V86 körs den här onsdagen på Bjerkebanan i Oslo och våran huvudstadsbana Solvalla. Jag spelar med en spik och det är i V86-4 där 3 Wise Guy står för klassen i gänget. 


V86-Förslag Bjerke/Solvalla 19/11

V86-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V86-1 2100m Auto

5 Extreme Point är en riktigt fin tävlingshäst som ser ut att vara en blivande Elithäst i Norge framöver och har haft ett nytt fint år på tävlingsbanan hittills då han på tretton starter har tagit fem segrar och sju andraplatser. Sex av dessa andraplatser har kommit på rad inför den här starten och den senaste tog han i slutet av oktober då man gjorde resan över till Sverige och Åbytravet där han från ett bakspår hamnade en bit bak i kön till en början och när han sedan avancerade framåt ut på den sista bortre långsidan så gick han rejält hela vägen in i mål då han höll farten bra. Nu stannar man hemma i Norge och har här fått ett fint utgångsläge mitt bakom startbilen som kusken och tränaren Frode Hamre bör kunna utnyttja genom att sätta sin adept i en fin position här i den främre träffen och med tanke på hans fina form så är det mer en tidsfråga innan han vinner lopp igen och jag tror att det blir redan här. 

8 Wishful Order är en annan högkapabel herre som visserligen har haft det lite tuffare i år jämfört med förra året då han på årets åtta starter har tagit två segrar och en andraplats. Han har däremot matchats i tuffa sällskap och just andraplatsen tog han i sin senaste start som var så sent som i lördags på Jarlsberg då han efter ett snällt lopp avslutade väldigt vasst bakom en sådan fin häst som Oracle Tile. Här så möter han ett lite mer passande motstånd men har fått ett tufft utgångsläge som det kommer att krävas lite tur ifrån och om kusken Adrian Solberg Akselsen löser en någorlunda vettig position här åt Wishful Order så kommer han att göra ett fint lopp på nytt här och ska räknas med segerchans. 

Min Vinnare: 5 Extreme Point 

Spets efter 500m: 1 Orlando Young 

Skrällen: 8 Wishful Order 

Rankingen: A: 5,8 B: 7,4,6,1,3 C: 2 


V86-2 2140m Auto

5 Global Dubhe är i grunden en topphäst som efter fina år som yngre gjorde det bra även under hans första år som äldre förra året och det här året inleddes i Frankrike i januari med en andraplats på två starter innan han tvingades till en längre paus från tävlandet. Han bytte under uppehållet regi till sin nuvarande tränare Daniel Redèn som han debuterade för i början av november på Axevallatravet då han över kort distans gjorde det bra som fyra och jag tycker att intrycket den dagen var fint. Med det loppet i kroppen så kommer han till den här starten att ha gått framåt rejält och nu så väntar medeldistans istället för kort vilket är ett plus för sexåringen som från ett fint utgångsläge här bör sitta bra på det kort efter start och sedan så räds nog inte heller kusken Örjan Kihlström att låta Global Dubhe göra lite jobb själv om så krävs och segerchansen tycker jag om han fungerar ska vara riktigt bra. 

8 Staro Mack Crowe gör oftast sitt i loppen och har efter ett fint fjolår även gjort det bra i år med över en miljon kronor intjänat. Han var i sin näst senaste start för lite mer än en månad sedan ute i finalen av Grand Circuit på Solvalla där han hängde med klart bra som femma och han har tidigare under året även slutat långt fram i Åbys Stora Pris där det blev en tredjeplats så han har matchats i tuffa gäng. Det blev visserligen galopp i hans senaste start vilket stallet nog mer ser som ett olycksfall i arbetet och formen ska det inför den här starten inte vara något fel på och han möter ju dessutom ett lite mer enklare motstånd den här gången, så om det bara skulle lösa sig någorlunda vettigt här för Staro Mack Crowe så kan man förvänta sig en fin insats här som ska räcka en bra bit. 

Min Vinnare: 5 Global Dubhe 

Spets efter 500m: 4 Corazon De B. 

Skrällen: 7 Indy Rock 

Rankingen: A: 5,8 B: 7,2,4 C: 1,6,9,3,10 


V86-3 2100m Auto

2 Goffa kom igång med sin karriär först i år som fyraåring och har gjort det mesta rätt fram tills nu då han på nio starter har tagit sex segrar och en andraplats. Senaste segern tog han just på Bjerkebanan i slutet av oktober då han mot ett enklare sällskap satt en bit bak i kön under större delen av loppet för att mitt på den sista bortre långsidan sätta in slutstöten och via en rejäl avslutning då så blev segern enkel till slut. Här så väntar ett lite tuffare sällskap den här gången, men samtidigt så har han fått ett klart bättre startspår den här gången och då han enligt stallet kan öppna Snabbare än vad han har visat så tror jag att kusken och tränaren Åsbjörn Tengsareid gärna vill testa här till en början med siktet inställt på att komma till ledningen tillsammans med Goffa och om det lyckas så är han hästen att slå här. 

6 Beautiful Disaster är en spännande tjej som efter att ha tränats upp i Frankrike flyttade till Norge och sin nuvarande tränare Frode Hamre som hon har gjort allting rätt för då hon på hennes fyra starter fram tills nu har tagit fyra segrar. Senaste segern togs just på Bjerkebanan för närmare en månad sedan då hon från ett bakspår kom igenom fint från start och kunde sedan köras till ledningen efter knappa 700 meter och väl därifrån sedan så hade hon full kontroll över loppet hela vägen in i mål och vann enkelt till slut. Här så har hon fått ett framspår vilket är ett plus för henne och kusken Vidar Hop kommer att göra ett allvarligt försök på att köra sig till ledningen här tillsammans med henne och om det lyckas så är mycket vunnet, men även med en fin resa i den främre träffen här för Beautiful Disaster så ser det spännande ut och hon är en av två med en riktigt bra segerchans här. 

Min Vinnare: 2 Goffa 

Spets efter 500m: 2 Goffa 

Skrällen: 1 Sanctuaire 

Rankingen: A: 2 B: 6,1,10,3,4,5 C: 11,12,9,8,7 


V86-4 2640m Auto

3 Wise Guy är en av landets bästa treåringar som har haft ett klart bra år på tävlingsbanan även om det blev galopp i finalen av Kriteriet som var hans senaste start för lite mer än en månad sedan, och det har ändå blivit över 3.4  miljoner kronor in på kontot. Han har efter det fått ta igen sig lite och sedan fått träna på så formen ska ändå vara helt okej för dagen när han nu möter ett klart enklare motstånd igen på förhand och från ett fint startspår dessutom så kommer kusken och tränaren Per Nordström att kunna lägga upp det lite som han vill här tillsammans med sin adept, men det troliga scenariot är ändå att han tidigt kan placera Wise Guy i ledningen här och sedan så finns det normalt sett ingen som kan besegra honom här. Jag spikar! 

10 Lion Express har blivit allt bättre under året och har visat upp ett fint kunnande men har kanske saknat den där lilla turen som ibland behövs och på årets nio starter så har det blivit tre segrar och en tredjeplats. Senaste segern kom i hans senaste start som var på Åbytravet i slutet av oktober då han från samma utgångsläge som nu hamnade en bit bak i kön för att sedan gå på ute i tredjespår med varvet kvar till mål, och sedan så fick han göra jobbet först ute i tredjespår resterande del av loppet och han stod för en toppinsats då han även kunde avgöra det loppet den sista biten. Nu så väntar ett tuffare motstånd här men han är samtidigt fortsatt under en fin utveckling, så om det bara kan klaffa en aning här för Lion Express medans han presterar som på slutet så ska han ses med en bra chans till att sluta på prispallen här. 

Min Vinnare: 3 Wise Guy 

Spets efter 500m: 3 Wise Guy 

Skrällen: 10 Lion Express 

Rankingen: A: 3 B: 10,9,5,7,4,1 C: 2,8,6 


V86-5 2100m Auto

1 Gull Vilja är en fin kallblodstjej som har haft ett mycket bra år då hon på 21 starter har slutat på prispallen tolv gånger varav nio har slutat med seger. Hon kommer inför den här starten med formen på topp då hon har tre raka segrar bakom sig och den senaste togs i Sverige på Åbytravet i slutet av oktober då hon till en början hamnade utvändigt ledaren för att sedan med varvet kvar till mål köras till ledningen, och även om hon blev rejält utmanad till slut så sträckte hon på sig fint och var den som höll farten klart bäst till slut och vann säkert efter en rejäl insats. Här så har hon visserligen fått ett innerspår bakom startbilen vilket inte är helt optimalt för henne så det gäller för kusken Jarle Andre Smedtorp att kunna hitta ut här i ett så tidigt skede som möjligt och om det lyckas så är Gull Vilja klart bättre än dessa konkurrenter och segerchansen ska vara riktigt bra. 

2 Prektig gör oftast sitt i loppen och har haft ett skapligt år med många starter då hon på tjugo försök har tagit fyra segrar och tre andraplatser. Senaste segern togs i hennes näst senaste start som var i slutet av oktober på Sörlandet då hon kort efter start kördes till ledningen och väl därifrån sedan så kämpade hon på bra hela vägen in i mål och höll undan till seger medans det mot ett mycket tuffare motstånd för knappa två veckor sedan blev en sjätteplats från rygg på ledaren. Här så har hon fått ett fint utgångsläge som kusken och tränaren Geir Flåten bör kunna omvandla till ledningen för Prektig och sedan så lär man vilja köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser vilket den gör länge. 

Min Vinnare: 1 Gull Vilja 

Spets efter 500m: 2 Prektig 

Skrällen: 11 Vinje Victor 

Rankingen: A: 1 B: 2,5,11,3,12 C: 6,7,10,9,4 


V86-6 1640m Auto 

5 Bollinger N.O. är en väldigt fartfylld herre som alltid har omgärdats av ett gott rykte sedan han inledde sin karriär i födelselandet Norge och gjorde inför det här året en spännande flytt till Sverige och sin tidigare tränare Katja Melkko som han inte fick det att lyfta för och sedan inför sommaren så bytte han regi ytterligare en gång till sin nuvarande tränare Björn Goop. I sin nuvarande regi så har femåringen verkligen fått det att lyfta då han flera gånger om stått för ett par häftiga insatser och visat att han är alldeles för bra för den klassen som han befinner sig i och på sju starter så har han slutat utanför prispallen en enda gång varav tre har slutat med seger. Senaste segern tog han i sin senaste start som var just på Solvalla i slutet av oktober då han över kort distans kördes offensivt till ledningen efter ett halvvarv och väl där sedan så höll han ett eget jämnt tempo som till slut bäddade för en säker seger på en mycket fin segertid. Här så väntar kort distans återigen vilket ser ut att vara en distans som han gillar och från ett startspår mitt bakom startbilen så kommer Bollinger N.O. att sitta bra på det här till en början och om fortsatt formen håller i sig så ska han ses med en bra segerchans här. 

2 Bonus Credit har hela tiden sedan han inledde sin karriär under fjolåret som fyraåring visat sig vara en riktigt fin tävlingshäst då han ofta slutar långt fram i loppen och nu så ser det även ut som att han har hittat ytterligare en nivå då han inför sommaren såldes och bytte då även regi till sin nuvarande tränare Johan Untersteiner. I sin nya regi så har femåringen gjort tre starter och på dessa så har det blivit två segrar som bäst vilka båda har kommit på rad inför den här starten och den senaste tog han på V85 då han från ledningen på Rommetravet för 2.5 vecka sedan vann väldigt enkelt. Här så har han fått ett nytt fint utgångsläge över kort distans den här gången som även det ska kunna passa bra med tanke på hans startsnabbhet och återigen så är taktiken given från kusken Peter Untersteiner som gärna vill till ledningen på nytt här tillsammans med Bonus Credit som leder det här loppet länge. 

Min Vinnare: 5 Bollinger N.O. 

Spets efter 500m: 2 Bonus Credit  

Skrällen: 4 Selective Calling 

Rankingen: A: 5 B: 2,6,4,9,3,10,1,11 C: 8,7,12 


V86-7 1609m Auto

7 Tayno B.B. är en kvickfotad herre som har utvecklats fint i år då han på sjutton starter har slutat på prispallen vid elva tillfällen varav fem har slutat med seger. Senaste segern tog femåringen just på Bjerkebanan i hans senaste start som var för en månad sedan då han från ledningen hade full kontroll hela vägen in i mål och vann enkelt. Nu så väntar en ny intressant uppgift här och den här gången är det kort distans vilket han också gillar och även om startspåret är en bit ut bakom startbilen den här gången så lär kusken Svein Ove Wassberg vara angelägen om att komma till ledningen här tillsammans med Tayno B.B. vilket det ska vara bra chans till att man gör och om han sedan presterar som på slutet så ser det ut som en passande uppgift för honom här och segerchansen ska vara bra. 

2 Senorita är en fin dam som oftast gör sitt i loppen och på hennes arton starter i år så har det blivit en pallplacering vid tio tillfällen varav fem har slutat med seger. Senaste starten för henne var för 2.5 vecka sedan just på Bjerkebanan där hon med liknande förutsättningar som nu hängde med bra som tvåa efter att hon fått ett lopp i rygg på ledaren. Till den här starten så blir det barfota fram om banan tillåter vilket är ett klart plus för henne och då hon är kvick ut så kommer kusken Vidar Hop att köra det som går från start här tillsammans med Senorita för att komma till ledningen och isåfall är mycket vunnet, men även från andra positioner i den främre träffen så ska hon räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 7 Tayno B.B. 

Spets efter 500m: 7 Tayno B.B. 

Skrällen: 9 Followthatdream E.P. 

Rankingen: A: 7 B: 2,1,9,6,10 C: 5,8,4 


V86-8 2140m Auto 

4 Cruising Altitude är en välstammad dam som under hennes debutsäsong i år har blivit allt bättre för varje lopp som hon har fått i kroppen och på elva starter fram tills nu så har det blivit fyra pallplaceringar varav två har slutat med seger. Senaste segern tog hon i hennes näst senaste start som var på Solvalla för närmare en månad sedan då hon kom ner i rygg på ledaren efter en bit och när hon sedan fick luckan bakom den som sprang utvändigt ledaren i sista sväng så kunde hon avgöra det loppet enkelt den sista biten efter en fin avslutning, och i starten efter det för två veckor sedan så höll hon klart bra från ledningen sedan hon blev lite väl pigg under loppets gång. Här så har hon på nytt lottats till ett fint startspår och nu så får hon kusken Claes Sjöström upp bakom sig vilken hon har vunnit med tidigare och han lär nog vara intresserad av att prova för ledningen här tillsammans med Cruising Altitude som mot ett lite enklare sällskap denna gång leder det här loppet hela vägen. 

2 True Identity har blivit allt bättre under hennes debutsäsong i år och på åtta starter så har det blivit en placering bland de tre främsta vid sex tillfällen varav tre har slutat med seger. Främst har hon nu under hösten fått till det allt bättre sedan hon fick ett uppehåll under sommaren och på hennes tre senaste starten så har det blivit två segrar och en tredjeplats. Senaste segern för henne kom i hennes senaste start som var på Sundbyholmstravet i Eskilstuna i början av den här månaden då hon från ett bakspår kom igenom fint från start och efter att hon sedan under större delen av loppet fått en resa i andra par utvändigt så sattes slutstöten in mitt i sista sväng och segern blev enkel till slut efter en fin avslutning. Startspåret den här gången är klart bättre och då hon är kvick ut från början så ser det ut att kunna lösa sig rätt så vettigt här till en början för True Identity som med lite klaff kommer att avsluta även det här loppet bra och hon ska räknas tidigt. 

Min Vinnare: 4 Cruising Altitude 

Spets efter 500m: 4 Cruising Altitude 

Skrällen: 5 Cala Karamell 

Rankingen: A: 4,2 B: 1,8,12,5,6,10 C: 11,9,7,3 


Lycka till!

Christoffer