidigt helt fel pĂ„ det nĂ€r han frĂ„n 20 meters tillĂ€gg kom fram utvĂ€ndigt ledaren kort efter start vilket inte passade honom sĂ€rskilt bra den dagen dĂ„ han tröttnade tidigt. FrĂ„n ett fint startspĂ„r hĂ€r mitt bakom startbilen sĂ„ bör det lösa sig rĂ€tt sĂ„ vettigt den första biten och om kusken och trĂ€naren Hans Crebas denna gĂ„ng kan finna en lĂ€mplig rygg istĂ€llet Ă„t Who`s Lovely sĂ„ ser det rĂ€tt sĂ„ öppet ut bakom min vinnare av loppet och en bra chans till en pallplacering bör det vara hĂ€r.
Min Vinnare: 11 Strawberry GooGoo
Spets efter 500m: 2 Lennox Sisu
SkrÀllen: 3 Lancelot
Rankingen: A: 11 B: 5,2,3,10,7,8 C: 4,1,12,6,9,13,14
GS75-5 2100m Auto
6 Global Girlpower Àr en fin mÀrr som inlett sin karriÀr pÄ ett lovande sÀtt i Är dÄ hon pÄ sina fem starter fram tills nu inte har slutat utanför prispallen Àn varav tvÄ har slutat med seger. Efter ett tÀvlingsuppehÄll pÄ lite mer Àn tvÄ mÄnader sÄ var hon tillbaka igen pÄ tÀvlingsbanan i samband med hennes senaste start för 2.5 vecka sedan dÄ hon pÄ à bytravet startade frÄn ett tufft utgÄngslÀge vilket gjorde att hon hamnade en bit bak i kön, men hon stod sedan pÄ en fin avslutning den sista biten fram till en andraplats. Med det loppet i kroppen sÄ lÀr nu formen ha förts framÄt en hel del och frÄn ett klart bra startspÄr hÀr sÄ tycker jag att det ser intressant ut pÄ förhand dÄ jag Àr inne pÄ att kusken Peter Untersteiner tidigt kan hitta till ledningen tillsammans med Global Girlpower som sedan Àr hÀsten att slÄ för konkurrenterna den hÀr gÄngen.
3 May Day har Àven hon visat prov pÄ ett fint kunnande hittills dÄ hon pÄ sina fem inledande starter som bÀst har tagit tvÄ segrar och en andraplats. Senaste segern för henne kom i hennes senaste start som var i slutet av september dÄ hon efter 900 meter kom fram i andra par utvÀndigt dÀr hon sedan kunde sitta fram tills att man svÀngde in pÄ upploppet och det blev sedan en enkel seger till slut efter en vass avslutning. HÀr sÄ har hon Äterigen lottats till ett fint startspÄr som bör göra sÄ att kusken Carl Johan Jepson kan placera May Day i en fin position hÀr och om hon sedan fÄr en fin ryggresa pÄ nytt hÀr sÄ kommer hennes starka avslutning att bita bra pÄ nytt.
Min Vinnare: 6 Global Girlpower
Spets efter 500m: 6 Global Girlpower
SkrÀllen: 12 Universe Tile
Rankingen: A: 6,3 B: 12,11,5,2,1,10,9,4,7 C: 8
GS75-6 1609m Auto
2 Revanche Boko har varit klart bra i sina tre starter hittills dĂ„ hon pĂ„ dessa har tagit tvĂ„ andraplatser som bĂ€st. Den senaste andraplatsen tog han i sin senaste start dĂ„ han pĂ„ JĂ€gersro gjorde det riktigt bra frĂ„n ledningen men fick ge sig till slut mot en för dagen bĂ€ttre hĂ€st helt enkelt. Han borde utvecklas allt mer för varje start som han gör och hĂ€r sĂ„ har han pĂ„ nytt lottats till ett fint startspĂ„r som bör innebĂ€ra att kusken Ărjan Kihlström tidigt kan Revanche Boko i ledningen hĂ€r och i en inte allt för tuff upplaga av Svampen det hĂ€r Ă„ret sĂ„ ska han ses med en mycket bra chans till att ta karriĂ€rens första seger hĂ€r.
10 Diamond in Pjâs har precis som min vinnare av loppet hunnit med att göra tre starter vilket som bĂ€st har resulterat i en seger och en andraplats. Just segern tog hon i sin nĂ€st senaste start som var för en mĂ„nad sedan pĂ„ GĂ€vletravet dĂ€r hon efter en fin ryggresa kastades loss 500 meter före mĂ„l och efter en fin avslutning dĂ€refter sĂ„ kunde hon avgöra det loppet rĂ€tt sĂ„ enkelt till slut och hon följde sedan upp den fina insatsen med en ny fin prestation som tvĂ„a i sin senaste start pĂ„ JĂ€gersro dĂ€r hon var ute i finalen av Breeders Course för ston. HĂ€r sĂ„ har hon visserligen lottats till ett bakspĂ„r, men det brukar i tvÄÄringsloppen kunna lösa sig rĂ€tt sĂ„ vettigt Ă€ndĂ„ och om kusken Carl Johan Jepson kan smyga sig fram hĂ€r med Diamond In Pj`s pĂ„ nytt sĂ„ kommer hon att fĂ€lla mĂ„nga till slut Ă€ven denna gĂ„ng i spurten.
Min Vinnare: 2 Revanche Boko
Spets efter 500m: 2 Revanche Boko
SkrÀllen: 3 Pure Mikalona
Rankingen: A: 2 B: 10,7,4,3,9,12 C: 8,6,1,11
GS75-7 2609m Auto
4 Indy Boy Ă€r en danskfödd herre som Ă€r riktigt bra nĂ€r han vĂ€l fĂ„r det att fungera fullt ut men som ocksĂ„ stundtals har kunnat vara lite vĂ€l ojĂ€mn i hans prestationer. Han flyttade till Sverige och sin nuvarande trĂ€nare Christoffer Eriksson i början av vĂ„ren och pĂ„ sex starter för denne sĂ„ har det blivit tvĂ„ segrar. Han har stundtals matchats i rĂ€tt sĂ„ tuffa gĂ€ng och en av segrarna har tagit bland annat pĂ„ V75 sĂ„ han Ă€r van vid att möta ett klart tuffare motstĂ„nd Ă€n vad som vĂ€ntar hĂ€r. Han Ă„terkommer dĂ€remot efter nĂ€rmare 2.5 mĂ„naders tĂ€vlingsfrĂ„nvaro vilket givetvis sĂ€tter ett litet frĂ„getecken kring formen men har fĂ„tt ett fint utgĂ„ngslĂ€ge hĂ€r som bör innebĂ€ra att han tidigt kan köras till ledningen av kusken Ărjan Kihlström vilket Ă€r en position som Indy Boy visat att han trivs bra i och om bara formen Ă€r hyfsad för dagen sĂ„ tycker jag att han ska vara den med bĂ€st segerchans hĂ€r.2 Keep Go Gaga har utvecklats fint i Ă„r dĂ„ han pĂ„ sina nio starter har tagit sex segrar. Han Ă€r mer stark Ă€n snabb vilket han visade i samband med sin senaste start dĂ„ han Ă€ven tog sin senaste seger vilken kom pĂ„ Sundbyholmstravet i Eskilstuna för 2.5 vecka sedan dĂ€r han fick göra jobbet utvĂ€ndigt ledaren hela sista varvet men kunde trots det koppla greppet redan i mitten av sista svĂ€ng och sedan sĂ„ klev han undan till en enkel seger. Formen Ă€r sĂ„ledes fin för dagen och frĂ„n ett fint startspĂ„r hĂ€r sĂ„ kommer han att sitta bra pĂ„ det och förmodligen sĂ„ kommer Keep Go Gaga Ă„terigen att fĂ„ göra en hel del jobb sjĂ€lv, men om han Ă€r lika bra som senast sĂ„ ska han trots det rĂ€knas tidigt Ă„terigen.
Min Vinnare: 4 Indy Boy
Spets efter 500m: 4 Indy Boy
SkrÀllen: 5 Turmfalke
Rankingen: A: 4,2 B: 1,5,6,7 C: 11,9,10,3,8
Lycka till!
Christoffer