Det körs en extra V75 den här söndagen då Charlottenlund utanför Köpenhamn bjuder på fina tävlingar med Copenhagen Cup som den absoluta höjdpunkten. Jag spelar med en spik och det är i V75-4 där 6 Delicious Gar ska ses med toppchans. 


V75-Förslag Charlottenlund 11/5

V75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V75-1 2950m Volt

2 Mick N Boko är en rejäl herre med ett gott kunnande när han väl får det att fungera fullt ut och hat gjort bra ifrån sig hemma i Holland i sina senaste starter. Nu gör man resan till norden igen och det är en passande proposition som tränaren Jeroen Engwerda har hittat här åt sin adept. Från ett fint utgångsläge över en passande lång distans så är den givna taktiken här för duktige kusken Jaap Van Rijn att hitta till ledningen här så tidigt som möjligt för att sedan hålla ett jämnt tempo för att inte bjuda in de konkurrenter som startar med tillägg här och segerchansen för Mick N Boko tycker jag ska vara bra. 

9 Let Me In har varit bra i år i tuff konkurrens och på åtta starter så har det blivit fem pallplaceringar varav en seger. Just segern tog han i sin näst senaste start för en månad sedan på Solvalla då han från 40 meters tillägg var smått överlägsen sitt motstånd och han följde upp den segern med en fin andraplats i Örebro International för två veckor sedan. Här tycker jag att det ser intressant ut på nytt för femåringen som trots att han startar med 20 meters tillägg bör sitta rätt så bra på det här tillsammans med kusken Carl Johan Jepson och om sedan Let Me In håller sin fina form och den nivå han har haft på slutet så ska han räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 2 Mick N Boko 

Spets efter 500m: 2 Mick N Boko 

Skrällen: 6 Jomo Cash 

Rankingen: A: 2,9 B: 6,4,3,12,5,8,10,1 C: 11,7 


V75-2 2000m Auto

4 Fly Equos Jet är en fin travara som tränas av holländaren Paul Hagoort och som utvecklades fint under fjolåret som han tillbringade större delen på svensk mark och på tolv starter så blev det sju segrar och två andraplatser. Han har sin årsdebut avklarad då han startade just i Danmark på Skive där han var klart godkänd som tvåa. Med det loppet i kroppen så lär formen ha fått sig ett rejält uppsving till den här starten som ser spännande ut på förhand då han har dragit ett fint startspår här som kusken Björn Goop ska försöka utnyttja genom att komma till ledningen här vilket det ska vara bra chans till att man gör och segerchansen måste vara bra här för Fly Equos Jet. 

6 Magic In fanns det väldigt höga förhoppningar på när han inledde sin karriär under fjolåret hos sin tidigare tränare Per Nordström och på elva starter så blev det fem segrar, men han fick det inte att stämma i de större loppen. Inför det här året så har han bytt regi och finns numera i träning hos Johan Untersteiner som han har gjort två starter för, och det fanns förhoppningar om att han skulle kvala in till finalen av Kungapokalen i sin senaste start men då blev det endast en sjätteplats efter en rätt så tuff resa. Nu provar man igen här och då han känns fin i träningen enligt stallet så hoppas man på att han studsar tillbaka här, och i ett litet fält så kommer det att bli en fin resa här för Magic In som med rätt resa ska ses som ett segerbud här. 

Min Vinnare: 4 Fly Equos Jet 

Spets efter 500m: 4 Fly Equos Jet 

Skrällen: 1 Kalles Krisbe Notz 

Rankingen: A: 4,6 B: 5,1,3,2,7 


V75-3 1600m Auto

1 Four Guys Dream har nu kommit upp i en ålder av nio år men ser fortsatt fräsch ut och har gjort det bra i år då han på åtta starter slutat bland de tre främsta i hälften av dessa varav en har slutat med seger. Han var fin i sin senaste start som var på Örebrotravet för knappa två veckor sedan då han efter ett lopp i rygg på ledaren blev fast med gott om krafter kvar som det såg ut och slutade då trea. Nu har han lottats till ett innerspår bakom startbilen även den här gången och kusken Stefan Persson kommer att göra allt i sin makt för att försöka hålla ledningen här från start för att sedan köra i den positionen tillsammans med Four Guys Dream som jag ser leda det här loppet från start till mål. 

5 Petho är en norsk herre med en hög kapacitet som kommit igång fint i år efter ett mellanår i fjol och på årets sju starter så har det blivit fyra segrar och en andraplats. Han kommer till den här starten med tre raka segrar bakom sig där den senaste imponerade extra mycket på mig då han efter tidig ledning på V75 stred tappert hela vägen in i mål och höll undan till en knapp seger över lång distans då. Nu är distansen ett varv kortare här men det är något som han visat har fungerat bra tidigare. Visserligen möter han ett lite tuffare motstånd den här gången, men samtidigt så ska han få springa barfota runt om för andra gången i karriären vilket normalt sett kommer att ge en fin effekt och med rätt resa här så tycker jag att Petho är ett hett motbud. 

Min Vinnare: 1 Four Guys Dream 

Spets efter 500m: 1 Four Guys Drea 

Skrällen: 8 Colibri Jet 

Rankingen: A: 1,5 B: 3,2,8,4 C: 6,7 


V75-4 2000m Auto

6 Delicious Gar är en läcker italienska som oftast tävlar i tuffa gäng och hon skötte sig fint i samband med sin årsdebut som var i slutet av mars då hon från ett hopplöst utgångsläge över kort distans avslutade bra som fyra lite i skymundan. Med det loppet innanför västen så kommer hon nu att ha gått framåt en hel del och stallet förväntar sig även en stark prestation här. Motståndet tycker jag inte är det tuffaste och från ett helt okej utgångsläge så kommer kusken Magnus Djuse att vara offensiv här bakom Delicious Gar som är rejäl av sig och tål att göra en hel del jobb själv och segerchansen här tycker jag ska vara väldigt bra oavsett position. Jag spikar! 

4 Nova Mahiron är en kvickfotad dam som efter ett halvjobbigt år ifjol fick vinna direkt i samband med sin årsdebut i år då hon för en månad sedan på hemmabanan Jägersro skrällvann på V75 efter en rejäl avslutning ute i spåren sista halvvarvet. Med det loppet i kroppen så bör hon nu vara förbättrad till den här starten som ser spännande ut då hon har lottats till ett fint startspår som ska kunna ge sjuåringen en fin position här i den främre träffen då hon är kvick ut från start, och om det sedan löser sig för Nova Mahiron till slut så har hon en vass speed att tillgå och ska räknas med en bra chans att sluta bland de tre främsta här. 

Min Vinnare: 6 Delicious Gar 

Spets efter 500m: 6 Delicious Gar 

Skrällen: 10 Lady Beluga 

Rankingen: A: 6 B: 4,7,10,5,3,9,2,1,8 


V75-5 2000m Auto

10 Savastano är en läcker herre som efter ett tungt fjolår gjort det något bättre i år då han på fem starter har tagit en seger och två andraplatser. Fyra av starterna har varit på V75 där senaste starten var på Örebrotravet för två veckor sedan då han gjorde det väldigt bra som fyra tycker jag sedan han efter lite trafikproblem fick springa ute i fjärdespår sista 400 meterna men höll trots det farten bra hela vägen in i mål. Ett bakspår den här gången tror jag bara är positivt för femåringen så att han kan hålla sig lugn och med rätt så bra startryggar här att följa med i från start så ska kusken Dante Kolgjini kunna hitta en rätt så vettig position här från början. Till den här starten så åker dessutom den amerikanska sulkyn på igen vilket är ett plus och om bara Savastano sköter sig här hela vägen så ser jag honom som fältets bästa häst och segerchansen ska vara bra. 

2 Pure Atlas är en herre med en fin grundkapacitet men som också har varit lite väl ojämn i sina prestationer stundtals. På årets fem starter så har det blivit tre andraplatser som bäst där den senaste kom i hans senaste start som var på Skive för två veckor sedan då han gjorde det storstilat som tvåa efter att han under loppets gång blivit störd till galopp. Han tävlar samtidigt lite mot sig själv då han har galopperat utan störning titt som tätt tidigare, och om han sköter sig här från ett bra startspår så bör Pure Atlas sitta i en fin position här från start tillsammans med kusken och tränaren Flemming Jensen och normalt sett så är man ett tidigt bud här. 

Min Vinnare: 10 Savastano 

Spets efter 500m: 5 Jack N L 

Skrällen: 8 Pure Steel 

Rankingen: A: 10 B: 2,7,8,1,4,5,3,11,6 C: 9

 

V75-6 2011m Auto 

1 Hustle Rain följde upp den fina säsongen som fyraåring med en fin säsong förra året som var hans första som äldre då han på tio starter visserligen inte tog någon seger, men det blev fem andraplatser och en tredjeplats samt över en miljon kronor intjänat. I år så årsdebuterade han på Bollnästravet för knappa två veckor sedan då han från ledningen vann på ett fint sätt och var riktigt fin. Nu tar man sikte mot Copenhagen Cup för andra året i rad där han förra året satt fast med gott om krafter kvar som tvåa efter en resa i rygg på ledaren och därför så är man i år ute efter revansch. Från ett perfekt startspår här för sexåringens del så finns det ingen utifrån tror jag som kan ta sig förbi från start och väl i ledningen så kommer kusken Magnus Djuse att köra så länge den berömda lampan lyser här tillsammans med Hustle Rain och den lyser hela vägen här tror jag. 

9 Bicc’s Tobee är en häftig individ som hade ett otroligt häftigt fjolår som fyraåring då han på tolv starter tog tog nio pallplaceringar varav sju slutade med seger och han sprang in över 1.8 miljoner kronor. Han årsdebuterade för knappa tre veckor sedan på påskafton i Norge då han hade uppvisning från ledningen på Klosterskogen och vann lekande lätt med krafter kvar. Det är synd på utgångsläget den här gången då han inte kommer till någon ledning härifrån, men med rygg på den som troligtvis sitter i ledningen här från start så bör kusken Dwight Pieters kunna finna en position i rygg på ledaren här åt Bicc`s Tobee och med lucka därifrån till slut så blir man farliga och ska tycker jag räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 1 Hustle Rain 

Spets efter 500m: 1 Hustle Rain 

Skrällen: 7 Ideal Ligneries 

Rankingen: A: 1,9 B: 3,7,4,5,6,2 C: 8,10 


V75-7 2000m Auto

4 Elmaharajah Can är en mycket spännande italienare som tränas i Holland av Jeroen Engwerda och sedan han inledde sin karriär först förra året som fyraåring så har han på tio starter missat prispallen en enda gång varav sex har slutat med seger. Han kommer till den här starten med två raka segrar bakom sig som båda har tagit i Hamburg där den senaste kom i slutet av april där han imponerade stort då han till en början drog på en kortare galopp innan han ställde sig, och med varvet kvar till mål så kunde han köras till ledningen och därefter så lämnade han sina konkurrenter med ett halvvarv kvar till mål och intrycket var härligt och segertiden 1.12.6 över 2200 meter imponerar. Nu gör man resan till Danmark med förhoppningar och om han bara sköter sig här från start så kommer kusken Jaap Van Rijn att vara offensiv från start och placera Elmaharajah Can i den främre träffen och om han sedan är lika bra om senast så blir han svårstoppad här. 

3 Ecram är en läcker italienare som inför det här året köptes in till Sverige och sin nya tränare David Persson som han debuterade för i sin senaste start som var på Örebrotravet i mitten av april. Det var då ett härligt intryck på femåringen som ööpnade fint från start och satt i ledningen kort efter start som han sedan släppte ifrån sig och kort därefter så blev det även tredje par invändigt, men när han sedan kunde köras fram i rygg på ledaren ut på den sista bortre långsidan så kom luckan därifrån in mot upploppet och han kunde då avsluta fint fram till en säker seger. Med det loppet i kroppen så kommer nu formen att vara klart förbättrad får man tro till den här starten och från ett fint startspår återigen så bör det vara så att kusken Carl Johan Jepson kör till ledningen här från start och sedan får man se vilken taktik som han använder sig av, men en fin resa i den främre träffen kommer det att bli här för Ecram som med intrycket senast ska räknas tidigt även här. 

Min Vinnare: 4 Elmajarajah Can 

Spets efter 500m: 3 Ecram 

Skrällen: 3 Ecram 

Rankingen: A: 4,3 B: 7,2,9,5,6,8,1,10 C: 12,11 


Lycka till!

Christoffer