V64 körs den här fredagen på Halmstad och Rättvikstravet och i en lurig omgång så spelar jag utan någon spik.
V64-Förslag Halmstad/Rättvik 3/10
V64-1 1640m Auto
12 King Only the One är en rejäl herre som har haft ett klart bra år då han på fjorton starter har slutat på prispallen vid sex tillfällen varav tre har slutat med seger. Han har under sommaren matchats i tuffa sällskap och senaste segern tog han i sin senaste start då han gick ner något i klass sett till motståndet och efter en tuff öppning då så kom han till ledningen efter 600 meter och höll sedan farten berömvärt hela vägen in i mål till en enkel seger till slut. Formen är det således inget fel på för dagen och motståndet denna gång tycker jag nog är lite enklare än senast men han har samtidigt fått ett tufft utgångsläge som det kommer att behövas krävas lite klaff ifrån, och om kusken Viktor Brodin löser uppgiften att finna de rätta vägarna fram här för King Only the One så ska han vara redo för en ny fin insats på nytt som ska kunna räcka till seger.
4 Landmark River är en herre som kan väldigt mycket i grunden men som inte alltid har levererat jämna insatser och på årets sex starter så har det blott blivit en seger. Senaste starten gjorde han på Jägersro för 2.5 vecka sedan där han från 20 meters tillägg hamnade rätt så bra på det från början och när han sedan gick på i tredjespår mitt på den sista bortre långsidan så kom han fram utvändigt ledaren in i sista sväng och var på väg mot en framskjuten placering innan han istället galopperade mitt på upploppet. Formen är bättre än vad resultatraden visar och från ett fint startspår här bakom startbilen så ser det ut som att kusken Johnny Takter ska kunna köra sig till ledningen tillsammans med Landmark River och om han sköter sig den här gången så leder han det här loppet länge.
Min Vinnare: 12 King Only the One
Spets efter 500m: 4 Landmark River
Skrällen: 11 Con Padre
Rankingen: A: 12,4 B: 5,3,11,2,7,6,9 C: 1,8,10
V64-2 2140m Auto
3 Who’s in Charge har inlett sin karriär klart vettigt då han på sina fyra inledande starter har tagit två andraplatser och en tredjeplats. Senaste framskjutna placeringen tog han i sin senaste start som var på Rättvikstravet för 2.5 vecka sedan där han var ute bakom startbilen för första gången och från ett tufft utgångsläge så kom han fram utvändigt ledaren efter en bit och därifrån så stred han tappert hela vägen in i mål fram till en andraplats. Här så har han fått ett klart bättre startspår än senast och då han visade sig vara rätt så kvick ut den första biten i sin senaste start så lär kusken Ulf Ohlsson testa för ledningen den här gången tillsammans med Who`s in Charge och om man kommer dit så bli man svårpasserade.
6 J.H.Oliver har precis som min vinnare av loppet inlett sin karriär i år och har på sina fem starter fram tills nu tagit tre andraplatser och en tredjeplats. Enda plumpen hittills i protokollet kom i hans senaste start då han fick ett tufft lopp utvändigt ledaren men dessutom så åkte man på en punktering på ena sulkyhjulet som inte snurrade sedan som det skulle. Man har nu laddat om inför den här uppgiften som på pappret ser spännande ut på förhand och från ett helt okej utgångsläge här så hoppas man förstås på en fin resa denna gång för J.H.Oliver i den främre träffen och han ska normalt kunna ses med chans här om det stämmer bättre för honom denna gång.
Min Vinnare: 3 Who’s in Charge
Spets efter 500m: 3 Who’s in Charge
Skrällen: 9 Xanthis Kimberly
Rankingen: A: 3,6 B: 10,5,9,1,8,2,12,4,7,11
V64-3 2140m Volt
10 Let Me In är en i grunden högkapabel herre som har haft ett bra år hittills då han på tretton starter har tagit sju pallplaceringar varav en seger samt sprungit in över 755 tusen kronor mot oftast tufft motstånd. Han återkommer här efter lite mer än två månaders tävlingsfrånvaro och det låter från stallet som att han sköter sin träning på ett fint sätt inför den här minicomebacken. Han brukar även gå bra efter lite vila vilket man tror och hoppas på att han ska göra även denna gång och mot ett motstånd som är enklare än på länge för Let Me In så ser det intressant ut här på förhand och segerchansen ska vara bra.
1 Knut Rapid är i grunden en riktigt fin tävlingshäst som här gör en spännande debut för sin nya tränare Maria Törnqvist vilket även blir hans årsdebut efter över tio månaders tävlingsfrånvaro. Han är mycket tränad och kommer väl förberedd inför den här starten enligt stallet som tror på en fin insats direkt här från femåringen och från ett fint utgångsläge här dessutom så kommer kusken Dwight Pieters att kunna bjuda Knut Rapid på ett fint lopp i den främre träffen och med lite tur så tror jag att han kan vara med i segerstriden direkt här.
Min Vinnare: 10 Let Me In
Spets efter 500m: 6 Victory H.H.
Skrällen: 7 Lucifer Sam
Rankingen: A: 10,1 B: 3,6,7,9,8,11,13,5 C: 4,2,12
V64-4 1640m Auto
7 Fair Trade är en fin tävlingshäst som trots sin ålder på sju år inte gjort mer än femton starter hittills i karriären och på dessa så har det blivit fjorton pallplaceringar varav nio segrar. Efter att han inte hade startat sedan början av hösten 2022 så var han tillbaka på tävlingsbanan igen under våren tidigare i år då han dessutom flyttat från Tyskland till Sverige och sin nuvarande tränare Anders Eriksson som han på åtta starter för i år har tagit sju pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Senaste segern för honom kom på Gävletravet i hans senaste start som var för knappa två veckor sedan där han i ett enklare sällskap kördes till ledningen kort efter start och efter att han sedan fått bestämma tempot efter eget behag så vann han till slut pliktskyldigt. Med tätare starter nu så hoppas man dessutom att formen till den här starten kommer att vara än bättre och även om startspåret här är en bit ut så lär det köras framåt direkt från start över den korta distansen och om Fair Trade sedan är lika bra som tidigare så ska han ses med en fin segerchans även denna gång.
3 Viewing Window har tänt till på slutet då han på sina tre senaste starter har tagit två segrar. Senaste segern kom på Rättvikstravet för 1.5 vecka sedan där han precis som nu var ute över kort distans och efter att han då kom till ledningen från start så höll han sedan där ett rätt så skapligt tempo och han kunde sedan till slut gå undan till en säker seger. Han är verkligen på väg åt rätt håll och från ett fint startspår även denna gången tillsammans med kusken Jorma Kontio så bör det bli en fin resa här i den främre träffen för Vieving Window och om han sedan är lika bra som på slutet så ska han räcka långt även denna gång.
Min Vinnare: 7 Fair Trade
Spets efter 500m: 2 Farao Eagra
Skrällen: 6 Lynam
Rankingen: A: 7,3 B: 6,2,1,9,8 C: 4,5,10,12,11
V64-5 2140m Auto
7 Ontario är en fin tjej som på karriärens elva starter har tagit fem segrar och två tredjeplatser. Senaste starten gjorde hon för knappt en månad sedan på Jägersro där hon var ute på V75 och efter en invändig resa då så fick hon luckan i sista sväng och avslutade då klart bra fram till ett tredjepris en bit bakom vinnaren. Till den här starten så går hon ner i klass sett till motståndet och att hon dessutom enbart möter ston och från ett öppet startspår så kommer kusken Dwight Pieters att söka sig framåt här tillsammans med Ontario som tål att göra en hel del jobb själv om det skulle behövas och segerchansen ska vara riktigt bra.
5 Old Maid Boko är en kvickfotad tjej som kan mycket när hon väl får det att fungera och på hennes sex starter i år så har det blivit fyra segrar. Senaste starten gjorde hon i slutet av augusti då hon på V75 fick ett alldeles för tufft lopp sedan hon fick springa ute i tredjespår hela sista varvet och hon blev sedan stum över upploppet. Hon har efter den starten varit struken inför en tilltänkt start på grund av lite problem med en hov men tränar på fint inför den här starten nu enligt stallet som tror och hoppas på en bra insats här. Startspåret är passande för henne då hon är snabb ut från start och kusken Gustav Johansson tror jag kommer att försöka sig på att köra sig till ledningen här tillsammans med Old Maid Boko och ifall det skulle lyckas så är mycket vunnet och hon leder det här loppet länge.
Min Vinnare: 7 Ontario
Spets efter 500m: 5 Old Maid Boko
Skrällen: 6 Global Fizz
Rankingen: A: 7 B: 5,6,4,9,8,1 C: 3,2,10,11
V64-6 2640m Volt
8 Aberama Gold är en rejäl herre med ett högt kunnande i sig när han väl får det att fungera fullt ut och på karriärens tio starter fram tills nu så har han på dessa tagit sju pallplaceringar varav två har slutat med seger. Han återkommer här efter lite mer än fem månaders tävlingsfrånvaro sedan han under våren blev skadad men känns fin i träningen inför den här comebacken enligt stallet. Voltstart har varit lite av ett problem för honom tidigare, men från ett fint spår så bör han kunna kliva iväg rätt så bra från början och om sedan Aberama Gold sköter sig så är han normalt sett bra för den här typen av lopp och segerchansen ska vara bra.
9 Turmfalke är en annan herre med ett högt kunnande i grunden men som det också strulat för tidigare då han till och från inte har haft det helt enkelt. I år så har det endast blivit fyra starter och den senaste gjorde han så sent som för 1.5 vecka sedan då han var tillbaka på tävlingsbanan igen då han på Solvalla avslutade bra som fyra efter en invändig resa. Med det loppet i kroppen så kommer han att ha gått framåt en hel del i form inför den här uppgiften som jag tycker ser spännande ut och om Turmfalke kliver iväg felfritt här i volten så bör det lösa sig bra för honom och han ska då räknas tidigt.
Min Vinnare: 8 Aberama Gold
Spets efter 500m: 1 Ajlexes Oyecomo Va
Skrällen: 12 Nos Transs R.
Rankingen: A: 8,9 B: 11,12,3,1,7,13,5 C: 4,6,10,2
Lycka till!
Christoffer