Det är härliga lopp på Åby på lördag när V75 tävlingarna ska avgöras med finalerna i Drottning Silvias Pokal och Konung Gustaf V:s Pokal som höjdpunkter. Omgången kryddas av en Jackpot på 78 miljoner kronor och här nedan så följer min lösning av omgången.
MISSA INTE att bet365 nu erbjuder fasta odds på alla travlopp i Sverige. KLICKA HÄR.
Jag spikar endast i V75-6 på nummer 2 Cyber Lane som har gjort en mycket fin comeback efter väldigt lång frånvaro. Näst senast så avslutade han strålande och fångade in Velvet Gio till seger kort före mål. I finalen av Paralympiatravet senast så öppnade han bra men Elian Web var snabbare iväg så det blev ett lopp i rygg på ledaren innan han vreds ner på open stretchen och spurtade starkt och närmade sig ledaren men han kom aldrig förbi så det slutade med en andraplats.
Han är snabb den första biten så kommer han till ledningen så stiger hans hans chanser här för i ledningen trivs han väldigt bra. Blir det inte spets så borde han ändå kunna få ett bra lopp i den främre träffen och då tror jag han kan vara med och göra upp om segern här. Troligen jänkarvagn och någon annan typ av huvudlag nu. Vinnarodds 2.65 hos bet365.
V75 Tips Åby Lördag 9/5
Avd 1: 1,2,6,10
Avd 2: 1,2,3,6,9
Avd 3: 3,6
Avd 4: 2,4
Avd 5: 1,2,4,5,7
Avd 6: 2 Cyber Lane
Avd 7: 1,2,4,5,6
2000 rader x 0,50 = 1000 kr
DD Tips Åby Lördag 9/5
DD-1: 2 Cyber Lane
DD-2: 1,2,4,5,6
5 rader x 40 kr = 200 kr
Här kan du spela på fasta odds på trav:
bet365 - Unibet - 888sport - Casumo - LeoVegas
V75-1
Vi inleder V75 med STL Bronsdivisionen, Försök 6 i Meeting 3 över 2640 meter och jag har streckat fyra hästar. 10 Nero Maximus har gått bra en längre tid. Han hade kopplat greppet men blev nerspeedad kort före mål när Giant Shadow kom med en stark avslutning näst senast. Gången efter det så avslutade han starkt i spåren med full fart över mål och då räckte det till en tredjeplats bakom Vikens High Yield. Utgångsläget är inte det bästa men han trivs över den långa distansen och får han lite draghjälp under slutvarvet så har han en vass avslutning att ta till så han ska räknas tidigt här. Det blir skor runt om nu för att spara barfotakörningen inför finalen.
2 Fleet Admiral gjorde årsdebut på Rättvik senast. Han hade ett dåligt utgångsläge då men han hade inga problem med att kliva runt sitt motstånd till en enkel seger. Då liksom nu var det lång distans och med den genomköraren innanför västen kan han vara klart förbättrad till den här starten. Kliver han iväg bra från andraspåret i volten är det inte omöjligt att han kan få ta över ledningen efter en bit om Örjan Kihlström ställer frågan och skulle så bli fallet är mycket vunnet här. Barfota runt om nu. Så har han tävlat en gång tidigare i nuvarande regi och då slutade det i ett galoppmisslyckande.
1 Enzo Am kommer med mycket fin form till den här starten. Han har varit bra i samtliga starter i år men han har inte släppt vinterpälsen helt ännu så någon toppform är det inte än. Han avslutade starkt som tvåa bakom Moni Viking i ett stayerlopp på Åby senast. Innerspår är helt perfekt och om Per Nilsson prickar i starten så kan det bli ledningen initialt sedan är det inte säkert att han går i spets med tanke på att det finns open stretch att tillgå här men oavsett så är han värd att se upp med.
6 Andre Ward har två lopp i kroppen efter lång frånvaro. Han gjorde det bra vid vinsten näst senast. Han avslutade starkt i skymundan i ett lopp som vanns av Moni Viking gången efter det. Flemming Jensen från springspår här är väl kanske inte det bästa fast kommer han ner i ett vettig slagläge innan han går till anfall så kan han nypa en framskjuten placering.
Min Vinnare: 10 Nero Maximus
Spets efter 500m: 1 Enzo Am
Skrällen: 6 Andre Ward
Ranking: A 10,2 B 1,6,9,5,11,7,4,3,8 C 12
Spela på loppet hos bet365 - Unibet - Casumo - 888sport - Nordicbet - LeoVegas
V75-2
STL Klass I, Försök 6 i Meeting 3 över 1640 meter och jag har streckat fem hästar. 2 In Love Boko har varit riktigt vass på slutet och ståtar med tre raka segrar. Han tog över ledningen på den första långsidan och han vann sedan på ett bra vis från den positionen senast. Han har gått med järnskor i alla starter för Joakim Elfving men nu är tanken att han ska tävla barfota runt om vilket han har tävlat med framgång i tidigare regi hos Hans R Strömberg. Han är inte beroende av ledningen utan han går från alla positioner så han ska räknas tidigt.
1 Broad Vision har gjort bort sig med galopp i de två senaste starterna. Innan det var han duktig vid tre raka segrar. Han har ett bättre läge nu än vad han har haft på slutet och han kan öppna bra från start så kommer han till ledningen så körs han nog i den positionen. Blir det inte spets så borde det kunna bli en fin resa på innerspår och då kan han bli farlig via open stretchen till slut.
3 Sugarcraft gjorde comeback senast efter ett långt tävlingsuppehåll. Han gick då klart bra som fyra i ett V75 lopp som vanns av Indy D. Med det loppet i kroppen nu är en minst lika bra prestation här att vänta. Från ett trevligt utgångsläge här så borde Björn Goop kunna nå en fin position omgående och då kan han vara med och kriga om en framskjuten placering här. Barfota runt om och jänkarvagn nu. När han har tävlat med den kombinationen tidigare så har det blivit två vinster på fem försök och de övriga tre gångerna har han galopperat.
6 Southwind Queen är sedan en tid tillbaka i träning hos Riccardo Bianchi. Hon väntar ännu på den första segern för sin nuvarande tränare. Senast så satt hon djupt nere i kön innan hon anföll i tredjespår med varvet till mål och fick Alhambra Mail framför sig och hon avslutade starkt men hon fick nöja sig med andraplatsen. Kan Peter Ingves hitta ner i ett vettigt slagläge innan attacken sätts in så kan det vara läge för en seger.
9 Pere Ubu har tagit 8 vinster på 13 starter. Två raka segrar från ledningen har det blivit så det här utgångsläget är mindre bra för en startsnabb häst. Kommer Peter Untersteiner igenom hyggligt och om han kan få en vettig rygg att gå i under slutrundan så kan han vara långt framme här om det blir bra tempo på loppet.
4 Zeppelin Kyu Bar drar en del streck. Han har 14 vinster 19 starter men galopperade i Sverigedebuten senast och han får inte plats på mitt system. Hannu Torvinen står uppsatt som kusk i nuläget på den kontroversielle italienaren Alessandro Gocciadoros häst men han har deklarerat att han inte tänker köra åt honom så vem som kör hästen nu är oklart.
Min Vinnare: 2 In Love Boko
Spets efter 500m: 1 Broad Vision
Skrällen: 8 The Gambler
Ranking: A 2 B 1,3,6,9,4,8,10,11 C 7,5,12
Travbonus: 1250 kr i spelkrediter hos bet365
Dagens Bästa Speltips | Dagens Bästa Speltips Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. stödlinjen.se. |
Regler & villkor gäller. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se | Odds | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Jan - 21:00 | 21:00 Everton - Sheffield W Fotboll - FA-cupen - 1 asian hcp -1.5 |
1 asian hcp -1.5 | 2.06 | ![]() |
LelleSandahl |
Rekatochklart Speltips | Rekatochklart Speltips Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. stödlinjen.se. |
Regler & villkor gäller. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se | Odds | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Jan - 12:30 | 12:30 Juventus - Bologna Fotboll - Serie A - 1 asian -1,5 |
1 asian -1,5 | 2.20 | ![]() |
rad | |||
24 Jan - 12:30 | 12:30 Endre - Karlstad Innebandy - SSL - 1 hcp -4,5 |
1 hcp -4,5 | 1.90 | ![]() |
IB. | |||
24 Jan - 13:00 | 13:00 Chelsea - Luton Fotboll - FA Cupen - 2 asian hcp +2,5 |
2 asian hcp +2,5 | 1.76 | ![]() |
USandeback | |||
24 Jan - 15:00 | 15:00 Vita Hästen - AIK Ishockey - Hockeyallsvenskan - 2 |
2 | 2.25 | ![]() |
TobbesTips | |||
24 Jan - 15:00 | 15:00 Verona - Napoli Fotboll - Serie A - BLGM |
BLGM | 1.83 | ![]() |
Polsater | |||
24 Jan - 15:30 | 15:30 Fulham - Burnley Fotboll - FA-cupen - 1 |
1 | 2.25 | ![]() |
USandeback | |||
24 Jan - 16:15 | 16:15 Elche - Barcelona Fotboll - La Liga - 2 asian -1,5 |
2 asian -1,5 | 2.08 | ![]() |
rad | |||
24 Jan - 18:00 | 18:00 Man United - Liverpool Fotboll - FA-cupen - Över 2,5 mål |
Över 2,5 mål | 1.66 | ![]() |
Polsater | |||
24 Jan - 18:00 | 18:00 Lazio - Sassuolo Fotboll - Serie A - 1 |
1 | 1.80 | ![]() |
LelleSandahl | |||
24 Jan - 21:00 | 21:00 Everton - Sheffield W Fotboll - FA-cupen - 1 asian hcp -1.5 |
1 asian hcp -1.5 | 2.06 | ![]() |
LelleSandahl | |||
24 Jan - 21:00 | 21:00 Atletico Madrid - Valencia Fotboll - La Liga - 1 asian -1 |
1 asian -1 | 1.75 | ![]() |
rad | |||
25 Jan - 21:00 | 21:00 Athletic Bilbao - Getafe Fotboll - La Liga - 1 |
1 | 2.35 | ![]() |
rad |
Rekatochklart Poolspel | Rekatochklart Poolspel Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. stödlinjen.se. |
Regler & villkor gäller. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Jan - 15:00 | 15:00 GS75 Tips Gävle 24/1 Insats: 768 kr - DrTrav |
Trav | 768 kr | ![]() |
DrTrav | |||
24 Jan - 15:00 | 15:00 Europatipset Tips Söndag 24/1 Insats: 864 kr - Tipsexperten |
Fotboll | 864 kr | ![]() |
Tipsexperten | |||
24 Jan - 15:00 | 15:00 Europatipset Tips Söndag 24 Jan Insats: 864 kr - USandeback |
Fotboll | 864 kr | ![]() |
USandeback |
Vill du vara med i gemenskapen? Logga in eller registrera dig gratis!