Mjällby välkomnar Malmö FF på lördagen.
Mitt speltips: Malmö FF vinner, med insatsen tillbaka vid oavgjort.
Matchen spelas på Strandvallen. Lär knappast vara optimala förutsättningar, men det drabbar nog bägge lagen lika mycket.
Underskattar jag Mjällby i år igen, precis som så många gjorde i fjol? Den som lever får se, men för mig är det här alltid ett högt odds på Malmö FF, som trots allt fortfarande är MFF. Borde vara så att Malmö prioriterat cupen högre då det är deras biljett ut till Europa. Optimering av form och spelartillgänglighet borde vara maximerat för cupen. Mjällby vill såklart vinna allt de ställer upp i också, men för deras del måste cupen ändå vara lite av en bonus.
Malmös gruppspel innehöll tre segrar (Varberg, Karlstad och Halmstad). Imponerade väl inte supermycket, men de tog sig vidare. Christiansen ser bättre ut än på flera säsonger, Sigurdsson har visat lite åtminstone och Botheim har fått en försäsong efter sina svåra skadeproblem. Truppläget ser rätt okej ut med Stryger, Busanello och Rosengren out, vilket knappast är något nytt.
Mjällby stod i liknande odds när lagen möttes i juni förra sommaren. Var en helt jämn match som slutade 1-1, vi ska komma ihåg att Malmö då saknade Botheim, AC, Pontus Jansson, Rosengren och Sigurdsson. Startade bland annat Oliver Berg medan Stryger fick agera mittback. En förmodad MFF-elva känns starkare än då.
Högt odds Malmö?
Mjällby bygger också nytt. Tre segrar under gruppspelet mot Kalmar, ÖIS och Värnamo imponerar resultatmässigt. Kanske ingen superprestation i någon av matcherna, men det går inte att göra så mycket mer än att vinna. Haft en del problem under vintern med bland annat Mannehs transfercirkus och en del frånvaro framför allt i backlinjen.
Tappat ett par spelare jämfört med guldsäsongen och min känsla är att truppen är bättre medan elvan kanske är något hack sämre. Kommer säkert vara med och kriga i toppen även den här säsongen.
Jag kommer inte snacka ner Mjällby här, för det är ett bra lag. Men i och med att de inte flugit fram tycker jag bara det här känns högt på Malmö FF i vad jag tror blir en tajt och jämn match.
Speltips: Malmö FF vinner, med insatsen tillbaka på oavgjort.