Colombianska America de Cali gick från att vara en personlig favorit i Copa Sudamericanams gruppspel till... ja något helt annat, inom loppet av ett par veckor.
Men vi börjar i rätt ände. De inledde turneringen på ett bra sätt när de slog ut rivalerna Junior i kvalet. De lyckades sedan under gruppspelet med att knipa andraplatsen i Grupp C efter överlägsna Huracan. Avancemanget satt dock hårt inne då den säkrades enbart tack vare bättre målskillnad än brasilianska storklubben Corinthians. Hur som haver, ett gott utfört jobb då de flesta hade räknat med att brassarna skulle vara ett av två avancerande lag.
Hur ser America de Cali ut idag då? Satsningen som gjordes inför pågående säsong framstår som allt mer märklig när den ena stjärnan efter den andra lämnat under det senaste transferfönstret.
Playmakern Juanfer Quintero, colombianska ligans mittfältare med högst högstanivå, återvände nu i dagarna till River Plate.
Nyförvärvet från Monterrey, Duvan Vergara, blev snabbt en av klubbens vassaste spelare. Prestationerna drog åt sig blickar från större klubbar och han signade för några veckor sedan för argentinska Racing.
Utöver ovanstående offensiva nyckelspelare har än fler lämnat, bl.a. ytterbacken Mena som täcker stora ytor såväl framåt som bakåt, och som vanligtvis erbjuder ytterligare en dimension offensivt.
Vem ska göra målen?
Bland ovanstående spelarförsäljningar hittar vi alltså lagets bäste passningsspelare och assistkung, lagets bäste målskytt som även han agerar framspelare och ytterbacken som löper kopiöst längst med hela kanten.
America inledde gruppspelet med att vinna 3-1 borta mot Racing de Montevideo. Därefter blev det 5 raka kryss där matcherna slutade antingen 0-0 eller 1-1.
Frågan alla ställer sig nu är hur tusan de ska kunna skapa något framåt utan ovan nämnda spelare?
America har haft ett tydligt fokus på det defensiva och har därefter försökt att kontra sönder sina motståndare. Med tanke på truppens nuvarande status så har jag svårt att se dem hota tillräckligt mycket framåt.
Match 1 slutade 0-0 mellan dessa lag. Bahia tokdominerade matchen och sköt hela 22 avslut. Speciellt många klara chanser lyckades de dock inte skapa utan deras xG stannade på 1.10. America? 0.05!
Nu tror jag inte riktigt på samma matchbild i returen, men jag tror att det kommer att gå fortsatt trögt framåt i America de Cali.
Bahia +0 spelas @ 1.95 med 1U hos bet365
Under 2.25 mål är taget till 1.88, även det med 1U, hos Pinnacle .
Vamos!