Det Àr Jackpot pÄ V64 som denna mÄndag körs pÄ FÀrjestadstravet i Karlstad. Jag spelar med tvÄ stycken spikar och det Àr i V64-1 dÀr 6 Follow Him leder frÄn start till mÄl och i V64-3 sÄ sticker 7 Aske Faks ut.
V64-Förslag FÀrjestad 1/9
V64-1 2640m Volt
6 Follow Him Àr en riktigt fin tÀvlingshÀst som tidigare trÀnades i Danmark men som inför Ärets sÀsong flyttade till Sverige och sin nuvarande trÀnare Maria Törnqvist. För sin nya trÀnare sÄ har fyraÄringen hunnit med att göra tre starter vilket har resulterat i en seger och en andraplats som bÀst och senaste starten gjorde han för knappt tvÄ veckor sedan dÄ han pÄ V75 gjorde det vÀldigt bra som tvÄa efter att han fÄtt göra mycket jobb sjÀlv under loppets gÄng. HÀr sÄ tycker jag att han gÄr ner i klass sett till motstÄndet och frÄn ett fint utgÄngslÀge dessutom sÄ Àr det upplagt för att kusken Carl Johan Jepson ska kunna köra sig till ledningen hÀr tillsammans med Follow Him och vÀl dÀrifrÄn sedan sÄ ska det hÀr vara en toppchans. Jag inleder omgÄngen med en spik!
10 Pure Atlas Àr en i grunden kapabel herre som inför sommaren flyttade frÄn Danmark till Sverige och sin nuvarande trÀnare Fredrik Wallin som han pÄ tvÄ starter för har tagit en seger. Just segern som Àven var sexÄringens första för i Är kom i hans senaste start dÄ han just pÄ FÀrjestadstravet var riktigt fin och vann pÄ en topptid. Med tÀtare starter nu sÄ fÄr man förmoda att formen hÄller i sig, men uppgiften denna gÄng Àr lite annorlunda dÄ han startar med 20 meters tillÀgg vilket Àr tufft dÄ han har en bra konkurrent att hÀmta in dessa meter mot, men om Pure Atlas levererar en lika fin insats igen sÄ ska han ses med en vÀldigt bra chans att sluta pÄ prispallen hÀr.
Min Vinnare: 6 Follow Him
Spets efter 500m: 6 Follow Him
SkrÀllen: 1 Kind Of Blue
Rankingen: A: 6 B: 10,1,8,3,4,5 C: 11,7,2,12,9
V64-2 2140m Auto
7 Maroon har inlett sin karriÀr pÄ ett fint sÀtt dÄ hon pÄ tre starter har tagit en seger och tvÄ andraplatser. Segern kom i samband med debuten och senaste starten gjorde hon i slutet av juli dÄ hon pÄ Vaggerydstravet avslutade klart bra nerifrÄn kön fram till en andraplats. Det har visserligen gÄtt lite mer Àn en mÄnad nu sedan den starten dÄ hon i början av augusti blev lite sjuk, men hon kÀnns nu fin i trÀningen igen enligt stallet som förvÀntar sig en fin insats hÀr. UtgÄngslÀget Àr dÀremot inte det roligaste och det kommer att krÀvas lite klaff bÄde frÄn start under loppets gÄng och om kusken Dwight Pieters löser den uppgiften sÄ ser det annars bra ut motstÄndsmÀssigt och segerchansen för Maroon ska vara bra.
1 Pelshin Boko Àr en rÀtt sÄ trevlig mÀrr som har stÄtt för ett par vettiga insatser fram tills nu dÄ hon pÄ fyra starter har tagit en seger och tvÄ andraplatser. Senaste framskjutna placeringen tog hon i sin nÀst senaste start som var i början av augusti dÄ hon pÄ GÀvletravet höll fint till en andraplats sedan hon fÄtt göra jobbet utvÀndigt ledaren hela vÀgen och dÀrefter sÄ valde man att gÄ ut i ett klart tuffare lopp pÄ Solvalla dÀr hon inte riktigt rÀckte till. Nu möter hon ett mer passande motstÄnd igen och frÄn ett dessutom fint startspÄr sÄ ser det intressant ut hÀr dÄ jag tror att det Àr hon som tillsammans med sin kusk och trÀnare Pelshin Boko Àr den som sitter i ledningen hÀr ifrÄn start och vÀl dÀrifrÄn sÄ leder hon det hÀr loppet lÀnge.
Min Vinnare: 7 Maroon
Spets efter 500m: 1 Pelshin Boko
SkrÀllen: 6 Magic Jewel
Rankingen: A: 7,1 B: 2,6,8,11,9,5,10 C: 4,3
V64-3 2140m Volt
7 Aske Faks Àr ett fint kallblod frÄn Norge som oftast gör sitt i loppen och pÄ Ärets tolv starter sÄ har det blivit sex pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Senaste starten var Àven den pÄ svensk mark dÄ han för en mÄnad sedan var hÄrt betrodd pÄ V75 pÄ RÀttvikstravet men fick dÄ ett rÀtt sÄ tufft lopp och höll farten helt okej till slut fram till en femteplats. StartspÄret Àr samma som senast, men den hÀr gÄngen tror jag att kusken Eirik Höitomt prickar rÀtt och tidigt kan köra sig till ledningen hÀr tillsammans med Aske Faks som normalt sett Àr huvudet högre Àn de flesta av sina konkurrenter och ska ses med en mycket bra segerchans. Min andra spik i omgÄngen!
14 Ă svinn S.K. Ă€r ytterligare en norsk som ofta gör sitt i loppen och pĂ„ Ă„rets sex starter sĂ„ har det blivit tvĂ„ segrar och tvĂ„ andraplatser. Han Ă„terkommer hĂ€r efter lite mer Ă€n tvĂ„ mĂ„naders tĂ€vlingsfrĂ„nvaro vilket sĂ€tter ett litet frĂ„getecken kring hans form för dagen. Det Ă€r dock inget tvivel om att han tillhör en av de bĂ€ttre i det hĂ€r loppet sett till kapacitet men det gĂ€ller ocksĂ„ att det frĂ„n 20 meters tillĂ€gg hĂ€r stĂ€mmer en aning under loppets gĂ„ng för sjuĂ„ringen och om kusken och trĂ€naren Knut Arne Ădegaard kan finna de rĂ€tta vĂ€garna fram hĂ€r för Ă svinn S.K. sĂ„ kommer hans normalt sett starka avslutning att rĂ€cka lĂ„ngt.
Min Vinnare: 7 Aske Faks
Spets efter 500m: 7 Aske Faks
SkrÀllen: 2 L.D.Odin
Rankingen: A: 7 B: 14,2,1,5,11,13 C: 4,8,9,10,6,3,12
V64-4 2140m Auto
11 Fangio Àr en rÀtt sÄ rejÀl herre som under sommaren har gjort tre starter för sin nuvarande trÀnare Robert Bergh vilket har resulterat i en seger och en andraplats som bÀst. Just segern kom i hans senaste start som var pÄ Halmstadtravet för tvÄ veckor sedan dÄ han fick göra jobbet utvÀndigt ledaren under större delen av loppet och segern blev till slut enkel efter en rejÀl insats. Det lÄter frÄn stallet som att man tycker att han utvecklas allt mer och hÀr sÄ blir det Äterigen barfota runt om vilket Àr optimalt, sÄ om kusken Malte Handfast tidigt kan söka sig framÄt hÀr tillsammans med Fangio sÄ ska det om han sköter sig hela vÀgen vara en bra segerchans hÀr.
9 Osvaldo A.Boko Àr en rÀtt sÄ vettig tÀvlingshÀst som alltid gör sitt i loppen och pÄ Ärets sex starter sÄ har det blivit tvÄ andraplatser och en tredjeplats som bÀst. Senaste starten för fyraÄringen var pÄ Fornaboda i Lindesberg för knappt tre veckor sedan dÀr han efter ett tufft inledningsvarv kom till ledningen 900 meter före mÄl och han kÀmpade sedan pÄ riktigt bra hela vÀgen in i mÄl. Han nÀrmar sig Ärets första seger tycker jag efter flera fina insatser och hÀr sÄ har han fÄtt ett passande startspÄr som kusken Elias Strandberg ska kunna utnyttja genom att bjuda Osvaldo A.Boko pÄ ett snÀllare lopp den hÀr gÄngen och om han sedan presterar som senast sÄ Àr han en rolig skrÀll hÀr.
Min Vinnare: 11 Fangio
Spets efter 500m: 2 Lyckans Judith
SkrÀllen: 9 Osvaldo A.Boko
Rankingen: A: 11 B: 9,12,8,7,3,6 C: 10,1,5,4,2
V64-5 2140m Auto
9 Bollinger N.O. Àr en oerhört fartfylld herre som inför det hÀr Äret flyttade frÄn Norge till Sverige men har hÀr inte fungerat som man har önskat fram tills pÄ slutet. Han fick i sin senaste starten vilket var hans tredje för sin nuvarande trÀnare Björn Goop verkligen visa vilken kapacitet som han besitter dÄ han frÄn ledningen var helt överlÀgsen sitt motstÄnd och vann pÄ en topptid över kort distans. Han ser verkligen ut att vara pÄ vÀg Ät rÀtt hÄll men den hÀr gÄngen sÄ har han fÄtt ett bakspÄr vilket inte Àr helt optimalt med tanke pÄ hans startsnabbhet, men samtidigt sÄ kan det vara nyttigt för honom att fÄ tÀvla i ryggar och om kusken Jessica Schade Lundell kan komma överens hÀr tillsammans med Bollinger N.O. sÄ ska man förstÄs ses med toppchans hÀr.
1 Tour De Valley Àr en mycket fin tÀvlingshÀst som alltid gör sitt och pÄ Ärets elva starter sÄ har det blivit Ätta pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Han har stundtals matchats i rÀtt sÄ tuffa lopp och hans senaste start gjorde han pÄ à bytravet för knappt en mÄnad sedan dÄ han frÄn ett bakspÄr över kort distans hamnade en bit bak i kön och höll farten helt okej som femma till slut. HÀr sÄ vÀntar klart bÀttre förutsÀttningar dÄ han har lottats till ett innerspÄr bakom startbilen som bör innebÀra att kusken Linda Sedström tidigt kan placera Tour De Valley i ledningen hÀr och sedan sÄ leder man det hÀr loppet lÀnge.
Min Vinnare: 9 Bollinger N.O.
Spets efter 500m: 1 Tour De Valley
SkrÀllen: 6 Bradbee
Rankingen: A: 9 B: 1,6,7,10,2,8,11,5,12 C: 3,4
V64-6 1640m Auto
6 Farrokh Bulsara Àr fartfylld men har ocksÄ visat lite osÀkra tendenser stundtals Àven om han pÄ slutet har sett klart bÀttre ut. Han tog en vÀldigr enkel seger i ett enklare sÀllskap i sin nÀst senaste start pÄ Mantorpstravet frÄn ledningen i slutet av juli och dÀrefter pÄ FÀrjestadstravet sÄ gjorde han det bra som fyra i mitten av augusti. HÀr sÄ tycker jag att han gÄr ner lite i klass sett till motstÄndet och frÄn ett vettigt utgÄngslÀge sÄ bör kusken och trÀnaren AndrÚ Eklundh kunna hitta ner i en vettig position hÀr tillsammans med Farrokh Bulsara och om det sedan klaffar en aning sÄ ska han vara den som ska ses med bÀst segerchans hÀr.
5 Nybys Dimension Àr en kvickfotad herre som har gjort det bra pÄ Ärets fem starter som har slutat med tre pallplaceringar varav en har slutat med seger. Formen ser ut att vara helt okej för dagen Àven om han i sin senaste start pÄ Rommetravet förra mÄndagen galopperade in i första svÀng dÀr han var pÄ vÀg att fÄ en fin position och han galopperade sedan en gÄng till 1200 meter före mÄl. HÀr sÄ har han fÄtt ett fint startspÄr och denna gÄng sÄ hoppar kusken Carl Johan Jepson upp i sulkyn vilket Àr intressant och om femÄringen sköter sig den hÀr gÄngen sÄ lÀr det bli tidig ledning hÀr och över den korta distansen sedan sÄ leder Nybys Dimension det hÀr loppet lÀnge.
Min Vinnare: 6 Farrokh Bulsara
Spets efter 500m: 5 Nybys Dimension
SkrÀllen: 10 R.K.Beagle
Rankingen: A: 6,5 B: 2,10,3,9,1 C: 4,7,11,8,12
Lycka till!
Christoffer