Det körs en extra V86-omgång denna torsdag från Bergsåker i Sundsvall och Örebrotravet. Jag spelar med tre stycken spikar och det är i V86-1 där 8 Tangen Martin står för klassen i gänget, i V86-2 så är det spets och slut för 1 Tamacti Jun och i V86-6 så sticker 6 Steady Express ut.
V86-Förslag Bergsåker/Örebro 25/9
V86-1 2140m Auto
5 Trollbackens Olov är en fin tävlingshäst som börjar närma sig en miljon kronor intjänat under karriären och på årets tio starter så har det blivit tre segrar och en andraplats. Senaste segern kom i fyraåringens senaste start för knappa två veckor sedan på Umåker där han trots att han startade med 60 meters tillägg kom fram fint från start och efter en fin ryggresa fram tills upploppet så kunde han avgöra det loppet enkelt till slut efter en fin avslutning. Nu så möter han ett tuffare motstånd den här gången, men från ett fint utgångsläge så bör det lösa sig rätt så vettigt här från början för Trollbackens Olov som lär få en fin resa här i den främre träffen och om han sedan tävlar som senast så ska detta vara en fin chans till att han slutar bland de tre främsta i mål.
Min Vinnare: 8 Tangen Martin
Spets efter 500m: 8 Tangen Martin
Skrällen: 5 Trollbackens Olov
Rankingen: A: 8 B: 5,10,1,3,6,4,9,2,7
V86-2 1609m Auto
1 Tamacti Jun är en segervan herre som nu har tagit klivet över en miljon kronor intjänat under karriären och på årets nio starter så har det blivit fyra segrar och en andraplats. Senaste segern tog han i början av den här månaden då han på Gävletravet var rejäl sedan han från ett bakspår över kort distans hamnade en bit bak i kön, men efter en rejäl avslutning ute i spåren så avgjorde han ändå det loppet enkelt till slut och det var ett fint intryck den dagen. Här så väntar klart bättre förutsättningar för femåringen som har lottats till ett innerspår bakom startbilen som kusken Örjan Kihlström bör kunna omvandla till att Tamacti Jun tidigt sitter i ledningen här och över en passande kort distans sedan så är han hästen att slå här för övriga och han är min andra spik i omgången.
6 Makalu Doc har en mycket hög nivå i sig när han väl får det att fungera fullt ut och har på årets tio starter tagit fyra segrar och en andraplats vilka alla kom under första halvan av det här året. Han har fortsatt matchats i tuffa gäng på slutet och var bland annat ute i Margareta Wallenius-Klebergs Pokal i sin näst senaste start och senast på V75 så fick han göra en hel del jobb själv och räckte då inte riktigt till. Här möter han som det ser ut på förhand ett lite enklare motstånd bortsett från min vinnare av loppet och om det skulle klaffa lite mer denna gång för Makalu Doc tillsammans med kusken Jarno Koskela så ska man normalt sett ha en bra chans till att sluta på prispallen här.
Min Vinnare: 1 Tamacti Jun
Spets efter 500m: 1 Tamacti Jun
Skrällen: 6 Makalu Doc
Rankingen: A: 1 B: 6,9,3,7,2,10,4 C: 5,8
V86-3 2140m Auto
7 Lundåsens Teknik är en rejäl herre som jag tycker har tagit stora kliv framåt i sin utveckling i år då han på sju starter har tagit fyra segrar och en andraplats. Han har främst tänt till när han har fått springa barfota runt om och han tog under juni månad två raka imponerande segrar efter att han fått göra mycket jobb själv, och i senaste starten som var för två månader sedan så satt han fast med krafter kvar efter en invändig resa. Han återkommer här alltså efter lite vila sedan man upptäckte att han drogs med dåliga blodvärden och därför så lär det kanske inte vara någon toppform här direkt, men han är mycket tränad enligt stallet så han bör ändå komma rätt så väl förberedd till den här starten. Det blir lätta skor runt om denna gång vilket ska fungera fint och han är van vid att möta ett klart tuffare motstånd än det som han ställs mot nu och om bara kusken Ingvar Nyberg kan droppa ner i ett andraspår rätt så tidigt här tillsammans med Lundåsens Teknik så tycker jag att han sticker ut här och ska ses med en bra segerchans.
3 Guli Stina är en fin märr som har utvecklats fint i år då hon på elva starter har tagit fem segrar och en andraplats. Senaste segern tog hon i sin näst senaste start som var på Bergsåker i Sundsvall i slutet av augusti då hon kunde köras till ledningen efter ett halvvarv och efter att hon sedan fick springa på i ett jämnt tempo så blev det till slut en enkel seger som hon sedan följde upp med en start på V75 där hon på Bollnästravet avslutade fint som femma i skymundan och detta i Sto-SM. Nu möter hon sin ordinarie klass här igen och från ett fint startspår så bör kusken Henrik Svensson kunna lösa en fin position här åt Guli Stina vars form alltså ser ut att vara på topp för dagen och med en ny fin insats här så ska hon räknas tidigt.
Min Vinnare: 7 Lundåsens Teknik
Spets efter 500m: 2 Stormyrans Erkki
Skrällen: 12 Teknologen
Rankingen: A: 7,3 B: 6,12,2,9,5,11,4 C: 1,8,10
V86-4 2100m Auto
3 Lando Mearas är en fin fyraåring som har fått tävla på i tuff konkurrens mest hela tiden oftast mot jämnåriga kullkamrater och på årets åtta starter så har det blivit tre segrar och en tredjeplats. Senaste segern tog han i sin senaste start då han visserligen var hårt betrodd men intrycket den dagen tycker jag var riktigt fint då han från ledningen vann i överlägsen stil. Formen ser således ut att vara riktigt fin för dagen och återigen så har han lottats till ett bra utgångsläge här som kusken Örjan Kihlström ska kunna utnyttja genom att köra sig till ledningen här tillsammans med Lando Mearas som trivs bra i tätpositionen som han fortsatt är obesegrad ifrån efter sex försök och på nytt så ska det här vara en mycket bra segerchans.
5 Luke The Spook är en amerikanare som gjorde det bra i sitt födelseland som två och treåring innan han inför årets säsong kom till Sverige och på nio starter på svensk mark så har det blivit sex pallplaceringar varav två har slutat med seger. Han har inte alltid haft den rätta turen med sig men bjöd på en fin avslutning i sin senaste start då han nerifrån kön bjöd på en vass avslutning fram till en andraplats och han var inte allt för långt ifrån segern den dagen. Stallet är fortsatt nöjda med honom efteråt så formen lär fortsatt vara väldigt fin för dagen och här så har han dessutom fått ett fint utgångsläge som bör innebära att Luke The Spook ska kunna sitta med i den främre träffen här denna gång och om han fungerar så är han ett hett motbud här.
Min Vinnare: 3 Lando Mearas
Spets efter 500m: 3 Lando Mearas
Skrällen: 1 Romulus Tooma
Rankingen: A: 3,5 B: 7,1,8,4,6 C: 2
V86-5 2140m Auto
2 Järvsö Kurt är en rejäl herre som oftast levererar fina insatser och har på årets nio starter slutat på prispallen vid fem tillfällen varav två har slutat med seger. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Dannerotravet för en månad sedan där han imponerade över kort distans sedan han fått göra jobbet utvändigt ledaren, men kunde trots det avgöra till slut och han följde upp den segern med en andraplats i början av den här månaden då han återigen fick göra grovjobb men höll trots det återigen farten riktigt bra. Nu så väntar Montè vilket är en disciplin som han har hanterat väldigt bra tidigare och den här uppgiften tycker jag på förhand ser väldigt passande ut för sjuåringen som från ett fint utgångsläge kommer att sitta bra på det här tillsammans med Jennifer Persson som hoppar upp i sadeln denna gång och ett offensivt upplägg är nog att vänta på nytt för Järvsö Kurt som här visar att han är Sveriges bästa Montèhäst när det kommer till kallbloden.
11 Sundbo Komet är en herre som verkligen gillar det här med Montè då han oftast slutar långt fram i loppen under sadel. Han kommer närmast från två raka starter för sulky där han inte riktigt räcker till i den klassen som han befinner sig i och stallet har siktat mot det här loppet under hela året då han var med redan ifjol men galopperade då som hårt betrodd och man är nu ute efter revansch. Formen ska trots inte de allt för smickrande resultaten på slutet vara fin och nu så blir det även barfota bak vilket är ett stort plus för nioåringen som man hoppas ska tända till här igen och om det bara klaffar lite från utgångsläget här för Sundbo Komet så tillhör han normalt sett en av de bättre i det här fältet och ska räknas tidigt.
Min Vinnare: 2 Järvsö Kurt
Spets efter 500m: 2 Järvsö Kurt
Skrällen: 12 Alfred R.G.
Rankingen: A: 2,11 B: 12,9,3,1,10,5 C: 6,7,5
V86-6 2100m Auto
6 Steady Express har det hela tiden funnits höga tankar om och han inledde även sin karriär lovande under fjolåret och var bland annat en av förhandsfavoriterna till segern i Kriteriet, men den drömmen krossades redan i kvalet då det blev galopp. Efter det så tog det ett tag innan han fann sitt rätta jag igen, men under sommaren så har han verkligen studsat tillbaka och han kommer inför den här starten med fyra raka segrar bakom sig där den senaste togs på V75 i början av den här månaden då han var överlägsen sitt motstånd efter att han fått göra jobbet själv utvändigt ledaren under andra halvan av loppet. Nu så tycker jag att han dessutom möter ett enklare motstånd denna gång och han befinner sig fortfarande i en alldeles för låg klass sett till sitt kunnande och här så lär det återigen bli ett offensivt upplägg för Steady Express som jag tror blir släppt till ledningen efter en bit då respekten för honom bör vara stor och han får agera som min tredje spik i den här omgången.
4 Kind Of Silver är en trevlig märr som har fin form för dagen då hon närmast kommer från en fin seger tagen på Rommetravet i början av september då hon efter en rejäl avslutning sista 700 meterna från tredje par utvändigt vann enkelt. Nu är det lite kortare distans vilket dock inte spelar någon större roll och från ett fint utgångsläge så kommer kusken Robin Bakker att kunna placera Kind Of Silver i en vettig position här på nytt och man får förmoda sedan att hon är redo för en ny stark insats här och då ska det vara en bra chans till att man slutar bland de tre främsta.
Min Vinnare: 6 Steady Express
Spets efter 500m: 6 Steady Express
Skrällen: 4 Kind Of Silver
Rankingen: A: 6 B: 4,12,5,7,1 C: 8,11,10,9,3,2
V86-7 2140m Volt
8 Saga Kiro är en läcker märr med ett fint kunnande de dagar som hon får det att fungera fullt ut och på årets arton starter så har det blivit sex pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Hon har på slutet matchats i riktigt tuffa gäng och slutade sjua i sin näst senaste start som var i Kallblods-SM och därefter så var det Sto-SM som gällde på Bollnästravet där hon efter en bit blev lite störd och galopperade då. Nu så går hon ner kraftigt i klass får man säga och formen bör det inte vara något större fel på heller inför den här starten och om kusken Tomas Pettersson kan hjälpa Saga Kiro till att hålla sig i rätt gångart denna gång samt bjuda henne på en passande ryggresa så finns det ingen som kan stå emot henne här i spurten tror jag och hon får tipset här i ett annars halvöppet lopp.4 Ängsfanny är en rätt så nyttig tjej som oftast gör sitt i loppen när hon får det att stämma för sig och visade fin form i samband med sin senaste start då hon tog sin andra seger för året. Den togs på Östersundstravet i början av den här månaden där hon över kort distans fick ett rätt så fint lopp mestadels i ryggar samtidigt som tempot var högt i täten och hon kunde avgöra det loppet sedan rätt så enkelt till slut över upploppet. Nu väntar lite andra förutsättningar den här gången då det främst är voltstart samt att hon har lottats till ett lite snävt startspår, men med kusken Mats Djuses hjälp så bör hon klara av det och med värsta konkurrenterna på förhand som startar 20 meter bakom så bör det kunna bära av till tidig ledning här för en felfri Ängsfanny och isåfall blir hon inte helt lätt att fånga in.
Min Vinnare: 8 Saga Kiro
Spets efter 500m: 4 Ängsfanny
Skrällen: 12 Ethel
Rankingen: A: 8,4 B: 7,12,13,5,3 C: 2,1,9,6,11
V86-8 2100m Auto
7 Katmandu Mearas är en riktigt fin herre som har visat strålande form på slutet då han närmast kommer från två raka segrar. Näst senaste segern tog han på V75 i mitten av augusti på Åbytravet då han kunde köras till ledningen efter ett halvvarv och efter att han fått dämpa tempot en bit så kunde han sedan gå ifrån till en säker seger via en Snabbare avslutning och samma segermelodi blev det i hans senaste start som var på Charlottenlund Travbana utanför Köpenhamn i slutet av augusti då han vann med krafter kvar. Här så möter han ett lite tuffare motstånd igen och har lottats till ett startspår en bit ut bakom startbilen och denna gång så kan det bli svårt att komma till ledningen för femåringen är jag inne på, men han är rejäl av sig och ska även tåla att kunna göra lite jobb själv om så krävs och om Katmandu Mearas är lika fin som på slutet så ska ändå chansen till att han tar sin tredje raka seger vara bra.
4 Miyagi kom igång med sin karriär först i år som fyraåring men har haft en strålande utveckling och på hans sjutton starter så har det blivit elva pallplaceringar varav fem har slutat med seger. Han var i sin näst senaste start ute i ett Derbykval på Jägersro där han fick ett fint lopp invändigt och han hängde sedan med klart bra till en tredjeplats men var aldrig nära att kunna ta sig till final och i starten efter det så väntade återigen ett tufft motstånd och han räckte inte riktigt till då. Stallet låter annars nöjd med honom inför den här starten då man har funnit anledningar till den lite sämre insatsen senast, och från ett fint startspår här så är det upplagt för att kusken Magnus Djuse ska kunna köra sig till ledningen tillsammans med Miyagi som trivs bra i den positionen och om den taktiken lyckas här så leder man det här loppet länge.
Min Vinnare: 7 Katmandu Mearas
Spets efter 500m: 4 Miyagi
Skrällen: 12 My Honky Tonk Man
Rankingen: A: 7,4 B: 5,12,2,10,1,9,3 C: 11,8,6
Lycka till!
Christoffer