Tisdagens dubbel satt till nästan 4x. Skönt för självförtroendet att vara tillbaka en aning på banan igen. Nu kikar vi mot fredagens utbud av matcher och givetvis sticker Arsenals möte med Coventry ut lite extra. Blir det slakt på Emirates tro? På Studan öppnar vi däremot matchspelet i och med Sirius hemmamöte med Häcken. Nu drar vi på arbetsbrallan och gräver fram en ny fullträff. Vamos!

Sirius - Häcken: Under 3,5 mål @ 1,73

Tävling: Allsvenskan
Plats: Studenternas
Tid: 19:00

Det finns fortsatt olyckskorpar som kraxar vad gäller Sirius försäljning av guldet eller ej. Att Uppsala-laget någonstans på vägen skulle torska sin första match för säsongen var givetvis såklart men sättet som det kom på, 3-0 till 3-4, och att Ure är såld gör givetvis att oron inte blir mindre. Är det möjligt för de blåsvarta att tappa nio pinnar ner till Hammarby? Nja.

Hur vi än vrider och vänder på det är det en aning bekymmersamt att IKS inte kunde stänga mötet nere på Listerlandet såklart. Framförallt med tanke på att laget också hade 2-0 hemma mot BP utan att lyckas vinna matchen dessförinnan. Nu skulle arrangören behöva finna lite lugn inom gruppen och Häcken på Studenternas ska såklart ses som en passande uppgift.

Gästerna från Hisingen har inte rosat någon marknad efter sommaruppehållet och även BKH har tappat lite glans i toppen i och med sina spelarförsäljningar som varit. Bland annat är Silas Andersen och Layouni tungt tungt tungt att bli av med. Nu kom en viktig 1-0-seger mot Halmstad i förra omgången men det var utan någon större glans. Lite defensiv prägel är kanske inte så dumt ändå. Häcken har ju varit extremt framtunga innan och nu kan laget jobba mer med kollektivet och stänga bakåt. Att man dessutom slipper Ure nu gör också sitt. Jag gillar underspelet i Uppsala och ser 3,5-linan som en väldigt hög passage.

Arsenal - Coventry: Arsenal över 2,5 mål @ 1,90

Tävling: Premier League
Plats: Emirates Stadium
Tid: 21:00


Det är tid för de regerande mästarna i England att begå ligapremiär. The Gunners har haft en fin sommar och även rustat upp laget. Bruno Guimaraes och Tzolis är starka namn. Jag blev imponerad av hur laget tog sig an Manchester City i Community Shield nyligen också. Det var en fin rödvit glans där och då. 3-0-triumfen var inte orättvis även om The Cityzens inte var chanslösa.

Nu väntar Coventry. Ett bortalag som nu ställs mot sin forne målkung då Gyökeres varit här och firat triumfer tidigare. Bortalaget är tippade långt ner i tabellen och det ska också de himmelsblå vara. Det finns en del chansningar runt värvningarna som adderats under sommaren. Det gäller verkligen att Hamer finner leverans, så också Rushworth och Awoniyi. Det kanske kan funka men visst ser besökarna ganska svala ut.

Jag tänker inte räkna bort mål från gästerna sida men någonstans tror jag på ett 70+ bollinnehav från hemmalagets sida och det bör bli otroligt tufft för Lampards gäng att orka stå emot. Kan Arteta få sina lirare att kliva på och spela lite mer rakt är det inte tu tal om att ett gäng bollar kommer kunna trilla in i framkant. Över 2,5 till nästan dubbla pengar är givetvis jättebra. Jag testar.

Dubbeln

Sirius - Häcken: Under 3,5 mål @ 1,73
Arsenal - Coventry: Arsenal över 2,5 mål @ 1,90

Totalt odds: 3,29


Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

This is the stats tab
This is the post tip