GÀvle stÄr som vÀrd för V64 tÀvlingarna under torsdagskvÀllen. Jag spelar med en spik i omgÄngen, 2 Gamin De Larre i V64-3 och försöker fÀlla nÄgra av de större favoriterna Àven om det ser nÄgot favoritbetonat ut pÄ förhand.
V64 GĂ€vle 9/2
V64-1 4.7
V64-2 1.2.4.5
V64-3 2 Gamin De Larre
V64-4 7.9.12
V64-5 5.6.7.9.10
V64-6 3.5.9.10.11
600 rader x 1 kr = 600kr (spelar för endast 6 rÀtt)
Dagens Dubbel GĂ€vle 9/2
DD-1 6.9
DD-2 9 Teus
2 rader x 100kr = 200kr
Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet
V64-1 2640m Volt
7 Jerka Sting har sett vansinnigt fin ut pÄ slutet och vann en V75-final pÄ Solvalla nÀst senast i en betydligt tuffare omgivning Àn vad han stÀlls inför nu. Det ska sÄklart vara en toppchans att vinna det hÀr loppet men Claes Sjöström sÀger att han Àr inte vÀssad pÄ samma sÀtt som inför V75-finalerna. Det blir vanlig vagn nu nÀr det handlar om voltstart och det Àr ett minus Àven om jag lÄter det vara osagt hur pass stort minus det Àr. Han har inte varit speciellt bra nÀr det kommer till voltstart tidigare men det Àr fÄ hÀstar till start och distansen Àr utslagsgivande. Jerka Sting Àr absolut ett spikförslag i omgÄngen men jag vÀljer att dubbla mitt system nÀr han blir sÄ pass stor favorit.
4 Secondary Stall kommer med tvÄ raka galopper i raden men Àr normalt sÀtt inte osÀker av sig. Formen kÀnns trots galopperna riktigt bra för dagen och han sÄg vÀldigt fin ut för tre starter sedan nÀr han gick fort till slut som tvÄa bakom en överlÀgsen Vice Versa Diamant. Han galopperade med varvet till mÄl senast men stÀllde sig och gick bra efter galoppen och nu kan han förhoppningsvis hÄlla sig till rÀtt gÄngart.
MIn Vinnare:7 Jerka Sting
Spets efter 500: 4 Secondary Stall / 7 Jerka Sting
SkrÀllen: 4 Secondary Stall
Rankingen A:7 B:4.9.2.3 C:5.6.8.1
V64-2 1640m Auto
2 Zinon Dream har varit direkt dÄlig vid Ärets bÄda starter och Àven om skor Àr ett minus beror det frÀmst pÄ att han inte alls trivs med rygglopp. Nu har han fÄtt ett bra spÄr bakom bilen och Claes Sjöström lÀr göra allt som stÄr i hans makt för att nÄ ledningen. Lyckas man ta lÀngden pÄ 1 Tiger Journey Àr det hÀsten att slÄ för övriga.
1 Tiger Journey kan mycket i grunden. Han kördes passivt senast efter att ha varit ifrÄn tÀvlandet i över ett Är men nu lÀr man sÀkerligen vara beredda att ge honom ett mer offensivt upplÀgg. Han Àr snabb frÄn start och Àven om innerspÄret skulle kunna bli en fÀlla Àr det ingen omöjlighet att Jorma Kontio kan ta hand om ledningen. I den positionen har han Ànnu inte förlorat pÄ sex försök.
4 Vivacious var okej senast frÄn ett svÄrt utgÄngslÀge men han var lite trögare Àn vanligt. Han har haft fin form under vintern och vid normal författning Àr han en tidig utmanare. Det kommer laddas frÄn flera hÄll frÄn start och det skulle Rikard N Skoglund kunna profitera pÄ till slut.
5 Quantity Of Time möter Àldre hingstar och valacker och det Àr alltid tufft men hon Àr bra och ska inte kÀnna sig slagen pÄ förhand med ett lopp i kroppen.
Min Vinnare: 2 Zinon Dream
Spets efter 500m: 2 Zinon Dream / 1 Tiger Journey
SkrÀllen: 4 Vivacious
Rankingen A:2.1.4 B:5.9.7.12 C:11.10.6.3.8
V64-3 2140m Auto
2 Gamin De Larre blir min första och enda spik i omgÄngen i ett lopp dÀr jag tror att spelarna kommer att sprida strecken. Han stÄr perfekt inne pÄ pengarna och som jag lÀser loppet tar William Ekberg hand om ledningen omgÄende och sedan stannar han dÀr hela vÀgen in i mÄl. Han vann frÄn den positionen för tre starter sedan och frÄn ledningen tror jag att han vinner det hÀr. Det Àr en stark hÀst som Àven tÄl att göra jobb och jag tycker det Àr en bra chans Àven om det skulle bli dödens.
Motbud
1 Kattens Aladdin skulle kunna brÄka med min spik frÄn start och hann vann frÄn ledningen för tre starter sedan. Formen Àr det inget fel pÄ och han gick vÀldigt bra efter en galopp senast men hÀst mot hÀst tycker jag att Gamin De Larre bör vara huvudet högre.
5 Elysia tog karriÀrens första seger i sin regidebut för Oskar Kylin-Blom och borde rimligtvis ha gÄtt framÄt ytterligare med den genomköraren. Det Àr tuffare emot nu men bakom Gamin De Larre Àr hon tidig.
Min Vinnare: 2 Gamin De Larre
Spets efter 500m: 2 Gamin De Larre / 1 Kattens Aladdin
SkrÀllen:
Rankingen A:2. B:1.5.11.12.3.10.4.9 C:6.7.8
V64-4 2140m Volt
12 E.V Angie satt fast med gott om krafter sparade senast och frÄn sitt springspÄr pÄ tillÀgg kan Mika Forss vara ikapp den frÀmre volten tidigt om han trÀffar rÀtt i starten. Jag Àr inte frÀmmande för att man kan köra sig hela vÀgen till ledningen men oavsett lÀr man kunna söka en bra position omgÄende.
9 Glendalough har visat höga toppar och Àr troligen den med högst kapacitet i loppet men hon har varit ifrÄn tÀvlandet ett tag och det kan saknas lite form för dagen. Stallet gÄr annars som tÄget för dagen och Àr hon vÀl förberedd Àr det en lÀmplig uppgift.
7 Ziroshi Àr loppets formkort och har ett passande smyglÀge. Det Àr lite frÄgetecken pÄ de mer betrodda och klaffar det med positioner slÄr hon de flesta hÀr med nuvarande form, och Rikard N Skoglund körde henne vid segern nÀst senast.
Min Vinnare: 12 E.V Angie
Spets efter 500m: 3 High Expectations
SkrÀllen: 7 Ziroshi
Rankingen A:12.9.7 B:3.11.5.4 C:8.6.1.2.13.10.14.
V64-5 2640m Volt
6 Guli Fantom Àr en klassklÀttrare och det verkar som att poletten har trillar ner pÄ allvar nu. Han var tidigare extremt osÀker men pÄ slutet har han skött sig oklanderligt och kan nu stoltsera med fem raka segrar. Han har ett springspÄr och kommer troligen sitta i ledningen tidigt och sedan blir han Äterigen mycket svÄrslagen.
Gunnar Melander valde en mÀrklig vÀg med 9 Tekno Lynet senast och galopperade till slut i en trÀngd situation. Han var mycket rejÀl vid segern dessförinnan och Àven om det Àr tuffa hÀstar som startar tjugo meter framför Àr han mycket tidig pÄ min kupong.
7 Guli Frodo var tvÄa bakom Tekno Lynet senast men startade pÄ samma volt dÄ och nu stÄr han tjugo meter framför denne. Han Àr ingen raket ut frÄn start men borde kunna hitta en bra position frÄn sitt springspÄr och det Àr en avslutare av rang om favoriten skulle ha en sÀmre dag eller falla tillbaka i gamla synder.
10 Norrby Odin kÀnns klart pÄ gÄng för dagen och loppets stora skrÀll Àr 5 Jack M.R som Àr extremt gynnad av den dryga distansen och man lÄter optimistiska frÄn stallet pÄ förhand.
Min Vinnare: 6 Guli Fantom
Spets efter 500m: 6 Guli Fantom
SkrÀllen: 5 Jack M.R
Rankingen A:6 B:9.7.10.5. C:8.11.3.2.1.4
V64-6 1640m Auto
9 Teus slĂ€ppte man lite ovĂ€ntat ledningen med senast till Oskar Of Sand som inte hade startat pĂ„ lĂ€nge och sedan fick man aldrig riktigt chansen. Intrycket var bra och han gick i mĂ„l med till synes gott om krafter kvar. Ăven om han inte kan utnyttja sin startsnabbhet hĂ€rifrĂ„n tycker jag att han startar med högst segerchans i loppet och det Ă€r flera snabba dĂ€r framme frĂ„n start vilket gör att det kan bli överpace pĂ„ loppet. Kan han bara komma igenom hyggligt frĂ„n start Ă€r det klart enklare emot nu.
5 Hennesi Hill fick dÀmpa i ledningen senast och vann enkelt och kommer man till den positionen utan att det kostar för mycket kan det bli lÄngt fram för Teus. DÀremot vankas det svar invÀndigt av framförallt 3 Killer Queen Boko och jag Àr inte alls övertygad om att det blir nÄgon ledning.
3 Killer Queen Boko har svÄrbedömd form för dagen men fÄr ses som knapp spetsfavorit i loppet och Olle Alsén har deklarerat att han gÀrna vill köra i den positionen. Det Àr nÄgra tuffa emot men hon Àr inte sÄ tokig i grund och botten och kan sÀlja sig dyrt frÄn spets.
10 Light On Me Àr kapabel och kan komma in i matchen vid överpace och detsamma gÀller 11 Remember Me B.J som var rejÀl vid segern senast i en lite enklare omgivning.
Min Vinnare: 9 Teus
Spets efter 500m: 3 Killer Queen Boko / 5 Hennesi Hill
SkrÀllen: 3 Killer Queen Boko
Rankingen A:9 B:5.3.10.11.1.2.7.4. C:12.8.6
Lycka till
DrTrav
Upp till 1500 kr spelkrediter
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 800 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀllerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 1000 kr (Ny licens = ny bonus för Alla!)
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gÀller