Det Ă€r Jackpot pĂ„ V64 denna mĂ„ndag som körs pĂ„ FĂ€rjestadstravet i Karlstad. Jag spelar med en spik och det Ă€r i V64-1 dĂ€r 1 Fuego Jet ska ses med en bra chans till att leda det hĂ€r loppet frĂ„n start till mĂ„l. 


V64-Förslag FÀrjestad 9/6

V64-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V64-1 2140m Auto

1 Fuego Jet Ă€r en fin tĂ€vlingshĂ€st som har haft ett klart bra Ă„r hittills dĂ„ han pĂ„ sju starter har tagit tvĂ„ segrar och en andraplats. Senaste starten gjorde fyraĂ„ringen pĂ„ Solvalla i mitten av maj dĂ„ han nerifrĂ„n kön bjöd pĂ„ en rejĂ€l avslutning fram till en andraplats och han visade dĂ„ fin form. Den hĂ€r gĂ„ngen sĂ„ har han lottats till ett mer gynnsamt utgĂ„ngslĂ€ge som kusken Ayse Könec bör kunna utnyttja frĂ„n början dĂ„ hon sitter bakom en startsnabb hĂ€st och det ska vara bra chans till att Fuego Jet sitter i ledningen hĂ€r efter en bit, och mot ett sedan inte sĂ„ tufft motstĂ„nd sĂ„ ser det hĂ€r ut som en riktigt bra segerchans och jag inleder omgĂ„ngen med en sund spik. 

3 Nybys Dimension slutar oftast en bit fram i loppen och var i slutet av maj tillbaka pĂ„ tĂ€vlingsbanan igen efter ett halvĂ„rs tĂ€vlingsuppehĂ„ll dĂ„ han pĂ„ Axevallatravet gjorde det bra som tvĂ„a efter en resa i rygg pĂ„ ledaren. Med det loppet i kroppen sĂ„ kommer nu formen vara Ă€n bĂ€ttre till den hĂ€r starten och frĂ„n ett fint utgĂ„ngslĂ€ge hĂ€r sĂ„ kommer det att bli en fin resa pĂ„ nytt i den frĂ€mre trĂ€ffen hĂ€r för femĂ„ringen som rĂ€cker lĂ„ngt Ă€ven i det hĂ€r sĂ€llskapet och om kusken Malin Johansson bjuder Nybys Dimension pĂ„ ett fint lopp sĂ„ ligger en ny pallplacering inom rĂ€ckhĂ„ll. 

Min Vinnare: 1 Fuego Jet 

Spets efter 500m: 1 Fuego Jet 

SkrĂ€llen: 3 Nybys Dimension 

Rankingen: A: 1 B: 3,4,11,9,5,2,6 C: 10,7,12


V64-2 2140m Auto

1 Saphir Bo Ă€r en intressant treĂ„ring som trĂ€nas av hollĂ€ndaren Danny Brouwer som han inledde sin karriĂ€r hos redan ifjol som tvÄÄring med en start dĂ„ det blev galopp och i Ă„r sĂ„ har det blivit tvĂ„ starter hittills vilket gett en seger som bĂ€st. Just segern tog han i samband med sin Ă„rsdebut i början av april dĂ„ man gjorde resan till Berlin och vann direkt efter en kvick öppning och det var ett fint intryck den dagen för att sedan galoppera i sin senaste start efter ett par hundra meter sedan han tagit hand om ledningen frĂ„n samma utgĂ„ngslĂ€ge som vĂ€ntar nu. Nu har det gĂ„tt lite mer Ă€n 1.5 mĂ„nad sedan hans senaste start och det Ă€r dags för debut pĂ„ svensk mark vilket givetvis blir intressant, och frĂ„n ett fint startspĂ„r hĂ€r sĂ„ har kusken Micha Brouwer förstĂ„s siktet instĂ€llt pĂ„ att nĂ„ ledningen hĂ€r tillsammans med Saphir Bo och dĂ€refter sĂ„ leder man det hĂ€r loppet hela vĂ€gen om han hĂ„ller sig till rĂ€tt gĂ„ngart hela vĂ€gen. 

8 Giuncio ser ut att vara en rĂ€tt sĂ„ rejĂ€l treĂ„ring som inledde sin karriĂ€r under maj dĂ„ han pĂ„ tvĂ„ starter tog en seger som bĂ€st. Just segern tog han i samband med sin tĂ€vlingsdebut dĂ„ han frĂ„n ledningen vann enkelt efter att han fĂ„tt bestĂ€mma tempot efter eget behag och i senaste starten sĂ„ snubblade han sig enligt stallet i galopp och det var nog en framskjuten placering som rök dĂ„. Nu vĂ€ntar autostart för första gĂ„ngen och ett spĂ„r lĂ€ngst ut bakom startbilen Ă€r inte helt optimalt, men kĂ€nslan Ă€r att han Ă€ndĂ„ ska kunna kliva ivĂ€g rĂ€tt sĂ„ fint frĂ„n start och dessutom sĂ„ blir det barfota bak vilket kan ge en fin effekt. Om kusken och trĂ€naren Björn Goop under loppets gĂ„ng sedan kan finna de rĂ€tta vĂ€garna fram hĂ€r för Giuncio sĂ„ tycker jag att han stĂ„r sig fint i det hĂ€r sĂ€llskapet och han ska rĂ€knas tidigt. 

Min Vinnare: 1 Saphir Bo 

Spets efter 500m: 1 Saphir Bo 

SkrĂ€llen: 5 Priceless 

Rankingen: A: 1 B: 8,12,4,10,5,11 C: 6,7,9,3,2


V64-3 1640m Auto

9 Vesle Vilje Ă€r en norsk gĂ€st som kommer med en vĂ€ldigt fin form till den hĂ€r starten dĂ„ hon pĂ„ sina tre senaste starter har tagit tvĂ„ segrar och en andraplats. Senaste segern tog hon i sin senaste start som var pĂ„ Bjerkebanan i Oslo i slutet av maj och det var ett vĂ€ldigt fint intryck dĂ„. Nu har sjuĂ„ringen fĂ„tt ett bakspĂ„r den hĂ€r gĂ„ngen vilket gör att hon kommer att fĂ„ tĂ€vla bakifrĂ„n, men det har fungerat bra tidigare och det bör Ă€ndĂ„ frĂ„n det hĂ€r startspĂ„ret lösa sig hyggligt för henne och om sedan kusken Erlend Rennesvik kan finna de rĂ€tta ryggarna hĂ€r för Vesle Vilje sĂ„ kommer hennes avslutning att bita bra till slut och det hĂ€r motstĂ„ndet tror jag att hon vĂ€xlar ner till slut. 

10 Keiser C.K. Ă€r en till norsk gĂ€st som kommer med fin form dĂ„ han har slutat pĂ„ prispallen i tre raka starter och i hans senaste start som skedde pĂ„ Biri förra söndagen sĂ„ tog han sin första seger för Ă„ret mot ett lite enklare sĂ€llskap. Han har tidigare tĂ€vlat med framgĂ„ng i Sverige och var bland annat tvĂ„a pĂ„ V75 i GĂ€vle i mitten av maj knappt slagen dĂ„ och nu möter han ett motstĂ„nd hĂ€r som pĂ„ förhand ser rĂ€tt sĂ„ passande ut. Visserligen sĂ„ har han fĂ„tt ett bakspĂ„r den hĂ€r gĂ„ngen sĂ„ det gĂ€ller givetvis att det klaffar en aning för sexĂ„ringen som med just lite tur pĂ„ sin sida kommer att blanda sig i segerstriden hĂ€r. 

Min Vinnare: 9 Vesle Vilje 

Spets efter 500m: 8 Ramstad Kristian 

SkrĂ€llen: 11 Tjomsensin 

Rankingen: A: 9 B: 10,3,11,8,5,6,7 C: 2,12,4,1


V64-4 2140m Auto 

4 Heavenly Flavours Ă€r en rĂ€tt sĂ„ fin tĂ€vlingshĂ€st nĂ€r han vĂ€l fĂ„r det att fungera fullt ut och pĂ„ Ă„rets sju starter sĂ„ har det blivit fem pallplaceringar varav en seger. Just segern som var hans första för Ă„ret kom i hans senaste start som var pĂ„ Halmstadtravet i mitten av maj dĂ„ han frĂ„n ett bakspĂ„r kom igenom bra frĂ„n start och han kunde köras till ledningen efter 600 meter och vĂ€l i den positionen sĂ„ hade han sedan full kontroll och det blev en mycket enkel seger till slut. Det var ett fint formbesked och jag tycker att han Ă€ven denna gĂ„ng möter ett rĂ€tt sĂ„ lĂ€mpligt motstĂ„nd, och frĂ„n ett vettigt utgĂ„ngslĂ€ge sĂ„ bör kusken AndrĂš Bood kunna finna en fin position hĂ€r Ă„t Heavenly Flavours som om formen hĂ„ller i sig till den hĂ€r starten ska ses med en bra segerchans. 

9 Otis Dream Ă€r en hollĂ€ndare med fin kapacitet men som ocksĂ„ Ă€r rĂ€tt sĂ„ ojĂ€mn av sig och pĂ„ Ă„rets fem starter sĂ„ har det som bĂ€st blivit en seger för fyraĂ„ringen. Han kommer nĂ€rmast frĂ„n tvĂ„ raka galopper dĂ€r han i den senaste starten som var pĂ„ GĂ€vletravet i slutet av maj Ă€ndĂ„ kom tillbaka fint och han gick dĂ„ i mĂ„l med krafter kvar som sjua och det var ett rĂ€tt sĂ„ fint intryck dĂ„. HĂ€r har han lottats till ett bakspĂ„r igen vilket jag tror passar honom bĂ€st, och om Otis Dream den hĂ€r gĂ„ngen hĂ„ller sig till rĂ€tt gĂ„ngart sĂ„ stĂ„r han sig vĂ€ldigt bra i klassen han befinner sig i och ska passas hĂ€r tycker jag. 

Min Vinnare: 4 Heavenly Flavours 

Spets efter 500m: 7 Good Moments 

SkrĂ€llen: 9 Otis Dream 

Rankingen: A: 4 B: 9,7,3,6,5,11,2,1 C: 10,8,12


V64-5 3140m Volt

10 Baron Tilly Ă€r i grunden en vĂ€ldigt fin hĂ€st som fick visa sin kapacitet ifjol dĂ„ han bland annat vann Kungapokalen innan han tvingades till ett uppehĂ„ll pĂ„ ett par mĂ„nader men han har efter det gjort det helt okej under hösten och vintern. PĂ„ Ă„rets tre starter sĂ„ har det blivit en seger och en andraplats och senaste starten gjorde han pĂ„ BergsĂ„ker i slutet av februari dĂ„ han inte var som bĂ€st den dagen och han har fĂ„tt ta igen sig lite efter det. Nu har man tagit sikte mot sommaren och hĂ€r har stallet tycker jag hittat ett rĂ€tt sĂ„ passande lopp för femĂ„ringen. Det blir barfota runt om direkt vilket Ă€r optimalt och Ă€ven om han startar med 40 meters tillĂ€gg sĂ„ bör det i ett litet fĂ€lt lösa sig rĂ€tt sĂ„ bra för Baron Tilly som utan tvekan Ă€r fĂ€ltets bĂ€sta hĂ€st och om han fungerar hĂ€r sĂ„ ska segerchansen vara bra. 

9 Bourbon Brodde Ă€r en rejĂ€l herre som under vintern och vĂ„ren tĂ€vlade pĂ„ i rĂ€tt sĂ„ tuffa sammanhang och pĂ„ Ă„rets fem starter sĂ„ har det som bĂ€st blivit tvĂ„ segrar för sexĂ„ringen. Senaste starten gjorde han i slutet av april i Örebro International dĂ„ han galopperade i en trĂ„ng situation i sista svĂ€ng, men sĂ„g dĂ„ ut att vara slagen och efterĂ„t sĂ„ har han enligt stallet blivit behandlad och trĂ€nar nu fint inför den hĂ€r starten. Uppgiften i sig ser klart intressant ut dĂ„ han bortsett frĂ„n min vinnare av loppet möter ett enklare motstĂ„nd och Ă€ven för han sĂ„ bör det lösa sig hyfsat hĂ€r trots att man startar med 40 meters tillĂ€gg och om bara Bourbon Brodde hĂ„ller sig till rĂ€tt gĂ„ngart sĂ„ ska han rĂ€knas tidigt. 

Min Vinnare: 10 Baron Tilly 

Spets efter 500m: 2 Hyannis Port 

SkrĂ€llen: 8 Estrella Diamante 

Rankingen: A: 10,9 B: 2,8,7,3,5,4 C: 1,6


V64-6 1640m Auto 

10 Explode Ă€r en fin travare som besitter en riktigt fin grundkapacitet nĂ€r han vĂ€l fĂ„r det att fungera och pĂ„ Ă„rets tvĂ„ starter sĂ„ har det blivit en andraplats som bĂ€st. Den placeringen tog han i sin senaste start som var i början av maj dĂ„ han efter en tuff resa utvĂ€ndigt ledaren stred tappert hela vĂ€gen in i mĂ„l och fick se sig knappt besegrad pĂ„ en fin tid. Den hĂ€r gĂ„ngen sĂ„ startar han frĂ„n ett bakspĂ„r vilket gör att han ska kunna fĂ„ en mer vilsam resa den hĂ€r gĂ„ngen och med en helt okej startrygg den första biten sĂ„ hoppas man förstĂ„s att det ska lösa sig fint hĂ€r under loppets gĂ„ng för Explode och han Ă€r den som jag tycker ska ses med bĂ€st segerchans i ett halvöppet lopp. 

3 Frodo De Castella Ă€r i grunden en rĂ€tt sĂ„ vettig tĂ€vlingshĂ€st som i slutet av förra Ă„ret bytte regi till sin nuvarande trĂ€nare Per Henriksen som han pĂ„ tio starter för i Ă„r tagit tvĂ„ andraplatser och en tredjeplats som bĂ€st. Senaste framskjutna placeringen tog han i sin nĂ€st senaste start som var just pĂ„ FĂ€rjestadstravet i början av maj dĂ„ han över lĂ„ng distans fick ett lopp i mestadels rygg pĂ„ ledaren och dĂ€rifrĂ„n hĂ€ngde han sedan med bra hela vĂ€gen in i mĂ„l för att i sin senaste start inte vara som bĂ€st. Nu Ă€r det kort distans som vĂ€ntar vilket fungerar bra dĂ„ han Ă€r allround och frĂ„n ett dessutom fint startspĂ„r sĂ„ kommer Frodo De Castella att fĂ„ ett fint lopp i den frĂ€mre trĂ€ffen hĂ€r och om han kommer upp i sin rĂ€tta nivĂ„ sĂ„ rĂ€cker han normalt sett lĂ„ngt hĂ€r. 

Min Vinnare: 10 Explode 

Spets efter 500m: 1 Calibra V.W. 

SkrĂ€llen: 5 Establishment 

Rankingen: A: 10 B: 3,12,1,2,5,11,6,8,9,7 


Lycka till!

Christoffer