V64 körs denna tisdag pÄ JÀgersro i Malmö och i en svÄr omgÄng sÄ spelar jag utan nÄgon spik pÄ kupongen.
V64-Förslag JÀgersro 30/4
V64-1 2140m Volt
8 Con Padre har inlett den hÀr sÀsongen bra med tre segrar och en tredjeplats pÄ sex starter och har pÄ slutet Àven matchats pÄ V75 dÀr han har gjort det klart godkÀnt. PÄ V75 var han ute i senaste starten dÄ han fick en fin resa i andra par utvÀndigt samtidigt som det var ett ganska sÄ högt tempo under loppets gÄng och han fick med sig en sjÀtteplats dÀrifrÄn. Nu gÄr han ner i klass igen och möter ett mer lÀmpligt motstÄnd den hÀr gÄngen och Àven om femÄringen startar med 20 meters tillÀgg sÄ kommer han att fÄ en fin resa dÄ det Àr ett litet fÀlt, och normalt sett sÄ ska detta vara en mycket bra segerchans för Con Padre.
10 Springdayfree visade fin form vid seger i sin senaste start dÄ han bjöd pÄ en rejÀl avslutning sista 700 meterna och vann enkelt och det var en vÀlförtjÀnt seger efter att femÄringen suttit fast med gott om krafter kvar i starten innan. Nu Àr det en lite lurigare uppgift denna gÄng dÄ han startar med 20 meters tillÀgg samtidigt som han ska vÀnda upp frÄn ett snÀvt startspÄr. Dock har han ingen hÀst utvÀndigt om sig frÄn start sÄ dÀrför bör han ÀndÄ kunna komma ivÀg rÀtt sÄ bra hÀr och i ett litet fÀlt sÄ kommer Springdayfree att fÄ en fin resa och om han bara hÄller sin fina form som han har haft pÄ slutet sÄ ska han rÀknas tidigt hÀr.
Min Vinnare: 8 Con Padre
Spets efter 500m: 6 Mr Fantastic
SkrÀllen: 6 Mr Fantastic
Rankingen: A: 8,10 B: 6,9,2,3,5 C: 7,1,4
V64-2 2140m Auto
11 Nice Steel har inlett sin karriÀr i Är som fyraÄring och har pÄ tvÄ starter tagit en seger och en andraplats. I debuten nÀst senast sÄ kördes hon till ledningen efter ett halvvarv och sedan efter att ha fÄtt bestÀmma tempot en bit efter eget behag sÄ kunde hon till slut gÄ undan till en enkel seger. I senaste starten sÄ var det Äterigen ledningen som gÀllde och hon höll dÄ bra till andraplatsen och hon bör gÄ framÄt ytterligare med det loppet i kroppen. Nu stÄr hon inför en tuff uppgift dÄ hon har lottats till ett bakspÄr, men hon ser ut att vara vÀldigt lÀttplacerad i loppen och bör dÄ ÀndÄ kunna komma igenom rÀtt sÄ fint hÀr frÄn start och finna en bra position. Samtidigt Àr motstÄndet kanske lite tuffare Àn tidigare, men det Àr ett rÀtt sÄ ojÀmnt lopp och det som Nice Steel visat upp hittills i sina tvÄ starter ska ÀndÄ rÀcka lÄngt hÀr.
2 Sheispropulsion har inlett karriÀren med en andraplats som bÀst pÄ tvÄ starter och den kom i debuten för tvÄ starter sedan. I senaste starten blev det en femteplats efter att hon fÄtt en snÀll resa invÀndigt och hon satt dÄ fast med gott om krafter kvar. Hon bör ha gÄtt framÄt i sin utveckling med dessa loppen i kroppen och gör hÀr en spÀnnande start frÄn ett fint startspÄr som jag tror att hon Àven kan utnyttja frÄn början, och med en fin resa hÀr sÄ kommer Sheispropulsion att avsluta bra om det löser sig till slut den hÀr gÄngen och hon Àr en het segerkandidat.
Min Vinnare: 11 Nice Steel
Spets efter 500m: 5 Nathalie Wood
SkrÀllen: 4 Churchill Face
Rankingen: A: 11,2 B: 5,4,10,1,7 C: 8,6,12,3
V64-3 2140m Volt
6 Franklin Zet hade ett klart bra Är förra Äret dÄ det pÄ fjorton starter blev tio pallplaceringar varav fyra stycken segrar samt över 265 tusen kronor intjÀnat. I Är har han inte fÄtt till det lika bra Àn dÄ det som bÀst blivit en tredjeplats pÄ fyra starter. Det var dock ett rÀtt fint intryck pÄ sexÄringen i den senaste starten dÄ han fick en invÀndig resa innan han kom ut ett spÄr in mot upploppet, men han fick sedan aldrig riktigt fritt till slut och gick i mÄl med sparade krafter. Denna gÄng tycker jag att han stÄr inför en mycket intressant uppgift med ett fint startspÄr som jag hoppas att han tillsammans med sin kusk och trÀnare Hanna LÀhdekorpi kan utnyttja och dÀrför sÀger jag spets och slut för Franklin Zet.
7 Lorens Flevo Àr en tyskfödd herre som tidigare segrat i det tyska travderbyt innan han kom till Sverige och sin nuvarande trÀnare Joakim Lövgren. Han hade det rÀtt sÄ tufft stundtals att komma igÄng igen pÄ svensk mark, men i sina starter under hösten och vintern sÄ tycker jag att han gjorde det bra och fick visa en hel del av sin grundkapacitet. Nu har han fÄtt en tÀvlingspaus pÄ tre mÄnader inför det hÀr och kommer ut hÀr och fÄr springa barfota runt om direkt vilket Àr ett plus. NÄgon toppform lÀr det inte vara, men han bör vara rÀtt sÄ vÀl förberedd ÀndÄ och om det bara klaffar lite för Lorens Flevo hÀr under loppets gÄng sÄ Àr han en stark avslutare och ska normalt rÀknas tidigt i ett lopp som detta.
Min Vinnare: 6 Franklin Zet
Spets efter 500m: 6 Franklin Zet
SkrÀllen: 9 Bravo Sabotage
Rankingen: A: 6,7 B: 10,9,2,1,4,3 C: 5,8
V64-4 1640m Auto
5 Wanderlust Pellini Àr i grunden en vÀldigt fin hÀst som dock haft lite hyss för sig och galopperat titt som tÀtt. I Är har han hunnit med att göra tre starter och tog i Ärsdebuten en enkel seger frÄn ledningen, men har efter det fallit tillbaka i gamla synder och galopperat tvÄ gÄnger pÄ rad. HÀr startar fyraÄringen ifrÄn ett perfekt startspÄr för hans del dÄ han Àr kvick ut den första biten samtidigt som den korta distansen passar bra den med och om bara Wanderlust Pellini hÄller sig pÄ benen hela vÀgen den hÀr gÄngen sÄ lÀr kusken och trÀnaren Per Nordström kunna köra sig till ledningen hÀr och sedan tror jag ingen tar sig förbi ekipaget.
10 Ytowns Magnifik har visat sig vara en fin tÀvlingshÀst som pÄ nio starter i karriÀren hittills tagit fem segrar. I Är har det pÄ fyra starter blivit tre segrar dÀr enda plumpen kom i senaste starten dÄ han fick en tuff resa utvÀndigt ledaren och tappade sedan en hel del till slut. Nu har fyraÄringen fÄtt ladda om i en mÄnad inför detta och samtidigt sÄ blir det barfota runt om för första gÄngen i karriÀren vilket Àr en mycket intressant Àndring och det bör ge en rÀtt bra effekt. StartspÄret Àr dÀremot inte sÀrskilt roligt över den korta distansen, men med en startsnabb rygg sÄ bör Ytowns Magnifik kunna glida igenom rÀtt sÄ bra hÀr frÄn start och vid en normal prestation sÄ ska han vara med i segerstriden hÀr.
Min Vinnare: 5 Wanderlust Pellini
Spets efter 500m: 5 Wanderlust Pellini
SkrÀllen: 6 Faetter Filur
Rankingen: A: 5,10 B: 4,6,9,8,1 C: 7,2
V64-5 2140m Auto
5 Global Delightful Àr i grunden en rÀtt sÄ fin mÀrr som dock blandar och ger lite i sina prestationer. I Är pÄ tre starter har det blivit en andraplats som bÀst och den kom i nÀst senaste starten dÄ hon frÄn ledningen höll bra efter att ha sprungit pÄ i ett rÀtt sÄ jÀmnt tempo. I senaste starten sÄ fick hon en resa en bit bak i kön efter att ha startat frÄn ett bakspÄr och hon avslutade dÄ klart bra till en femteplats sÄ formen ska ÀndÄ vara rÀtt sÄ bra för dagen. HÀr startar hon frÄn ett perfekt startspÄr för hennes del mitt bakom startbilen och dÀrför kan kusken Peter Untersteiner ha siktet instÀllt pÄ ledningen hÀr och om hon sedan kan fÄ dÀmpa tempot en bit sÄ kan Global Delightful rinna undan till seger hÀr.
9 Muro Beach Pellini Àr en fin tÀvlingshÀst som segrat i tre av karriÀrens nio starter. För dagen sÄ visar hon fin form och avslutade senast vasst över upploppet fram till andraplatsen och hon bör ha gÄtt framÄt i form till den hÀr starten med det loppet i kroppen. FrÄn det hÀr utgÄngslÀget sÄ kommer det dock att krÀvas lite tur under loppets gÄng för att hon ska hamna rÀtt pÄ det, men om det löser sig hÀr för Muro Beach Pellini sÄ lÀr hon avsluta loppet bra Àven denna gÄng och dÄ motstÄndet ser rÀtt sÄ passande ut sÄ ska det hÀr vara en lÀmplig uppgift.
Min Vinnare: 5 Global Delightful
Spets efter 500m: 5 Global Delightful
SkrÀllen: 10 Lotte Greenwood
Rankingen: A: 5,9 B: 6,10,11,8,4,3,7,2
V64-6 2140m Auto
1 Hipster D.K. Àr en segervan dansk gÀst som vunnit mer Àn en tredjedel av karriÀrens lopp. Han har i Är pÄ sex starter tagit tvÄ segrar och tvÄ andraplatser och har pÄ slutet gjort tvÄ raka starter just pÄ JÀgersro och han var vÀldigt fin som tvÄa i senaste starten efter en rejÀl avslutning. StartspÄret den hÀr gÄngen Àr passande för femÄringen som Àr kvick ut den första biten och det lÀr sÀkert göras ett försök pÄ att nÄ till just ledningen frÄn kusken och trÀnaren Steen Juul vilket jag tror lyckas och vÀl i den positionen sÄ Àr Hipster D.K. hÀsten att slÄ för övriga.
10 Global Difference hade en fin utveckling ifjol som fyraÄring dÄ det pÄ tretton starter blev nio pallplaceringar varav fem stycken segrar samt över 336 tusen kronor. I senaste starten var femÄringen ute pÄ V75 dÀr han gjorde det riktigt bra som tvÄa efter en vass avslutning och det var ett fint formintryck. Han gÄr till den hÀr starten ner i klass sett till motstÄndet, men har samtidigt lottats till ett bakspÄr och det kommer hÀrifrÄn krÀvas lite tur men om just turen Àr pÄ Global Difference sida hÀr sÄ bör hans avslutning rÀcka lÄngt hÀr och han Àr ett hett segerbud.
Min Vinnare: 1 Hipster D.K.
Spets efter 500m: 1 Hipster D.K.
SkrÀllen: 3 America Dream
Rankingen: A: 1,10 B: 4,3,8,2,7,9,11 C: 12,5,6
Lycka till!
Christoffer