Det körs en extra V75 denna söndag på Jarlsberg Travbana i Norge. Jag spelar med en spik och det är i V75-4 där 10 Cool Hand Energy jagar sin tionde raka seger. 


V75-Förslag Jarlsberg 6/7

V75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V75-1 2100m Auto

8 Head Of State är en rejäl herre med fin form för dagen som höjt sig hos sin nya tränare Alessandro Gocciadoro och på årets fyra starter så har det blivit två segrar och en andraplats. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Rommetravet i slutet av maj då han från tredje par utvändigt svepte fram utvändigt ledaren på den sista bortre långsidan och sedan så var han smått överlägsen sitt motstånd. Han var därefter ute i ett tuffare lopp på Solvalla där det blev en sjätteplats till slut sedan han suttit fast i rygg på ledaren och han såg formstark ut. Nu gör man resan till Norge med givna förhoppningar och även om utgångsläget är tufft här så lär kusken Magnus Djuse vilja söka sig framåt tidigt här tillsammans med Head Of State som tål att göra en hel del jobb själv och han ska ses med en bra segerchans. 

3 Jackson Trot är en kvickfotad herre som alltid gör sitt i loppen och på årets tio starter så har det blivit sju pallplaceringar varav tre stycken segrar. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Bjerkebanan i Oslo då han kördes till ledningen efter 600 meter och i ett tufft tempo sedan så höll han undan till seger och på samma bana så höll han bra till en andraplats för en månad sedan mot tuffare motstånd. Här har han lottats till ett fint utgångsläge som bör innebära att kusken Eirik Höitomt tidigt kan placera Jackson Trot i ledningen och väl därifrån sedan så leder han det här loppet länge. 

Min Vinnare: 8 Head Of State 

Spets efter 500m: 3 Jackson Trot 

Skrällen: 9 Hush 

Rankingen: A: 8,3 B: 2,1,9,4,5 C: 7,10,6


V75-2 2100m Auto

5 Look Like Gaagaa är en oerhört spännande treåring som har inlett sin karriär på bästa sätt då han på sex starter har tagit sex segrar. Senaste starten var för knappt tre veckor sedan just på Jarlsberg då han i ett enklare sällskap kom till ledningen efter ett halvvarv och väl därifrån sedan så blev segern enkel. Han är under fin utveckling och även om motståndet blir allt tuffare så ser den här uppgiften intressant ut på nytt då han från ett fint utgångsläge bör vara den som sitter i ledningen här efter en bit tillsammans med sin kusk och tränare Frode Hamre, och om sedan Look Like Gaagaa är lika fin fortsatt så ska han ha en bra chans till att ta sin sjunde raka seger här. 

8 Jealous Rain är en segervan tjej som har gjort fler starter än min vinnare och i år på fem starter så har hon tagit fyra segrar och en andraplats. Året inleddes med fyra raka segrar innan hon slutade tvåa i sin senaste start som var just på Jarlsberg då hon efter ett tufft lopp utvändigt ledaren ändå höll väldigt bra hela vägen in i mål. Trots det så tycker stallet att hon inte var helt på topp och man förväntar sig då en bättre insats denna gång från femåringen som har fått ett dåligt utgångsläge här, men om kusken Tom Erik Solberg kan droppa ner i en vettig position tillsammans med Jealous Rain så är hon normalt sett bra nog för att segerstrida här. 

Min Vinnare: 5 Look Like Gaagaa 

Spets efter 500m: 5 Look Like Gaagaa 

Skrällen: 1 Kendrix 

Rankingen: A: 5,8 B: 1,7,2,9,3 C: 10,6,4


V75-3 1609m Auto

4 Meghan B.R. firade fina framgångar som tre och fyraåring då hon visade att hon var kullens stora drottning genom segrar i både Stokriteriet och Stoderbyt. I år så är det hennes första år som äldre och på tre starter så har det blivit en seger och en tredjeplats där segern kom över kort distans i hennes näst senaste start som var just på Jarlsberg då hon var överlägsen sitt motstånd, och i hennes senaste start gjorde hon det mycket bra som femma mot tuffa konkurrenter. Stallet låter fortsatt uppåt kring henne och från ett optimalt utgångsläge här så ser det ut som att Meghan B.R. är den som sitter i ledningen här från start och sedan så är hon hästen att slå för övriga. 

1 Esperia Font är en italienska med en mycket hög kapacitet de dagar hon får det att fungera fullt ut och på årets tre starter så har det blivit en andraplats som bäst. Just andraplatsen kom i hennes senaste start som var i Finland för knappa två veckor sedan då hon bjöd på en rejäl avslutning nerifrån kön och formen ser ut att vara på väg åt rätt håll med det loppet i kroppen. Startspåret här är helt okej även om hon inte är någon spetsaspirant, men en fin resa i den främre träffen kommer det att bli här för Esperia Font som även tål att göra jobb själv om så krävs och om hon kommer upp i den nivån som hon visade under stora delar av förra året så är hon ett tidigt segerbud här. 

Min Vinnare: 4 Meghan B.R. 

Spets efter 500m: 4 Meghan B.R. 

Skrällen: 6 Maharasha 

Rankingen: A: 4,1 B: 6,2,5,3 C: 7 


V75-4 2100m Auto

10 Cool Hand Energy är en segerstaplare som har imponerat stort och på karriärens elva starter så har det blivit tio segrar. Senaste segern togs på Sörlandet för knappt tre veckor sedan då han trots en tuff resa utvändigt ledaren i tufft tempo var överlägsen sitt motstånd och det var en mycket rejäl insats den dagen. Han ser inte ut att kunna förlora för dagen då han kommer till den här starten med nio raka segrar, och här så förväntar jag mig en offensiv styrning av kusken Sebastian Rishovd som tidigare har vunnit tillsammans med Cool Hand Energy och om formen håller i sig så är han en bra spik och tar sin tionde raka seger. 

9 Genius är en annan herre som alltid gör sitt i loppen och som hade en klart bra debutsäsong förra året på tävlingsbanan då det på tio starter blev nio pallplaceringar varav fem stycken segrar. I år så har han fått två lopp i kroppen vilket har resulterat i en andraplats som bäst och den kom i samband med hans årsdebut i slutet av maj och i senaste starten blev det en sjätteplats på Klosterskogen efter en tidig galopp. Med bilstart den här gången så lär det inte bli någon galopp och han har fått ett intressant smygläge här med rygg på en startsnabb konkurrent och det låter även från stallet som att man har förhoppningar på honom här och om kusken Vidar Tjomsland kan finna de rätta vägarna fram här för Genius så ska han ses med en bra chans att sluta bland de tre främsta i mål. 

Min Vinnare: 10 Cool Hand Energy 

Spets efter 500m: 1 Kalle May 

Skrällen: 7 H.M.Suleika 

Rankingen: A: 10 B: 9,7,1,2,6 C: 4,8,5,3


V75-5 1609m Auto

6 Nikita Boko är en trevlig tjej som ofta är med långt fram i loppen och i år på fem starter så har det blivit två segrar och tre andraplatser. Senaste segern tog hon i sin senaste start som var på Forus i början av maj då hon kunde köras till ledningen efter 800 meter och därefter så vann hon säkert till slut. Nu har det gått två månader sedan den starten och därför ett litet frågetecken kanske för formen, men hon tränar bra enligt stallet och hon har ju visat att hon är en väldigt fin tävlingshäst och om hon löper upp till sitt kunnande så ska Nikita Boko ses med bäst segerchans i det här loppet. 

10 Fly Express är en stark italienare som i år på sex starter har tagit tre segrar och en andraplats men som också galopperat bort ett par framskjutna placeringar. Senaste segern tog han i sin senaste start som var på Solvalla för knappt 2.5 vecka sedan då han kördes till ledningen efter en bit och sedan så drog han där på i ett högt tempo och även om det var dåligt trav till slut som flera gånger tidigare så höll han ihop det och säkrade segern knappt. Ett bakspår den här gången är inget negativt för honom då han bör slippa vida spår från början och när startrusningen har lagt sig så tror jag att kusken Mats Djuse tidigt avancerar framåt tillsammans med Fly Express som har styrkan om sitt stora vapen och om han håller sig till rätt gångart här så ska han räknas tidigt. 

Min Vinnare: 6 Nikita Boko 

Spets efter 500m: 1 Don’t Thell Me 

Skrällen: 4 Bernardin 

Rankingen: A: 6,10 B: 4,7,1,2,3 C: 5,9,8


V75-6 2100m Auto 

5 Önas Prince har börjat komma igång så smått och levererade en fin insats som tvåa i Oslo Grand Prix i sin senaste start och på årets fem starter så har det blivit två segrar och två andraplatser. Nu är han på jakt efter att försvara sin titel i Ulf Thoresen Grand International och förutsättningarna är klart bra för åttaåringen då han har lottats till ett startspår mitt bakom startbilen. Här kommer det förstås att laddas för att komma till ledningen vilket är en position som Önas Prince trivs i allra bäst och det bör man lyckas med här vilket gör att han sedan leder det här loppet hela vägen. 

8 Kentucky River har verkligen hittat formen i år då han radar upp rejäla insatser mest varje gång och han tog i sin senaste start en välförtjänt större seger då han vann Oslo Grand Prix efter en resa utvändigt ledaren. Nu har han lottats till ett lika tråkigt utgångsläge igen, men återigen så tror jag på en offensiv styrning här från kusken Örjan Kihlström som tidigt söker sig framåt igen här utvändigt om ledaren och då det verkar som att formen fortsatt sitter där enligt stallet så kommer det att komma en ny riktigt fin insats här från Kentucky River som ska räknas med segerchans. 

Min Vinnare: 5 Önas Prince 

Spets efter 500m: 5 Önas Prince 

Skrällen: 1 Charron 

Rankingen: A: 5 B: 8,1,9,2,10,7,4,6,3 


V75-7 2100m Auto

10 Crown är en amerikanare som gjorde det bra i sitt födelseland innan han kom till Sverige inför fjolåret och han hade då ett klart bra första år på svensk mark sedan han på tolv starter tog tio pallplaceringar varav en slutade med seger och den kom i Sprintermästaren. I år så har femåringen fått två lopp i kroppen vilket har resulterat i en seger som bäst och den kom i hans senaste start som var på Bjerkebanan i Oslo för en månad sedan då han vann enkelt efter en fin avslutning. Från ett bakspår den här gången så får man förstås hoppas på lite tur men det bör lösa sig rätt så hyfsat från det här läget och om sedan Crown är lika fin som senast så tror jag att han även spurtar ner det här motståndet. 

6 Winner Brodde har utvecklats fint i år då han på tio starter slutat bland de tre främsta åtta gånger varav tre har slutat med seger. Senaste starten han gjorde var på Kalmartravet under midsommarhelgen då han bjöd på en väldigt vass avslutning till slut nerifrån kön och visade fin form som fyra i ett tufft gäng. Nu möter han sin ordinarie klass här igen och från ett helt okej startspår så bör det lösa sig hyfsat för sexåringen och om han kan få sitta lite längre fram den här gången WInner Brodde så bör han vara en av de som ska kunna blanda sig i segerstriden här. 

Min Vinnare: 10 Crown 

Spets efter 500m: 1 Sam The Man 

Skrällen: 2 Point Of Perfect 

Rankingen: A: 10 B: 6,1,3,2,7 C: 5,4,8,9 


Lycka till!

Christoffer