Atalanta välkomnar Chelsea på tisdagen. 
Mitt speltips: Över 3,5 hörnor i matchen för hemmalaget Atalanta. 

Två lag med tio inspelade poäng, 3-1-1 hittills. Helt klart en del att spela om för bägge lagen som alltså har hugg på topp åtta. 

Atalanta har slagit den här hörnlinan i 13 av sina senaste 15 matcher. På hemmaplan har de haft minst fyra hörnor i samtliga matcher den här säsongen. I de två bortamatcherna de inte klarade linan skrapade de ihop tre hörnor. Med hemmaplansfördel och en hel del att spela om tror jag de har bra chans att klara linan igen. Bör också finnas ordentligt revanschsug efter helgens 1-3-fiasko borta mot Verona. 

Har annars gjort en sisådär förstahalva av säsongen inhemskt då det blivit alldeles för många kryss. Men sett bättre ut än vad poängutfallet blivit - så de har alla möjligheter att klättra i tabellen under vårvintern. 

Chelsea slitet?

Chelsea hade en grym vecka där de körde över Barcelona och tog en tung pinne mot Arsenal trots att de åkte på ett tidigt rött kort. Följde upp det med en poäng mot Leeds och Bournemouth, så ingen optimal känsla inför den här matchen. 

Positivt är att Caicedo återkommer (varit avstängd i två raka PL-matcher). Men i övrit har dragits med en del skador och en sån som Palmer har precis återkommit och är knappast i fullt slag än. Sen har de en del spelare såsom Enzo Fernandez och Cuccurella som matchats tufft. Jag tror de får svårt att kontrollera den här matchen över 90 minuter. 

Både Bournemouth och Leeds klarade den här linan, vilket flera andra lag av Atalantas kaliber också gjort senaste tiden. 

Jag tycker det är svårt att sia om vilket lag som vinner, men att syna den här hörnlinan känns lockande till det här oddset. 

Speltips: Atalanta att ha över 3,5 hörnor

This is the stats tab
This is the post tip