Manchester United:
Misären fortsätter i Manchester (både i röda och blå delen, på vitt skilda sätt) och det är nog inte särskilt roligt att befinna sig i Michael Carricks skor för tillfället. I helgen blev det förlust mot Chelsea, 0-2, efter att Lisandro Martinez blivit utvisad. Nu har United gått nio raka matcher utan seger och dallrar nu med benen precis ovanför nedflyttningsstrecket i Premier League på 17:e plats med horribla sju poäng på nio matcher.
Senaste Unitedsegern kom för näsan två månader sedan när Sabah besegrades med 4-0 i Champions League. I just CL står United således på tre inspelade pinnar, efter segern mot Sabah och förluster mot Atlético Madrid, 0-2, och Como, 1-4. Så poängen behöver trilla in även där.
United spelar helt utan självförtroende eller tydlig idé för tillfället och Carrick lever minst sagt på lånad tid. Dessutom är skadeläget alltjämt problematiskt. Leny Yoro är tillbaka från avstängning, men dras med skadebekymmer som gör honom till ett frågetecken här. Luke Shaw och Benjamin Sesko är definitivt borta och Patrick Dorgu återvände till träning för bara dagar sedan. Marcus Rashford är också osäker.
Roma:
I Giallorossi från den italienska huvudstaden mår betydligt bättre för dagen och fortsätter att hänga med i den italienska tabelltoppen, där man är fyra poäng bakom ettan, lokalrivalen Lazio, men Roma har ännu inte förlorat en ligamatch den här säsongen. Gian Piero Gasperini gör något speciellt i Rom och säsongsstarten har varit mycket imponerande. Enda förlusten man åkt på hittills kom i just Champions League när man stod för en imponerande prestation hemma mot Real Madrid och hade 3-1 sent in i matchen, innan forne Romatränaren José Mourinhos gäng vände på steken genom tre sena hörnor och vann med 4-3. I övrigt i CL har Roma spelat 1-1 borta mot Fenerbahçe samt kört över Slovan Bratislava med 4-0.
Roma inledde säsongen med ganska målsnåla matcher och en defensiv som höll ihop, men på sistone har det varit tappen ur tunnan och mängder av mål framåt. Bara förra veckan besegrade man Udinese med 5-2 och Cagliari med 4-2, veckan dessförinnan spelade man 3-3 mot Napoli och 4-0 mot Slovan Bratislava.
Även Gasperini har några frånvarobekymmer som stör sedan tidigare och spelare som Muhammed Bah, Paulo Dybala, Manu Koné, Lorenzo Pellegrini och Mile Svilar väntas missa här. Det är ett par tunga avbräck där, i framför allt Koné och Dybala.
Fortsätter Uniteds mörker?
Jag ser det som helt omöjligt att placera någon som helst tillit i Manchester United för tillfället. Säsongen har börjat miserabelt, laget har nio raka utan seger och det känns nattsvart runtom klubben där Carrick tveklöst lever på lånad tid. Roma är samtidigt ett skickligt lag, som inlett säsongen mycket imponerande under Gasperini, och även om man har några skador så reser Roma förstås till Manchester med målsättningen att resa hem med poäng mot ett stukat United. Roma +0.25 finns till 1,86 hos Quick Betting.