Det är Jackpot på V86 som den här onsdagen körs på Bergsåker i Sundsvall och huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med en spik och det är i V86-2 där 10 Home Safe jagar sin fjärde raka seger. 


V86-Tips Bergsåker/Solvalla 11/2

V86-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V86-1 2140m Auto 

6 Global Easy Rider är en fin tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och 2025 var ett bra år för honom då han på 22 starter tog tretton pallplaceringar varav fyra slutade med seger. Senaste starten för honom var två dagar innan julafton då han på Rommetravet i Borlänge hängde med bra som tvåa över lång distans bakom en bra vinnare den dagen och efter den starten så har han enligt stallet tränat på och känns som han ska. Här så tycker jag att han möter ett mer passande motstånd igen och från ett vettigt utgångsläge så lär kusken och tränaren Tomas Pettersson försöka sig på att köra sig till ledningen här tillsammans med Global Easy Rider vilket man bör lyckas med och därifrån så är han hästen att slå här. 

10 Dalens Elvis har inlett det här året strålande då han på två starter har tagit en seger och en andraplats. Just segern kom i hans senaste start som var på Östersundstravet för knappa tre veckor sedan där han trots att han fick springa utvändigt ledaren bara var bäst till slut och vann det loppet säkert och det var en rejäl insats. Från ett bakspår den här gången så bör det kunna lösa sig lite bättre för sexåringen tillsammans med kusken Mikael M Andersson som lär ha siktet inställt på en ryggresa den här gången för Dalens Elvis vilket jag tror passar honom bättre och i nuvarande författning så tycker jag att han ska räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 6 Global Easy Rider 

Spets efter 500m: 6 Global Easy Rider

Skrällen: 9 Justin Bieber Sisu 

Rankingen: A: 6 B: 10,7,9,1,4,12,2 C: 3,11,8,5 


V86-2 2140m Auto

10 Home Safe har visat upp ett fint kunnande hittills i karriären då han på sina sex inledande starter har tagit tre segrar. Just segrarna har kommit tre på rad inför den här starten där den senaste togs i mitten av januari på just Solvalla där han från ledningen vann väldigt enkelt sedan han fått bestämma tempot efter eget behag och intrycket på honom var fint. Någon ledning blir det inte den här gången då han har fått ett bakspår, men han är allround och tävlar lika bra bakifrån så om det bara kan klaffa lite här för fyraåringen som har rygg på en startsnabb konkurrent till en början så får vi nog se en fin insats även den här gången från Home Safe och sett till vad han har visat tidigare så ska han ses med en mycket bra segerchans här. Jag spikar! 

1 Evenepoel är en klart vettig herre som kom igång med sin karriär under hösten och på hans nio starter fram tills nu så har det blivit en seger och två tredjeplatser. Senaste starterna har varit mot ett lite tuffare motstånd och båda starterna hittills i år har varit på V85 där den senaste gjordes för 1.5 vecka sedan på Färjestadstravet där hamnade sist i fältet kort efter start och kördes sedan snällt invändigt resterande del av loppet och kom i mål med krafter kvar som sexa och såg fin ut för dagen. Formen är bra för dagen enligt stallet som förstås är med nöjda med utgångsläget den här gången som bör innebära att det ska kunna lösa sig klart bättre för fyraåringen den här gången och då ska Evenepoel kunna sluta på prispallen här. 

Min Vinnare: 10 Home Safe 

Spets efter 500m: 7 Jayhawk

Skrällen: 7 Jayhawk 

Rankingen: A: 10 B: 1,7,8,2,3,11,9,4 C: 6,12,5 


V86-3 2140m Auto

8 Bleke Borken är en segervan norsk gäst som hade ett strålande fjolår då han på hela tjugo starter tog sjutton pallplaceringar varav femton slutade med seger. Även det här året har börjat riktigt bra då han på tre starter har tagit två segrar och en tredjeplats där senaste segern kom hemma i Norge på Varig Orkla i hans senaste start som var för 2.5 vecka sedan då han besegrade ett riktigt bra motstånd. Nu så gör man därför resan till Sverige här med stora förhoppningar på sexåringen som visserligen har fått ett utgångsläge längst ut här bakom startbilen, men han kan kliva iväg fort från start och här så lär kusken och tränaren Noralf Braekken vara offensiv här från start och bör nog kunna överta ledningen efter en bit då respekten lär vara stor för Bleke Borken som ska ses med toppchans. 

4 Hibovalle är en hedersherre som nu har kommit upp i en ålder av elva år men som hade sin bästa säsong på tävlingsbanan hittills i karriären under fjolåret då han på arton starter slutade bland de tre främsta vid tolv tillfällen varav åtta slutade med seger. Här så är det dags för årsdebut och stallet låter nöjda med hur han känns i träningen inför den här starten och ska nog komma rätt så väl förberedd till den här starten som på förhand ser intressant ut då han har fått ett fint utgångsläge här, och då han kan öppna bra den första biten så kommer kusken Henrik Svensson att kunna placera Hibovalle i en fin position här och man ska ses med chans till att kunna blanda sig i segerstriden här. 

Min Vinnare: 8 Bleke Borken 

Spets efter 500m: 8 Bleke Borken 

Skrällen: 1 Gör Som Jag Vill 

Rankingen: A: 8 B: 4,1,5,10,3,2 C: 6,9,7 


V86-4 2140m Auto

2 Keep Loving You är en rejäl herre som tidigare har strulat för det titt som tätt men som i år har sett allt bättre ut då han på tre starter har tagit två segrar och en tredjeplats. Han stod dock för ett återfall i hans senaste start som var på Jägersro i Malmö för knappa två veckor sedan där han galopperade kort efter start och efter att han sedan kördes ikapp fältet så avancerade man sedan fram ytterligare då han landade utvändigt ledaren med varvet kvar till mål och därifrån sedan så stod han för en toppinsats till en tredjeplats vilket visade att formen är fin för dagen. Här så har han fått ett fint startspår och då känslan är bra från stallet så kan man förvänta sig en ny fin insats här ifrån Keep Loving You och om kusken Rikard Skoglund kan få runt honom felfritt här så ska han ses med en bra segerchans denna gång. 

7 River Tooma är en rejäl herre som under vintern har hittat en fin form och på årets tre inledande starter så har det blivit två segrar. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Solvalla i mitten av januari där han vann efter ett rejält slutvarv nerifrån kön och därefter så var han rätt så betrodd på V85 för 1.5 vecka sedan då han på Färjestadstravet blev störd när man skulle svänga in mot upploppet och sedan var den dagen förstörd då man fick nöja sig med en sjundeplats. Stallet låter fortsatt uppåt på honom inför den här starten som man motståndsmässigt tycker ser bra ut och om det bara skulle klaffa lite för honom här ifrån ett lite halvtufft utgångsläge så får man tro på en fin insats här och jag tycker att River Tooma ska kunna räcka långt här. 

Min Vinnare: 2 Keep Loving You 

Spets efter 500m: 1 Valencia 

Skrällen: 6 Indy Boy 

Rankingen: A: 2,7 B: 6,5,9,3,8 C: 4


V86-5 2140m Auto

12 Paleo Boko besitter ett fint kunnande vilket han visade i samband med sin årsdebut som var på Rommetravet i Borlänge för knappa två veckor sedan där han efter att han fått ett fint lopp i mestadels andra par utvändigt bjöd på en vass avslutning till slut och hann dit precis på mållinjen. Han har fortsatt sett fin ut i träningen efter den starten enligt stallet och man får nog tro att formen kommer att vara än bättre till den här starten nu med lite tätare starter. Utgångsläget här är däremot inte det roligaste men han är bra den här och om kusken Mats Djuse kan finna ett någorlunda vettigt löpningsförlopp här för Paleo Boko så tycker jag att han ska vara den med bäst segerchans här. 

3 Good Wine är en trevlig tjej som oftast gör sitt i loppen och på hennes tre starter i år så har det blivit en seger som bäst. Just segern kom i hennes senaste start som var på Östersundstravet för knappa tre veckor sedan där hon till en början startade med 20 meters tillägg, men det löste sig rätt så bra under loppets gång för henne och efter en snabb rusch ut på den sista bortre långsidan så svepte hon till ledningen och sedan så blev segern överlägsen och intrycket var riktigt fint den dagen. Stallet är fortsatt nöjda med henne inför den här starten och från ett fint startspår så är det upplagt för att kusken Rauno Pöllänen tidigt kan köra sig till ledningen här tillsammans med Good Wine som leder det här loppet länge. 

Min Vinnare:  12 Paleo Boko 

Spets efter 500m: 3 Good Wine 

Skrällen: 4 Eightpack 

Rankingen: A: 12,3 B: 4,1,5,2,11,9,8 C: 6,10,7 


V86-6 2140m Auto 

4 Västerbo Carretera är en fin dam som var igång redan som tvååring och gjorde ett par starter men det var främst under fjolåret som hon utvecklades fint under då hon på tolv starter tog fyra segrar och två tredjeplatser. Det här året har hon hunnit med två starter och den senaste var just på Solvalla för två veckor sedan då hon mot ett tufft motstånd galopperade till en början, men stod sedan för en klart bra upphämtning till en fjärdeplats. Med två lopp i kroppen nu så bör formen bli allt bättre på henne och då hon kan öppna bra från start så lär nog kusken Fredrik Plassen vilja prova en bit här från start i hopp om att komma till ledningen vilket jag ser som ett troligt scenario här för Västerbo Carretera som väl därifrån blir väldigt svårfångad. 

9 Selective Calling är en rejäl tjej som ofta tävlar i tuffa sammanhang och under 2025 så tog hon fem pallplaceringar varav två segrar på arton starter. I år så har hon hunnit med att göra tre starter vilket har gett en tredjeplats som bäst och den kom i hennes senaste start som var för två veckor sedan då hon från ledningen fick utstå en hel del press under loppets gång och höll med tanke på det klart bra hela vägen in i mål. Att hon har fått ett bakspår den här gången är kanske inte helt optimalt sett till att hon är kvick ut den första biten, men samtidigt så behöver det inte vara helt fel att hon nu kommer att få tävla bakifrån och om det bara kan klaffa en aning här för Selective Calling så bör hon kunna sluta långt fram här. 

Min Vinnare: 4 Västerbo Carretera 

Spets efter 500m: 4 Västerbo Carretera 

Skrällen: 7 Unique Princess 

Rankingen: A: 4,9 B: 8,10,7,2,6,11,3,1 C: 5 


V86-7 2640m Auto

1 Fakir Vendil är en nyttig herre som har visat upp ett fint kunnande hittills och på hans två starter i år så har det blivit en seger och en andraplats som bäst. Just segern tog han på Bollnästravet för lite mer än en månad sedan då han till en början startade med 20 meters tillägg och efter en bra start så hamnade han då utvändigt ledaren efter 600 meter och därifrån sedan så höll han farten strålande hela vägen in i mål och kunde även ta sig förbi i sista stegen till en knapp seger, och det följde han sedan upp med en andraplats på V85 från rygg på ledaren på Färjestadstravet för 1.5 vecka sedan och formen är således fin för dagen. Här så har han fått ett passande utgångsläge på nytt och nu lär det göras ett allvarligt försök från kusken och tränaren Olle Alsèn att hålla upp innerspåret här bakom Fakir Vendil för att sedan köra i den positionen och isåfall så leder man det här loppet hela vägen. 

3 Timotejs NiceTime är en fin herre som kom igång med sitt startande mer kontinuerligt under fjolåret som fyraåring då han på tretton starter tog sju pallplaceringar varav tre slutade med seger och det här året har även det inletts bra då han på två starter har tagit en seger. Just segern tog han från ledningen över lång distans för lite mer än en månad sedan på Bollnästravet och sedan så blev det en fjärdeplats på just Bergsåker efter en lite trevande start och han fick då göra jobbet utvändigt ledaren under slutvarvet. När det nu är bilstart istället för voltstart så bör det lösa sig bättre den här gången då han dessutom har fått ett fint startspår här som kommer att ge Timotejs NiceTime ett fint lopp här i den främre träffen och om han presterar som tidigare så ska han räknas tidigt på nytt här. 

Min Vinnare: 1 Fakir Vendil 

Spets efter 500m: 1 Fakir Vendil 

Skrällen: 10 Tulinas Eddie 

Rankingen: A: 1,3 B: 10,7,2,5,9,12,8 C: 4.6,11 


V86-8 1640m Auto 

8 Facetime Dream är en i grunden mycket högkapabel herre som var en av favoriterna till slutsegern i Kriteriet under 2024 och han gör här en mycket spännande comeback efter ett tävlingsuppehåll på lite mer än sju månader då det endast blev en start under 2025. Han har enligt stallet fått träna på under en längre tid nu och kommer väl förberedd till den här starten precis som de flesta av stallets hästar är när dom kommer ut till start. Han var fin i kvalet som han gjorde för tre veckor sedan och han bör ha gått framåt lite i form dessutom med det innanför västen. Han befinner sig samtidigt i en fortsatt rätt så låg klass är känslan sett till vilket kunnande som han besitter och det ska bli spännande att få se honom här med över kort distans vilket är första gången. Då han är stark så lär kusken Magnus Djuse vara rätt så offensiv här bakom Facetime Dream som kommer att få göra lite jobb på egen hand här vilket han dock ska klara av och om Facetime Dream tävlar på en vettig nivå här så ska han ses med en mycket bra segerchans sett till hans grundkunnande. 

4 Frog di Girifalco är en fin kille som inledde sin karriär först under fjolåret som fyraåring då han inledde året i Tyskland innan han kom till Sverige under hösten och han har utvecklats fint på svensk mark. Senaste starten för honom var för knappa två veckor sedan på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där han från ledningen vann rätt så enkelt till slut sedan han dragit på i ett jämnt tempo hela vägen. Här så har han fått ett fint utgångsläge på nytt över kort distans och det bör bli så att kusken Fredrik Plassen omvandlar det här startspåret till att man tidigt sitter i ledningen här för att sedan köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser för Frog di Girifalco vilket den gör länge här. 

Min Vinnare: 8 Facetime Dream 

Spets efter 500m: 4 Frog di Girifalco 

Skrällen: 1 Global Groovy 

Rankingen: A: 8,4 B: 1,5,7,9,11,12,6 C: 2,3,10 


Lycka till!

Christoffer