V86 körs denna onsdag pĂ„ JĂ€gersro i Malmö och huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med tvĂ„ stycken spikar i V86-1 dĂ€r 2 Fighter Kronos stĂ„r pĂ„ tur för seger och i V86-8 sĂ„ tycker jag att 2 Mellby Mammon stĂ„r för klassen i gĂ€nget. 


V86-Förslag JÀgersro/Solvalla 6/11

V86-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V86-1 2640m Auto

2 Fighter Kronos Ă€r en trevlig hĂ€st som var igĂ„ng redan förra Ă„ret som tvÄÄring med ett par starter och har i Ă„r gjort det bra som treĂ„ring dĂ„ han pĂ„ sexton starter slutat bland de tre frĂ€msta Ă„tta gĂ„nger varav tvĂ„ har slutat med seger. Han kommer till den hĂ€r starten med fin form och i senaste starten som var i slutet av oktober sĂ„ fick han ett tufft lopp dĂ„ han fick gĂ„ ute i tredjespĂ„r sista 1200 meterna men höll trots det bra hela vĂ€gen in i mĂ„l till en andraplats. Denna gĂ„ng Ă€r utgĂ„ngslĂ€get klart bĂ€ttre vilket gör att treĂ„ringen kommer att fĂ„ en klart mer lĂ€mpligare resa i den frĂ€mre trĂ€ffen den hĂ€r gĂ„ngen och om sedan Fighter Kronos hĂ„ller sin fina form Ă€ven till den hĂ€r starten sĂ„ tycker jag att detta ser ut som en mycket fin uppgift och jag spikar. 

8 Parameter Ă€r en högkapabel herre nĂ€r han vĂ€l fungerar och har pĂ„ Ă„rets sexton starter slutar bland de tre frĂ€msta i hĂ€lften av dessa varav tre har slutat med seger. Han hĂ„ller fin form för dagen och i sin senaste start som var pĂ„ Halmstadtravet i slutet av oktober sĂ„ hamnade han en bit bak i kön och hade lĂ„ngt fram nĂ€r han gick med i tredjespĂ„r 700 meter före mĂ„l och han avslutade sedan bra fram till en sjĂ€tteplats. Den lĂ„nga distansen som nu vĂ€ntar Ă€r till hans fördel men han har lottats till ett dĂ„ligt startspĂ„r som gör att det kommer att krĂ€vas lite tur ifrĂ„n, men om det kan bli lite tempo pĂ„ loppet sĂ„ kommer Parameter att avsluta bra pĂ„ nytt hĂ€r och en pallplacering Ă€r inom rĂ€ckhĂ„ll. 


Min Vinnare: 2 Fighter Kronos 

Spets efter 500m: 1 I Gotta Go 

SkrĂ€llen: 8 Parameter 

Rankingen: A: 2 B: 8,1,9,13,11,4,6,5,10 C: 3,12,7 


V86-2 2140m Auto

2 Oracle Vixi Ă€r en rejĂ€l herre med oerhört hög kapacitet nĂ€r det vĂ€l stĂ€mmer för honom men han Ă€r ocksĂ„ rĂ€tt sĂ„ ojĂ€mn av sig. Det var dĂ€remot ett fall framĂ„t formmĂ€ssigt i hans senaste start som var pĂ„ Solvalla i slutet av oktober dĂ„ han kom ner utvĂ€ndigt ledaren kort efter start innan han fick andra par utvĂ€ndigt och han kördes dĂ€refter snĂ€llt ner pĂ„ ett innerspĂ„r med knappa varvet kvar till mĂ„l och avslutade dĂ€rifrĂ„n bra fram till en andraplats nĂ€r vĂ€l luckan kom. Denna gĂ„ng ser det mer tilltalande ut dĂ„ han frĂ„n ett fint startspĂ„r hĂ€r kommer att kliva ivĂ€g bra frĂ„n start och kusken Julia Smedman har förstĂ„s siktet instĂ€llt pĂ„ ledningen hĂ€r tillsammans med fyraĂ„ringen som i den positionen gillar att springa pĂ„ i ett rĂ€tt sĂ„ jĂ€mnt tempo och jag fĂ„r kĂ€nslan av att Oracle Vixi kommer att göra ett fint lopp hĂ€r och dĂ„ blir han svĂ„rslagen. 

5 Marseille har haft en vĂ€ldigt fin utveckling i Ă„r och pĂ„ tretton starter sĂ„ har det blivit Ă„tta pallplaceringar varav tre stycken segrar. Han var i sin senaste start ute pĂ„ V75 dĂ€r han var hĂ„rt betrodd och han hamnade dĂ„ en bit bak ner i kön innan han gick med i rygg ute i tredjespĂ„r 1200 meter före mĂ„l men han blev sedan kraftigt störd ut pĂ„ den sista bortre lĂ„ngsidan dĂ„ han blev utknuffad i ett fjĂ€rdespĂ„r och han höll dĂ€refter farten bra hela vĂ€gen in i mĂ„l till en tredjeplats. StartspĂ„ret den hĂ€r gĂ„ngen Ă€r klart bĂ€ttre och han fĂ„r en duktig kusk bakom sig i Johanna Lind som har vunnit tillsammans med fyraĂ„ringen förut och frĂ„n ett fint startspĂ„r denna gĂ„ng sĂ„ bör Marseille kunna fĂ„ en fin resa och han ska om formen Ă€r lika fin som pĂ„ slutet ses med chans att blanda sig i segerstriden hĂ€r.  


Min Vinnare: 2 Oracle Vixi 

Spets efter 500m: 2 Oracle Vixi 

SkrĂ€llen: 7 Husar Brick 

Rankingen: A: 2,5 B: 9,7,11,10,6,8 C: 4,12,13 


V86-3 1640m Auto

7 Kreadlys Lew Ă€r en danskfödd kvickfotad herre som haft ett bra första Ă„r pĂ„ tĂ€vlingsbanan hittills dĂ„ det pĂ„ nio starter har blivit sex pallplaceringar varav tvĂ„ stycken segrar. Han kommer nĂ€rmast frĂ„n ett par starter just i Danmark dĂ€r han nĂ€st senast försökte kvala in till Danska Kriteriet dĂ€r han inte riktigt rĂ€ckte till frĂ„n ledningen och senast i Consolation sĂ„ var han inte som bĂ€st. Han har nu fĂ„tt en liten tĂ€vlingspaus pĂ„ en mĂ„nad och kĂ€nns inför detta uppĂ„t i trĂ€ningen enligt stallet som tror pĂ„ en fin prestation hĂ€r. Mitt scenario över den korta distansen och frĂ„n ett startspĂ„r en bit ut bakom startbilen Ă€r att kusken och trĂ€naren Joakim Lövgren kommer att ladda ivĂ€g det som gĂ„r hĂ€r frĂ„n start för att nĂ„ till ledningen vilket jag tror kommer att lyckas och dĂ€refter sĂ„ leder Kreadlys Lew det hĂ€r loppet hela vĂ€gen. 

3 Jaloro Ă€r en rĂ€tt sĂ„ skaplig treĂ„ring som pĂ„ sina sju starter tagit en seger och tvĂ„ andraplatser. Enda segern tog han för tre starter sedan frĂ„n ledningen just pĂ„ JĂ€gersro och han följde upp det med en fin andraplats pĂ„ Åby nĂ€st senast innan han kanske var lite sĂ€mre i sin senaste start pĂ„ Solvalla dĂ„ han var tidigt slagen frĂ„n ledningen men mötte dĂ„ ocksĂ„ rĂ€tt sĂ„ bra hĂ€star. Den hĂ€r gĂ„ngen sĂ„ tycker jag att han möter ett klart mer lĂ€mpligt motstĂ„nd och frĂ„n ett fint startspĂ„r sĂ„ kommer han att fĂ„ en fin resa i den frĂ€mre trĂ€ffen och om han kan fĂ„ gĂ„ med i ryggar den hĂ€r gĂ„ngen och spurta till slut sĂ„ gör det nog gott för Jaloro som Ă€r bra nog för att segerstrida hĂ€r. 


Min Vinnare: 7 Kreadlys Lew 

Spets efter 500m: 7 Kreadlys Lew 

SkrĂ€llen: 12 Beart 

Rankingen: A: 7 B: 3,1,4,12,2,6 C: 5,10,11,8 


V86-4 2640m Auto

7 Armando Salazar Ă€r en rĂ€tt sĂ„ fin treĂ„ring som ofta Ă€r med lĂ„ngt fram vilket fem pallplaceringar varav tre segrar pĂ„ sju starter indikerar. Senaste segern tog han pĂ„ Kalmartravet i slutet av oktober dĂ„ han hamnade en bit bak i kön och gick med i tredjespĂ„r 1100 meter före mĂ„l och fick en fin rygg att gĂ„ med i innan han gick pĂ„ i fjĂ€rdespĂ„r 300 meter före mĂ„l och via en rejĂ€l avslutning sĂ„ vann han sĂ€kert till slut. Han Ă€r under fortsatt fin utveckling och hĂ€r stĂ„r han sig bra pĂ„ nytt och den lĂ„nga distansen Ă€r nĂ„got som funkar fint med och om det bara löser sig hyfsat hĂ€rifrĂ„n frĂ„n det hĂ€r utgĂ„ngslĂ€get sĂ„ kommer det att komma en ny fin prestation hĂ€r frĂ„n Armando Salazar som ska ses med en mycket bra segerchans pĂ„ nytt. 

8 Kashmire Tonic Ă€r en fransman som Ă€r tillbaka pĂ„ svensk mark efter att ha spenderat senaste Ă„ret i Frankrike och han gjorde i sin senaste start debut för sin nya trĂ€nare Markus Svedberg och var dĂ„ riktigt fin dĂ„ han vann direkt pĂ„ ett rejĂ€lt sĂ€tt. Med det loppet i kroppen sĂ„ lĂ€r nu formen vara klart bĂ€ttre och det rör sig sig om en vĂ€ldigt fin hĂ€st för klassen som blir intressant att följa pĂ„ svensk mark hĂ€r framöver och om det kan lösa sig nĂ„gorlunda hĂ€rifrĂ„n frĂ„n ett tufft utgĂ„ngslĂ€ge sĂ„ kommer Kashmire Tonic att stĂ„ för en fin prestation hĂ€r igen och dĂ„ ska han kunna vara med lĂ„ngt fram Ă€ven denna gĂ„ng. 


Min Vinnare: 7 Armando Salazar 

Spets efter 500m: 4 Kozmo Simoni 

SkrĂ€llen: 10 Vikings Saga 

Rankingen: A: 7,8 B: 10,4,3,6,1,2 C: 12,11,9,5 


V86-5 1640m Auto

7 Queen Ă€r en fin mĂ€rr som under vĂ„ren i Ă„r kom till sin nuvarande trĂ€nare AndrĂš Eklundh dĂ€r hon har haft en fin sommar och höst dĂ„ hon pĂ„ sex starter tagit tvĂ„ segrar och en andraplats. Senaste segern tog hon i sin senaste start dĂ„ det var liknande förutsĂ€ttningar som nu med kort distans och ett helt okej startspĂ„r och hon kom dĂ„ ner i andra par utvĂ€ndigt frĂ„n start innan det blev utvĂ€ndigt ledaren sista varvet och dĂ€rifrĂ„n tryckte hon upp tempot pĂ„ den sista bortre lĂ„ngsidan och kunde koppla greppet in mot upploppet och vinna enkelt till slut. Formen ska fortsatt vara fin inför den hĂ€r starten enligt stallet och visst ser det passande ut för sexĂ„ringen som om hon kan droppa ner i en vettig position hĂ€r kommer att leverera en rejĂ€l avslutning och för mig sĂ„ Ă€r detta en bra segerchans för Queen. 

2 Eclisse Roc Ă€r en kvickfotad italienska som har bra fart i sig nĂ€r hon fĂ„r rĂ€tt lopp. Hon var senast ute i tufft lopp dĂ€r hon fick ett snĂ€llt lopp invĂ€ndigt och höll farten hyggligt till slut mellan hĂ€star utan att hon fick helt fritt till slut. Den hĂ€r gĂ„ngen ser motstĂ„ndet klart mer lĂ€mpligare ut samtidigt som det Ă€r passande kort distans och frĂ„n ett fint startspĂ„r sĂ„ kommer det att bli laddning frĂ„n start hĂ€r frĂ„n kusken Victor Rosleff som nog gĂ€rrna provar henne i ledningen den hĂ€r gĂ„ngen och i ett öppet lopp sĂ„ tycker jag att Eclisse Roc ska rĂ€knas tidigt hĂ€r och hon leder det hĂ€r loppet lĂ€nge. 


Min Vinnare: 7 Queen 

Spets efter 500m: 2 Eclisse Roc 

SkrĂ€llen: 5 High Hope Lee 

Rankingen: A: 7,2 B: 4,10,5,8,3,12 C: 1,11,6,9 


V86-6 1640m Auto 

4 Mr Shyguy Ă€r en rĂ€tt sĂ„ fin hĂ€st i grunden som inte alltid fĂ„tt ut sin kapacitet men som pĂ„ slutet har tagit stora kliv i sin utveckling dĂ„ han sedan en tid tillbaka finns i ny regi hos AndrĂš Eklundh och för denne har han pĂ„ tre starter tagit tvĂ„ segrar och en tredjeplats. Efter tvĂ„ rejĂ€la segrar sĂ„ provade man i senaste starten V75 pĂ„ JĂ€gersro i slutet av oktober dĂ„ han fick en tuff resa utvĂ€ndigt ledaren över kort distans och höll dĂ€rifrĂ„n vĂ€ldigt bra till en tredjeplats. Nu tycker jag att sexĂ„ringen gĂ„r ner i klass hĂ€r och det blir Ă„terigen barfota runt om som det ser ut vilket man provade senast för första gĂ„ngen i karriĂ€ren och det föll vĂ€l ut. FrĂ„n ett bra utgĂ„ngslĂ€ge hĂ€r sĂ„ bör kusken Erik Adielsson kunna finna en fin rygg i den frĂ€mre trĂ€ffen frĂ„n start hĂ€r Ă„t Mr Shyguy som Ă€r bra för sin klass och ska tycker jag om han Ă€r lika fin som pĂ„ slutet ses med en mycket bra segerchans hĂ€r. 

3 Victory Poseidon Ă€r en helt okej tĂ€vlingshĂ€st som gör sitt i loppen men utan att glĂ€nsa och pĂ„ Ă„rets fjorton starter sĂ„ har han slutat bland de tre frĂ€msta i hĂ€lften av dessa varav tvĂ„ har slutat med seger. Han gjorde i september tvĂ„ raka starter i tuffa sĂ€llskap pĂ„ V75 dĂ€r han fick med sig en fjĂ€rdeplats som bĂ€st och senast pĂ„ Åby i slutet av oktober sĂ„ startade han frĂ„n ett bakspĂ„r över kort distans och det blev dĂ„ en femteplats. Denna gĂ„ngen Ă€r förutsĂ€ttningarna klart bĂ€ttre dĂ„ han frĂ„n ett fint startspĂ„r bör vara den som tidigt sitter i ledningen hĂ€r och vĂ€l i den positionen sĂ„ vill nog sedan kusken och trĂ€naren Björn Goop prova och detta leder Victory Poseidon lĂ€nge. 


Min Vinnare: 4 Mr Shyguy 

Spets efter 500m: 3 Victory Poseidon 

SkrĂ€llen: 2 Jikininki 

Rankingen: A: 4,3 B: 1,9,2,5,7,8,6 


V86-7 2140m Volt

3 Celerity Broline Ă€r en fin tĂ€vlingshĂ€st som har haft ett bra Ă„r dĂ„ han pĂ„ tio starter tagit fyra segrar och tvĂ„ andraplatser. Han har matchats i allt tuffare sĂ€llskap och i sin senaste start som var pĂ„ Kalmartravet i mitten av oktober sĂ„ var han ute i ett Breeders Crown-Försök dĂ€r han efter en invĂ€ndig resa höll farten bra hela vĂ€gen in i mĂ„l till en femteplats. Den hĂ€r gĂ„ngen ser det mer lĂ€mpligt ut för fyraĂ„ringen som har lottats till ett fint startspĂ„r som han Ă€ven kan utnyttja den första biten dĂ„ han Ă€r kvick ut frĂ„n start och i ledningen trivs han bra dĂ„ han pĂ„ sex försök tagit fem segrar frĂ„n just tĂ€tpositionen och med siktet instĂ€llt pĂ„ ledningen hĂ€r frĂ„n kusken Stefan Persson sĂ„ tycker jag att detta ser ut som en mycket lĂ€mplig uppgift för Celerity Broline som jag tycker Ă€r den med bĂ€st segerchans hĂ€r. 

12 D.J.Spritz Ă€r en rejĂ€l italienare som har varit bra under en lĂ€ngre tid och har pĂ„ Ă„rets femton starter slutat bland de tre frĂ€msta Ă„tta gĂ„nger varav tre stycken har slutat med seger. Han kommer med fin form till den hĂ€r starten dĂ„ han var rejĂ€l som trea senast pĂ„ V75 efter att han dĂ„ startat frĂ„n ett dĂ„ligt utgĂ„ngslĂ€ge pĂ„ Örebrotravet dĂ€r han var nĂ€ra segern. HĂ€r tycker jag nog att han möter ett lite enklare motstĂ„nd och Ă€ven om han startar frĂ„n 20 meters tillĂ€gg sĂ„ bör han frĂ„n ett fint startspĂ„r kunna kliva ivĂ€g fint hĂ€r frĂ„n start och sedan sĂ„ tĂ„l femĂ„ringen att göra en hel del jobb sjĂ€lv om sĂ„ krĂ€vs sĂ„ en offensiv styrning lĂ€r det bli hĂ€r frĂ„n kusken Victor Rosleff och D.J.Spritz ska rĂ€knas tidigt. 


Min Vinnare: 3 Celerity Broline 

Spets efter 500m: 3 Celerity Broline 

SkrĂ€llen: 7 Shejk 

Rankingen: A: 3,12 B: 6,2,11,7,1,10,5,9,13,8 C: 15,4,14 


V86-8 2140m Auto 

2 Mellby Mammon Ă€r en vĂ€lstammad herre som inlett sin karriĂ€r bra dĂ„ han pĂ„ sina fem inledande starter har tagit tre segrar. Senaste segern tog han i sin senaste start dĂ„ han pĂ„ Solvalla vann i överlĂ€gsen stil sedan han frĂ„n ledningen avslutade 1.11.4 sista 700 meterna och det var ett hĂ€rligt intryck. Det var andra starten för nya trĂ€naren Timo Nurmos som Ă€r fortsatt nöjd med sin adept inför den hĂ€r starten dĂ„ han Ă€r under utveckling och man tror pĂ„ en ny fin insats hĂ€r. FrĂ„n det hĂ€r utgĂ„ngslĂ€get sĂ„ kommer kusken Magnus Djuse att tidigt kunna köra sig till ledningen hĂ€r och vĂ€l i den positionen sĂ„ trivs han riktigt bra och kommer Ă€ven fĂ„ bestĂ€mma tempot hĂ€r dĂ„ respekten Ă€r stor för honom och hĂ€r Ă€r Mellby Mammon en gjuten spik för mig. 

10 Norah W.Boko Ă€r en trevlig mĂ€rr som inledde sin karriĂ€r i Holland och finns nu sedan en tid tillbaka i Sverige och pĂ„ svensk mark sĂ„ har hon startat tre gĂ„nger och tagit en seger. Segern kom i hennes nĂ€st senaste start pĂ„ Örebrotravet för en mĂ„nad sedan dĂ„ hon frĂ„n början hamnade i andra par utvĂ€ndigt innan det blev utvĂ€ndigt ledaren ut pĂ„ den sista bortre lĂ„ngsidan och dĂ€rifrĂ„n hade hon sedan full koll pĂ„ loppet och kunde enkelt koppla greppet 300 meter före mĂ„l och sedan blev segern rĂ€tt sĂ„ sĂ€ker. Hon var efter den insatsen rĂ€tt sĂ„ klar favorit i sin senaste start som var pĂ„ Solvalla i slutet av oktober och hon fick dĂ„ ett tufft lopp utvĂ€ndigt ledaren och dĂ€rifrĂ„n rĂ€ckte hon inte riktigt till och fick istĂ€llet nöja sig med en fjĂ€rdeplats. KĂ€nslan Ă€r annars att formen ska vara rĂ€tt sĂ„ god och frĂ„n ett bakspĂ„r den hĂ€r gĂ„ngen sĂ„ bör det iallafall bli en ryggresa för Norah W.Boko som om hon Ă€r som i tidigare starter ska kunna dyka upp pĂ„ prispallen hĂ€r och fĂ„r ses som det hetaste motbudet. 


Min Vinnare: 2 Mellby Mammon 

Spets efter 500m: 2 Mellby Mammon 

SkrĂ€llen: 10 Norah W.Boko 

Rankingen: A: 2 B: 10,5,4,3,12 C: 7,9,8,1 


Lycka till!

Christoffer