Speltips: Manchester United & över 1,5 mål i matchen till 1.71 hos Bethard .

Manchester United tar emot Tottenham redan 13:30 under lördagen!

Hemmalaget Manchester United har fått fart på grejerna ordentligt sedan Michael Carrick tog över rodret. Tre raka segrar i Premier League, och i två av dessa matcher stod Manchester City och Arsenal för motståndet. Imponerande av Carrick att inte bara ge laget ny energi, men också få laget att spela rätt fin och bra fotboll.

Senast kommer man från en ordentligt förlösande seger mot Fulham hemma på Old Trafford. Efter att ha haft ledningen med 2-0 tappade man till 2-2, men Benjamin Sesko segermål i minut 94 var som sagt förlösande och viktigt.

Bortalaget Tottenham fortsätter att vara märkliga. Jag förväntade mig att Thomas Frank skulle vara sparkad vid det här laget, men han står fortsatt vid sidlinjen. Mycket på grund av de fina resultaten man trots allt gjort i Champions League. I ligan är det fortsatt svagare, där man ligger på fjortonde plats och fortsatt haltar.

Senast kommer man dock från en stark pinne mot Manchester City. Framförallt på grund av 0-2 underläget man stod inför inför den andra halvleken, men också då insatsen i andra halvleken var bra. Men, det är en match man faktiskt ofta gör det bra i av någon anledning.

Rider vidare på vågen

Manchester United har som sagt skapat sig ett momentum som inte ska underskattas för tillfället. Vi får se hur länge det håller i sig och hur situationen ser ut om ett par veckor, men här och nu vinner man matcher.

Man ställs här mot ett Spurs som visserligen stod för en stark insats senast mot City, men det drar jag inte speciellt stora växlar av. City är ett motstånd som Spurs har god statistik mot i närtid, och jag ser det därför lite som en engångsförteelse.

I ligaspelet har man fortsatt stora problem, och jag tror inte att man kommer stå för en sådan insats här igen. Jag tror United fortsätter rida vidare på momentumet och vinner även här.

Den raka segern på United finns till 1.58 hos Bethard . Vill man få upp det oddset en aning kan man spela United-seger & över 1,5 mål i matchen till 1.71. Där får man gå på eget tycke!

This is the stats tab
This is the post tip