Speltips: Båda lagen gör mål @ 1,76 - Dbet

Marsmånad inleds med ett riktigt fint Londonderby mellan Arsenal och Chelsea på Emirates Stadium.

Båda lagen i fin form. Arsenal har inte förlorat på de åtta senaste matcherna (alla turneringar inräknade) och kommer närmast från seger i ett annat hett derby, det mot Tottenham. Viktor Gyökeres satte två mål i 4-1 vinsten och överglänstes endast av lagkamraten Eberechi Eze som också han målade dubbelt. Martin Ödegaard gjorde comeback efter skada med ett inhopp på en kvart. Får se om dansken startar här eller om Martin Zubimendi inleder på planen och byts av när han tröttnar. I övrigt tror vi på samma uppställning som senast från manager Mikel Arteta. Möjligtvis får Leandro Trossard kliva åt sidan för Gabriel Martinelli eller ex-Blues spelaren Noni Madueke.  

Riccardo Calafiori var ordinarie på vänsterbacken fram till slutet av december då han åkte på skada. Har sedan dess tappat startröjan till Leverkusen-lånet Piero Hincapie som gjort det bra på positionen och nu mera är Artetas förstaval på västra flanken i backlinjen. 

Sena tester på offensiva duon Kai Havertz (som missat de fyra senast pga skada) och Bukayo Saka (som klev av med känning på stopptid mot Spurs). Verkar som att Saka repat sig och Havetz har tränat under veckan så bra chans att båda kan medverka. Ben White & Mikel Merino är däremot inte tillgängliga pga skador.  

Tredje mötet mellan lagen under 2026 bjuder på mål från båda håll

Chelsea kommer till rivalarenan med sex raka i Premier League utan nederlag. Dock kryssat i de två senaste hemma mot Leeds och Burnley som båda håller till på den nedre halvan av tabellen. 

Tror att manager Liam Rosenior är nöjd med offensiven där firma Cole Palmer / Joao Pedro skapar chanser på löpande band. Mindre till freds med hur det sett ut defensivt på slutet. Mot Leeds hade man en stabil 2-0 ledning fram till att Moises Caicedo klumpigt orsakat en straff och vad försvaret pysslade med vid 2-2 målet vet de nog inte själva. Framför allt Josh Acheampong såg mer vilsen ut än en volleyboll på en hockeyrink. 

Senast mot Burnley lite samma visa. Satte tidigt 1-0 och hade sedan mängder med chanser att utöka ledningen men fick inte dit tvåan. Med 20 minuter kvar av kampen tog Wesley Fofana sitt andra gula kort för dagen. Rosenior valde då att plocka av sina offensiva stjärnor och bevaka resultatet. En strategi som inte höll, för på stopptid kom Burnleys kvittering. 

Fyra tunga poäng förlorade i kampen om Champions League plats. Nu har tex Aston Villa också åkt på poängtapp i sina senaste fighter så inte kört än på långa vägar för Blues att ta sig till Europas finrum. 

Wesley Fofana avstängd här som ni redan räknat ut. Sedan är också backkollegorna Marc Cucurella & Levi Colwill out med skador. Andrekeeper Filip Jörgensen och mittfältaren Dario Essugo lika så. Offensiva duon Jamie Gittens / Estêvão ser också ut att stå över men ska testas sent under matchdagen. 

Lagen har redan mötts två gånger under 2026 och båda gångerna har Arsenal stått som vinnare med uddamålet. På Stamford Bridge blev det 3-2 till Gunners och i EFL-cup returmötet på Emirates 1-0 till Artetas gäng. Även denna gång är det rödvita laget stora favoriter att gå vinnande ur striden. 

De tre senaste mötena där Arsenal varit hemmalag har de hållit tätt bakåt men tror ej så kommer ske denna gång. Chelsea har Cole Palmer, Pedro Neto och Joao Pedro i kalasform och Arsenal har släppt in mål i sina tre senaste ligamatcher. Blues har fem raka i ligan där båda lagen gjort mål, så ser inte att de ska kunna freda sin bur mot serieledarna under 90 minuter på bortaplan. 

Kommer köra båda lagen gör mål till 1,76 i odds hos Dbet som huvudspel och sedan kör vi även en betbuilder på att båda lagen gör mål + över 2,5 mål i matchen till 2,14 i odds med en lite lägre insats.   

This is the stats tab
This is the post tip