V64 körs denna måndag på Bergsåker i Sundsvall. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V64-1 där 1 Lionel Mearas ska ses med toppchans och i V64-5 så jagar 11 Mellby Mowgli sin sjätte raka seger. 


V64-Förslag Bergsåker 11/8

V64-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V64-1 1640m Auto

1 Lionel Mearas är en välstammad herre som under det här året har tagit stora kliv i sin utveckling då han på åtta starter har tagit fyra segrar och två andraplatser. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Solänget i Örnsköldsvik för lite mer än en månad sedan då han från ledningen vann väldigt enkelt i ett rätt så tufft sällskap och han följde upp det med en fin andraplats på Rommetravet i slutet av juli så formen är fortsatt bra för dagen. Här så har han fått ett drömläge med ett innerspår bakom startbilen som bör innebära att kusken och tränaren Daniel Wäjersten tidigt kan hitta till ledningen med sin adept vilket är en position som han trivs i och om sedan Lionel Mearas presterar som han har gjort på slutet så ser det här ut som en toppchans. Jag inleder omgången med en spik! 

5 Dalens Elvis gör oftast sitt i loppen och på årets elva starter så har det blivit fem pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste starten gjordes på Dannero för knappt en vecka sedan då han från ledningen drog på i ett jämnt tempo över lång distans och ledde in i det längsta innan han fick ge sig mot självaste Francesco Zet. Någon sådan motståndare finns det inte i det här loppet och från ett fint startspår mitt bakom startbilen så kommer det att bli en fin position här för Dalens Elvis i den främre träffen och han ska ses med en mycket bra chans till att sluta på prispallen även denna gång. 

Min Vinnare: 1 Lionel Mearas 

Spets efter 500m: 1 Lionel Mearas 

Skrällen: 4 Apollo Prophet Cal 

Rankingen: A: 1 B: 5,4,2,7,8 C: 6,9,3 


V64-2 2140m Auto

6 King Of Dreams är en rätt så spännande treåring som inlett sin karriär helt okej med en andraplats som bäst på tre stycken starter. Närmast kommer han från två raka femteplatser där den senaste kom på Örebrotravet i mitten av juli då han höll helt okej efter att han fått göra jobbet utvändigt ledaren under slutvarvet. Han bör utvecklas allt mer för varje start som han gör som stallet även har rätt så höga tankar om framöver och från ett helt okej utgångsläge här så bör det bli så att han tidigt kan sitta i ledningen här och isåfall hade mycket varit vunnet för King Of Dreams som ska ses med en fin segerchans i det här loppet. 

2 Gordon Kronos är en stallkamrat till min vinnare av loppet som gjort fem starter hittills och på dessa så har han tagit en seger som bäst. I hans senaste start så gjorde man resan till Solvalla i slutet av juli och mötte då ett tufft sällskap som han gick bra emot lite i skymundan som sjua i mål. Nu går han ner i klass sett till motståndet den här gången och från ett bra utgångsläge här så kommer han att sitta bra på det efter en bit och om det bara skulle klaffa en aning sedan för Gordon Kronos här så tycker jag inte att man ska räkna bort honom denna gång. 

Min Vinnare: 6 King Of Dreams 

Spets efter 500m: 6 King Of Dreams 

Skrällen: 3 Lavazza Dee 

Rankingen: A: 6 B: 2,10,3,9,1 C: 7,8,5,4


V64-3 2140m Volt 

11 Hardox har ett bra år hittills då han på tio starter har slutat bland de tre främsta i hälften av sina starter varav två har slutat med seger. Senaste starten gjordes på Rättvikstravet för knappt 1.5 vecka sedan då han i ett tufft lopp på förhand startade med 20 meters tillägg precis som nu, men efter att han fått en fin resa under loppets gång så höll han farten fint som trea. Här så möter sexåringen ett enklare motstånd än på slutet, men han har samtidigt lottats till ett bakspår på sin volt vilket inte är helt optimalt och det kommer att krävas lite tur här för Hardox som om det löser sig ska vara den med bäst segerchans i ett öppet lopp. 

1 Star Livin har inlett sin karriär först i år som fyraåring och har på sina sex starter hittills gjort det bra då han som bäst har tagit en seger och en tredjeplats. Senaste starten gjordes i början av juni då han på Dannerotravet galopperade dubbelt men kom trots det tillbaka fint till slut utan att han fick helt fritt den sista biten. Han blev åtgärdad efter den starten och har nu fått träna på inför den här starten och även gått ett lite tuffare jobb som bör ha fört fram honom en bit i form. Här så kommer det att bli tidig ledning för Star Livin vilket är intressant och i ett på förhand rätt så svagt lopp så kommer han att leda det här loppet länge. 

Min Vinnare: 11 Hardox 

Spets efter 500m: 1 Star Livin 

Skrällen: 2 Timoli 

Rankingen: A: 11,1 B: 7,2,5,4,6,10 C: 3,9,12,8 


V64-4 2140m Volt

4 Guli Stina är en fin kallblodstjej som besitter ett högt kunnande när hon väl får det att fungera och på årets åtta starter så har det blivit tre segrar och en andraplats. Hon har på slutet matchats i tuffa gäng och hennes senaste start var på Hagmyren i Hudiksvall då hon på V75 startade med 20 meters tillägg till en början men galopperade då kort efter start för att sedan komma ikapp fältet efter ett varv och hon stod sedan för en fin upphämtning som sjua. Formen är således fin för dagen som det ser ut och uppgiften den här gången tycker jag ser tilltalande ut då hon möter ett enklare motstånd och om hon bara kliver iväg felfritt här så bör hon hamna vettigt på det och Guli Stinas fina fart bör sedan räcka till seger här. 

12 Myrs Are är en fin tävlingshäst som har haft ett bra år fram tills nu då han på tio starter har slutat på prispallen sex gånger varav tre har slutat med seger. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Solänget i Örnsköldsvik för en månad sedan där han nerifrån kön bjöd på en rejäl avslutning och vann till slut väldigt lätt för att sedan i sin senaste start galoppera dubbelt. Nu har femåringen fått ladda om och att det nu är voltstart denna gång bör hjälpa honom att just komma iväg i rätt gångart och om det bara klaffar en aning här för Myrs Are så kommer han att runda de flesta av sina motståndare här. 

Min Vinnare: 4 Guli Stina 

Spets efter 500m: 6 Bato Tösen 

Skrällen: 11 Ellbert 

Rankingen: A: 4,12 B: 6,11,9,3,2,1,7,8 C: 13,5,14 


V64-5 2140m Auto

11 Mellby Mowgli är en spännande fyraåring som fortsatt är obesegrad efter karriärens fem starter. Senaste starten var på Rommetravet för två månader sedan då han i ett lite tuffare sällskap kom till ledningen där han sedan fick bestämma tempot efter eget behag innan han kunde gå ifrån till en enkel seger till slut. Någon ledning kommer det inte att bli den här gången då han har fått ett bakspår, men han känns allround och går bra även bakifrån så om det bara klaffar det minsta här för Mellby Mowgli så ser det förstås intressant ut på förhand och segerchansen ska vara på topp återigen honom. Jag spikar! 

12 Randy Zon är en stallkamrat till min vinnare av loppet som även hon besitter en väldigt fin fart och som är klart mer rutinerad dessutom då hon har gjort desto fler starter i karriären. I år så har det på elva starter blivit två segrar och tre tredjeplatser som bäst och den senaste framskjutna placeringen kom för en månad sedan i ett kval till Stochampionatet då hon avslutade fint som trea nerifrån kön men var inte så nära att ta sig till final. Efter det så gjorde man en ny resa till Axevallatravet där den dagen förstördes av en galopp 1100 meter före mål sedan hon flyttats ut i en fin position från ett invändigt läge. Startspåret denna gång är inte särskilt roligt och som det ser ut så kan det bli tufft att besegra stallkamraten här, men annars så är det öppet bakom och en pallplacering bör det vara en bra chans till i ett felfritt lopp för Randy Zon. 

Min Vinnare: 11 Mellby Mowgli 

Spets efter 500m: 2 Sessan Of Man 

Skrällen: 12 Randy Zon 

Rankingen: A: 11 B: 12,2,8,5,1,4,10,13 C: 6,9,7,14,3 


V64-6 2140m Auto 

6 Solkattens Star är en kvickfotad herre som har kommit igång klart bra i år då han på fyra starter har tagit tre pallplaceringar varav en har slutat med seger. Senaste starten gjordes på Halmstadtravet i början av juli då han i ett mycket tufft sällskap hängde med fint som tvåa efter att han fått en fin resa i rygg på ledaren över kort distans. Efter det så har han blivit struken inför en tilltänkt start vilket gjort att det nu gått lite över en månad sedan senaste starten och visst kan det lämna ett frågetecken för formen, men samtidigt nu så möter sexåringen ett klart enklare motstånd än vad han är van vid och från ett framspår som är det viktigaste för honom så lär kusken Niclas Benzon kunna sända iväg Solkattens Star till ledningen här efter en bit och sedan så ska segerchansen vara mycket bra.

5 Bounced gör oftast sitt i loppen och är en stark avslutare som på årets elva starter har tagit tre pallplaceringar varav en har slutat med seger. Segern tog sjuåringen i sin näst senaste start som var i mitten av juli just på Bergsåker då han fick ett väldigt fint lopp men trots det så var det nära att det strulade till sig för honom efter lite trafikproblem, men när han fick full marschorder så gick han väldigt bra och hann sedan fram till en knapp seger. Därefter så provade man att gå ut på V75 i slutet av juli då han efter en invändig resa inte alls räckte till och han tappade då mycket till slut så det var inte hans bästa dag. Nu går han ner i klass något till den här starten och från ett fint utgångsläge bakom startbilen så får man förstås hoppas på att det löser sig fint här för Bounced till en början för med en fin resa så är han effektiv och ska med lite tur här räknas tidigt och vara en rolig skräll.


Min Vinnare: 6 Solkattens Star 

Spets efter 500m: 6 Solkattens Star 

Skrällen: 5 Bounced 

Rankingen: A: 6 B: 5,7,10,8,2,1 C: 4,3


Lycka till!

Christoffer