Första cupomgÄngen Àr avslutad. AIK var den enda större favoriten som svek och inte vann. I helgen studsar de tillbaka. HÀr Àr mina tankar inför helgens omgÄng.
I mitt blogginlÀgg inför premiÀrhelgen tog jag upp att det vanligaste utfallet i förstarundan Àr att favoriterna vinner, men oftast inte sÀrskilt stort. Facit den hÀr gÄngen? 13 favoritsegrar pÄ 16 matcher. Men samtidigt sÄ blev vissa matcher mÄlmÀssigt jÀmna och huvudlinan för asian hcp (den som bedömdes som mest 50/50 inför matchen) slogs av favoriten i sex av matcherna. Lite fler Àn tidigare sÀsonger, men överlag höll trenden frÄn tidigare Är i sig hyggligt.
I samma blogginlÀgg nÀmnde jag ett par intressanta spel:
Bland annat Trelleborg +1,5 mot Kalmar. TyvÀrr Àndrade jag mig i spelrekommendationen pÄ sajten och tog underspelet istÀllet. Matchen slutade 3-2 till KFF sÄ +1,5 hade suttit, men undern svek.
NÀmnde Àven under 3,5 mÄl i MjÀllby vs Dalkurd + samma spel i AIK vs VÀsterÄs. Satt rÀtt bekvÀmt, precis som den enkla dubbeln med HÀcken + MFF att vinna.
Var inne pÄ att GAIS vs Norrköping skulle bli mÄlrik, dÀr hade jag fel (0-1).
Tittade nÀrmare pÄ vad Wysout rapporterade som expected goals i de allsvenska lagens matcher:
AIK vs VÀsterÄs 1.61-1.55
Kalmar vs Trelleborg 1.55-0.71
Bajen vs Brage 1.93-0.77
MFF vs Skövde 2.15-0.24
BlÄvitt vs Utsikten 1.9-1.18
GAIS vs IFK Norrköping 0.71-0.9
HÀcken vs Jönköping Södra 2.96-1.25
TrollhÀttan vs Halmstad 0.46-1.72
DjurgÄrden vs Landskrona 2.35-0.56
Varberg vs Ăstersund 1.32-0.4
IFK LuleÄ vs Degerfors 0.54-2.66
Oskarshamns AIK vs IK Sirius 0.64-4.2
MjÀllby vs Dalkurd 2.1-0.49
BP vs Ărebro 2.61-2.2
Det som sticker ut för mig:
- AIK slÀppte till bra mÄlchanser mot VÀsterÄs. Det var kÀnslan Àven nÀr jag sÄg matchen, Ätminstone första 15-20 minuterna.
- Malmö vÀldigt stabila mot ett rÀtt primitivt Skövde. KÀnslan Àr att matchen dog ut lite efter ett sjukdomsfall pÄ lÀktaren och lÄng paus.
- HÀcken, DjurgÄrden och Hammarby var effektiva i sina storsegrar.
Tidiga speltankar inför andra cupomgÄngen:
1. AIK kÀnns i stort sett som en bank. Spelrekommendation hÀr
AIK + DjurgÄrden i en rak dubbel till runt 1.90 kÀnns bra.
2. Under 3,5 mÄl i Oskarshamn vs MjÀllby + Halmstad vs J Södra till runt 2.05-2.10.
TvÄ defensivt starka allsvenska lag i Maif och Halmstad som inte sprudlar framÄt.
3. Onsala att göra u0,5 mÄl mot Kalmar. Finns till runt 1.80-1.85.
Division 2-laget Onsala kom till fÄ lÀgen mot Helsingborg. Nu ett snÀpp upp motstÄndsmÀssigt. Jag skrÀms inte av att Kalmar slÀppte tvÄ mot Trelleborg, skÄningarna gjorde tvÄ mÄl pÄ ytterst lite. Kalmar borde försöka matcha Helsingborgs 5-0 för att ha ett bra utgÄngslÀge inför sista matchen, sÄ rÀknar med bra laguppstÀllning.
Ăverlag kan det bli rotation hos en del lag i den hĂ€r omgĂ„ngen. SĂ„ det Ă€r som alltid bra att hĂ„lla koll pĂ„ lokaltidningar, hemsidor och startelvorna nĂ€r de kommer. Kom ihĂ„g att spela ansvarsfullt!
NÄgra tankar i övrigt:
1. Dags för Guidetti att steppa upp
Att kritisera JG Ă€r vĂ€l lite att slĂ„ in en öppen dörr. Men det börjar bli dags för anfallsstjĂ€rnan att leverera. Skadeproblem och matchform hit och dit â tĂ€vlingssĂ€songen Ă€r igĂ„ng. Efter 1-1 mot VĂ€sterĂ„s blir avancemang frĂ„n gruppen onödigt svĂ„rt. AIK lĂ€r vĂ€l lösa det Ă€ndĂ„, men det blir troligen svĂ„rt att bli en av de fyra bĂ€sta gruppsegrarna. Med andra ord troligen bortaplan i kvartsfinal â kan mycket vĂ€l bli mot Malmö eller HĂ€cken. DĂ„ Ă€r AIK underdogs och cupĂ€ventyret kan ta slut â dĂ„ blir det inget Europaspel den hĂ€r sĂ€songen. Allt avgörs inte i en premiĂ€rmatch mot VĂ€sterĂ„s, men det Ă€r redan svĂ„rt nog att vinna cupen och ett poĂ€ngtapp gör det Ă€n tuffare. Att poĂ€ngtappet dessutom kommer för att spelare inte kĂ€nns redo Ă€r Ă€n vĂ€rre.
Att det blev 1-1 var sÄklart inte bara Guidettis fel, men jag vÀntar mig mer av honom. Tycker prestationen var svag och han kÀndes inte vass och farlig. I den typen av matcher tycker jag man kan krÀva mer av honom, oavsett om det Àr tidigt pÄ sÀsongen.
2. Hammarbys sena mÄl sminkade över en del
En som bara kollar resultatet 4-1 mot Brage tÀnker vÀl att det ser ut som ett typiskt Hammarbyutfall. Tycker dock insatsen var sÄdÀr lÄnga stunder och jag ser inte laget som topp tre i Allsvenskan i nulÀget. Inte helt ologiskt med tanke pÄ vilka tunga trupptapp de haft. Mot Brage rann det pÄ i slutet och Erabi + Madjed gladde sÄklart. Men prestationen fram till dess...nja. Positivt Àr vÀl att det finns tid för Cifuentes att jobba med laget och för Jansson att förstÀrka truppen.
3. Malmö ser redan bra ut
Skövde Ă€r Skövde. Ska inte dra för stora slutsatser av den 2-0-segern. Men Malmö har de senaste sĂ€songerna slarvförlorat (2021) och hostat sig fram lite (2022) i cupgruppspelet. SĂ„g spelmĂ€ssigt bra ut med en kreativ Nanasi, hungrig Christiansen och tung Kiese-Thelin. Ăven Pena ser ut att bli riktigt bra under Rydström. Matchen ebbade ut efter en furös inledning av MFF. Hade de jagat ett resultat eller velat göra fler mĂ„l Ă€r kĂ€nslan att de hade löst det rĂ€tt lĂ€tt.