Speltips: Leeds rak seger till 2.25 hos 1X2 .
—
Fredagsmatch i Premier League när Leeds tar emot Nottingham Forest hemma på Elland Road!
Hemmalaget Leeds kommer visserligen från en tung förlust senast mot Arsenal med 4-0, men i övrigt har formen varit fin för Leeds. Framförallt hemma på Elland Road är man tunga, där man bortsett från förlusten senast endast förlorat två matcher den här säsongen på hemmaplan. Och detta mot beskedligt motstånd i Tottenham och Aston Villa.
Matchen senast mot Arsenal är rätt svåranalyserad utifrån den synvinkeln att Leeds egentligen inte gjorde någon speciellt dålig match. Arsenal var snarare ruskigt effektiva när chanserna dök upp, samtidigt som man mötte ligans bästa och tyngsta lag.
Bortalaget Nottingham fortsätter att vara svåra att få grepp om för tillfället, men man har fortsatt sex pinnar ner till West Ham under nedlyttningsstrecket. West Ham har dock börjat hitta formen en aning, så det finns inte något läge för Nottingham att andas.
Senast kommer man från en 1-1 match på hemmaplan mot Crystal Palace. I vanliga fall en match som en poäng vore helt okej i, men tanke på Palace ruskigt svaga form var det nog en match man hade velat vinna. Neco Williams röda kort i slutet av första halvlek satte dock käppar i de hjulen en aning.
Hemmastarka Leeds
Hemma på Elland Road är Leeds starka, och jag tycker att man ofta står för rätt bra prestationer. Det finns även en offensiv spets som jag tycker är intressant, och efter förlusten senast lär man var angelägna om att studsa tillbaka.
Trots att Nottingham står på fyra raka i ligan utan förlust tycker jag att man fått med sig lite väl många poäng sett till prestationer, och Elland Road är en plats där man rätt ofta får sådant tillbaka i ansiktet.
I grunden håller jag även Leeds som det bättre laget. Kanske inte spelarmässigt om man tittar position för position, men jag gillar det Leeds har presterat de senaste veckorna. Framförallt sedan man gick över till en fembackslinje.
Jag väljer att lita på Leeds hemma på Elland Road, och testar den raka segern till 2.25 hos 1X2 !