Tyskland!
Inte Tyskland!
Osexigt som fan och egentligen det enda landet som känns "oslagbart" för oss.
Tråkigt att få tyskarna, enda som var bra med det är att vi sedan inte kunde få lag ett lag som Spanien.
***
Sedan är väl gruppen helt okej.
Vi kan lika gärna ta sex poäng som noll.
***
Min tidiga VM-idé Uruguay fick drömlotten, kom i Rysslands grupp, och det är alltid bäst att lottas i värdnationens grupp. Inte minst infrastrukturmässigt. Så Uruguays chanser ökade markant efter lottningen.
***
Nog om VM. Jag kommer komma med mängder av tips till fotbolls-VM längre fram, här har ni Lelle Sandahls första speltips och analyser till fotbolls VM i Ryssland 2018.
***
Millwall är min idé både på Stryktipset (Obs! Jackpott på 13 miljoner kronor!) – bara streckat till 25% – samt som singelspel till 3.10 hos Unibet och Mobilebet.
Varför?
Är normalt starkt hemma på The Den.
Men har på slutet varit på tok för ineffektivt.
Spelmässigt ser det dock fullt OK ut och senast, i den mycket svåra bortamatchen mot ett formstarkt Fulham, var man faktiskt det bättre laget. Men föll snöpligt med 1–0 på en tveksam straff. Millwall vann till exempel avsluten med 12–9.
I den matchen saknades dessutom bäste målkskytten Jed Wallace (har varit avstängd i tre matcher) och han kommer nu tillbaka med fräscha ben.
***
Millwall tar emot ett Sheffield United som är på nedgång.
Föll hemma mot Fulham med 4–5 och senast fick man bara 1–1 hemma mot ett svagt Birmingham.
Anledningen till detta beror en hel del på att centrala mycket viktiga mittfältaren Paul Cotts (16 starter/1mål) har saknats i de senaste två matcherna, han blir tyvärr borta länge och saknas alltså även i dag. Cotts har i två års tid varit navet i Sheffield United centrala spel och det är ett tungt avbräck.
***
Jag tycker det känns som det "bara är dags" för Millwall nu. Man fullkomligt skriker efter tre poäng, gör spelmässigt bra insatser och får tillbaka en utvilad kreativ spelare.
Sheffield United känns småmätta, och kan mycket väl underskatta Millwall något här. Jag tycker med tanke på det, lagets nedåtform, skadan på Cotts att värdet ligget på ettan när vi bjuds på 3.10 av Unibet.
Men Championship är Championship och jag håller nere insatsen.
Men spikar på Stryket.
25 procent är alldeles för lågt!
Millwall-matchen sänds direkt på TV6. För er som vill se fotboll av den äkta varan, och äkta fans.
***
Sedan spikar jag även Liverpool (69%) – ser grymt bra ut offensivt – borta mot Brighton.
Jag är även inne på Leicester (59%) hemma mot Burnley. Jag tror gästerna börjar bli slitet och mätt nu...
Rysarna?
Nottingham (23%).
Hull (13%).
Två lag som tillsammans med Millwall då är på tok för lågt streckat. Inte minst Hull. 13 procent för ett lag med den – trots allt – kompetenta elvan bör streckas. Sedan att managern inte alls håller måttet för brittisk fotboll är en helt annan sak.
***
Arsenal tar emot Manchester United I kväll.
Jag är mer inne på The Gunners än United. Lukaku ser inte alls ut att vara i slag och Zlatan är väl inte riktigt där ännu. Arsenal är inne flowet – Alexis är i toppslag – och jag tror man kommer att föra den här dansen på Emirates.
Mitt spel: Arsenal över 4.5 avslut på mål. Det ger Unibet 2.10 för. Även Arsenal över 57.5 i bollprocent är intressant till 1.85. Även det spelet hittas hos Unibet.
***
Ytterligare ett bra spel: Chelsea spelar sannolikt ut Newcastle och vinner med minst två mål. Det ger Bethard 1.80 för och det känns mycket sunt. Skatorna är en bit från formen och duger inte till i eftermiddag. Håller alltså helt med denna rek av Polsäter.
***
//Ulrik.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera