Rams (9-2) är utan tvekan det bästa laget i NFL om du frågar mig. Laget har inte förlorat sedan 2 oktober mot 49ers. Det ser ut som om laget får en s.k. bye i runda 1 av slutspelet i alla fall som laget spelar nu.

Vad kan vi fortsätta säga om Rams QB Stafford? Han är enormt bra. Som 37-åring har han snittat +273 passade yards i över 6 matcher. Det som dock står ut mest är hans TD/INT Ratio. Han är 30-2 här. 

Det är också viktigt att berätta att Rams börjar se ut som ett komplett lag. RB1 Williams springer som han aldrig gjort förut. Han har snittat +50 yards i över 10 matcher. Han har totalt 796 rushing yards hittills. Stabil! 

Det är inte slut här för Rams WRs Nacua och Adams har varit formidabla. Om vi börjar med Nacua har han varit +90 yards eller mer vid sex tillfällen. Han har 947 mottagna yards över säsongen. Sedan Davante Adams; han är så förbenat bra och rör sig som få andra. Han har 631 yards över året och Rams som lag snittar 358 yards per game. Sanslöst bra!

Slutligen Rams defense. Har sällan fläckar. Defense är nr 1 i NFL gällande tillåtna poäng med facila 16 poäng. Det är en väldigt stark siffra!

Rams kommer vinna den här matchen. Linan är på tok för hög för min smak, vilket gör att jag spelar anytime TD på Rams Davante Adams till oddset 1.76 hos bet365 .com.

Värt att notera:

1. Rams Adams leder NFL med 12 mottagna touchdowns. Den som är nr 2 har 9...

2. Panthers (6-6) har varit bättre än förväntat för mig i år, utan att för den skull varit elit. De ligger bara en match bakom Bucs i NFC South och det är intressant. Nu är det hemmaplan igen efter två förluster på bortaplan. Jag gillar det jag sett av RB Rico Dowdle som löpt för +100 i yards i tre matcher i år. Han har 871 yards totalt, samtidigt som QB Young har haft en bättre säsong i år än tidigare. Han har på året 2 131 passade yard med en TD/INT Ratio på 15/9. MEN. Den stora skillnaden som jag ser det under årets säsong är Panthers defense. De har bara tillåtit +21 poäng vid tre av fem matcher den senastet tiden och det är starka papper. MEN. Det kommer inte räcka mot Rams.

3. Lagen möts sällan och de har bara mötts två gånger sedan 2019 och Rams har vunnit båda. Notera det.

4. Panthers snittar låga 18 poäng framåt och mot ett hypertaggat Rams kommer inte det räcka på långa vägar.

5. Panthers är bra på hemmaplan. Deras defense är bättre än många andras lag. MEN. Jag kan inte komma ifrån att Rams snittat över 33 poäng (!) över sina fem senaste matcher. De är minst lika starka på bortaplan, där de snittar +30 poäng. 

Nej; Rams kommer vinna. Linan i Vegas ligger på -10.5 och den här hög trots allt. WR Davante Adams kommer med garanti få chanser i redzone och då nyper han minst en TD och till oddset 1.76 tycker jag det är spelvärde.

Ha en fortsatt fin första advent!

/RoloMartins









This is the stats tab
This is the post tip